SSD'ye yüklü Windows 10, yaklaşık 35 saniye açılıyor

hollowdalton

Hectopat
Merhaba. Eski kullandığım sistemde kullandığım SSD'yi yeni sistemime takıp UEFI olarak format attım. Windows 10 kurdum. Eski sistemimde Windows 7 kullanıyordum.

Özellikleri i3 6100- ASUS H110M-D +8 GB RAM 2133 MHz olan bir sistemdi.

Bu sistemde OCZ Trion 100 120GB takılıydı ve yaklaşık Power tuşuna bastıktan 14-15 saniye arası sistem kullanıma hazır hale geliyordu. Yeni sistemde bu süre yaklaşık 35-36 saniye arası. Bazı arkadaşlarla konuştuğumda kendi sistemlerinin 5-6 saniye içinde kullanıma hazır hale geldiğini söylüyorlar. Ben bu kadar bir hız beklemesem de en kötü aynı sürelerde açılmasını bekliyorum. Yaklaşık olarak 20 saniye daha geç açılması garip geliyor. Sizce neden böyle bir problem yaşatıyor olabilir.

Yeni sistem:
  • Anakart Gigabyte B450M S2H (BIOS güncel)
  • İşlemci Ryzen 3 2200G
  • Ekran kartı RX580(Güncel driver )
  • SSD: OCZ Trion 100 120GB ve Kingston SH103S3120G 120GB( İki SSD'de aynı sürede açıyor sayılır Windows'u arada 1 saniye fark olabiliyor)
  • RAM 1X 16 GB 3000MHz + 1X 8 GB 3000 MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Arkadaşlarınız BIOS zamanından bahsediyor olabilir (bu sürenin akabinde windows ek hizmetleri peyderpey devreye almaya başlar, bu 30 saniye gibi bir süre alır). Yeni sürümle birlikte Windows kısmen yavaşladı, ancak biraz daha kararlı bir sistem haline geldi.

2 yöntemle başlangıç hızınızı artırabilirsiniz.

1- Görev Yöneticisi kısmında yer alan Başlangıç sekmesi altındaki programlardan ihtiyacınız olmayanları devre dışı bırakabilirsiniz.
2- Sizin kullanmadığınız hizmetleri devredışı bırakabilirsiniz. Örneğin: Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetri.
3- Daha da hızlandırmak için başlangıç hızlandırıcı yazılımlara ihtiyacınız bulunuyor.

Not: Bunlar gereksiz diyip tamamını devredışı bırakmaya kalkarsanız, sistemde kararsızlığa neden olursunuz. Devredışı bırakmadan önce emin olun.

Aşağıda Görev Yöneticisi'nin başlangıç sekmesinin bir örneği bulunuyor. Antivirüsler, 3. parti güvenlik duvarları, sunucular vb. yazılımlar başlangıç hızını olumsuz etkiliyor. Eğer başlangıçta sunucunuz açılıyorsa açılmasını erteleyebilirsiniz. Antivirüs veya güvenlik duvarı kullanıyorsanız kapatmanızı tavsiye etmem.

1567910757193.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı