SSFK Virüsü Nasıl Çözülür

Onur Bey

Hectopat
Yer
İzmir
Beyler internette dolaşırken yanlışlıkla reklamların birine tıkladım ve bir şey indirdi. Hiç bir şey yapmadım ve kendisi otomatik açıldı. Her bilgisayarım açıldığında "........... dll not found" diyor. Virüsün adı SSFK. Hatta tam olarak dosyasını buldum tam adı "TODO: <文件说明>" diye geçiyor. Görev yöneticisinden de buldum fakat görevi sonlandırdığımda tekrar açılıyor ve asla silemiyorum. Windows Defender ile tarattım fakat hiç bir virüs bulamadı. Sil desem silecek fakat uygulama açık olduğundan silinemiyor diyor. Bilgisayarımdan Chrome'yi kaldırıp MyBrowser'i kuruyor, UpCleaner yüklüyor. Rastgele toolbar yüklüyor. Ben bu virüsten nasıl kurtulurum lütfen cevap yazın.

EDİT: Sorunu çözdüm. C:/Program Files/SFK dosyasını bulun ve masaüstüne taşıyın. Ondan sonra Görev Yöneticisi'nden "TODO: <文件说明>" adlı işlemi sonlandırın. Sonra geriye kalan çöpleri silin.

EDİT: Sorun çözülememiştir. Bilgisayarımı açıp kapattığımda hala aynı programları yüklemeye devam ediyor.

Ccleaner ile ad-adware indir.
Ve tarattırdıkdan sonra Ccleaner ile uygulama yı siliniz, ben böylelikle kurtulmuştum.

Sadece CCleaner ile silinmez bu reklam virüsleri. Kaspersky Internet Security, BitDefender Total Security, Eset Smart Security gibi yazılımlar indir ve tam tarama yap. Yıllardır Eset kullanıyorum. Kesinlikle bir sorunum olmadı.

İlk olarak buradan KIS 2016'yı indirip tam tarama yap.
Daha sonra Malwarebytes ile tam tarama yap.
Son olarak da AdwCleaner yazılımı ile de bir tarama gerçekleştir.

Abuk sabuk reklamları kaldırmak için Adblock Plus veya uBlock uzantılarından birini kullanabilirsin. Malware'lara karşı dikkatli ol! Aktif koruma sağlayan kaliteli güvenlik yazılımı kullan. (Kaspersky gibi...)

Windows Defender ile tarattım fakat hiç bir virüs bulamadı.
Gayet normal bulamaması.

Yıllardır Eset kullanıyorum. Kesinlikle bir sorunum olmadı.
''Eset çöptür.''

Kaspersky Vs Eset Hangisi Kullanılmalı?
Kaspersky PURE Mi ESET NOD 32 Mi ?
Windows 8'e ESET Smart Security 6 kurdum | Technopat Sosyal
Eset Nod 32 7 mi Kaspersky 2013 mü kurayım?
Eset Nod 32 Çekirdekle iletişim sırasında hata oluştu hatası
ESET Şifrelenmiş SSL İletişimi Uyarısı
Windows 8.1 "Dosya Virüslü Olduğundan veya İstenmeyebilecek Yazılım İçerdiğinden" Kurulum Hatası

Ama bu biraz da kullanıma bağlı. Mesela, elimde bulunan hiç bir oyun korsan değil (GTA 5 hariç. Satın alamayacağım çünkü kendime bir laptop alabilmek için para biriktiriyorum. Bu durumda 190 TL vermem pek de mantıklı değil). Bence ESET gayet yeterli ve orjinal kullanınca herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor.

Ama bu biraz da kullanıma bağlı. Mesela, elimde bulunan hiç bir oyun korsan değil (GTA 5 hariç. Satın alamayacağım çünkü kendime bir laptop alabilmek için para biriktiriyorum. Bu durumda 190 TL vermem pek de mantıklı değil). Bence ESET gayet yeterli ve orjinal kullanınca herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor.
Kullanıcı çok çok dikkatli olursa dediğiniz doğru, Eset bile yetebilir. Fakat üst düzey, kaliteli bir güvenlik yazılımı isteniyorsa Eset yetersiz kalacak. :)

Arkadaşlar Kespersky'nin 30 günlük deneme sürümünü indirip tarattım. Ve virüsü buldu, çözdü. Helal olsun. Yakında gidip 1 yıllık Kespersky lisansı alacağım. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Konu kapanabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı