Statik Elektriğin Zararı Olur mu?

CanBomonti

Kilopat
Daha fazla  
Dün anakartı statik elektrik korumalı paketinden çıkarttım ve sadece kutusunun üstüne koyup, işlemci soketini açıp kapattım hiç kurcalamadım. Başka bir şeyi tekrar pakete koydum kaldırdım. İşlemciyi de yine kutudan çıkarttım soketlere baskı vb. hiçbir şey uygulamadım sadece avucumda durdu.
Maksimum 1-3 dakika sürdü bunlar. İşlemciyi de tekrar pakete koydum. Statik elektrik zarar vermiş midir bu parçalara? Ama ikisine de dokunmadan önce kasa kenarlarına dokundum elektriği boşaltmaya çalıştım sizce zarar görmüş müdür?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zarar görmemiştir meraklanma.
Çok teşekkürler. RAM ve anakart garantiye gönderildi. Çünkü elimde fazla DDR4 RAM yok diye onlara yolladım. Onlar BIOS güncelleyip kendi RAM'imin anakarta uyup görüntü vermesini sağlayacak. Statik zarar verseydi bin liram çöp olacaktı.

Millet çatır çatır voltaj veriyor sen statik elektrikten korkuyorsun :)
Ya o kadar gerçek dışı yorum var ki insan ister istemez tedirgin oluyor yoksa zaten bana da bu kadar ilerleyen teknolojide elden geçen statik elektriğin tüm sistemi çöp etmesi ihtimali çok saçma geliyor ama işte dolar bu kadar yüksekken, yüksek fiyata topladığım sistemin çöp olma ihtimali var mı? Öğrenmek istedim ki anladım sorun varsa bile o benim vücudumda ki statik elektrikten kaynaklı olmayacak :D

Teşekkürler üşenmeyip cevap verip içimi rahatlattığınız için... :)

Statik elektrik ciddi bir sorundur. Düşük akımlı, yüksek voltaj yüklemesi yaparsınız elektronik nesnelere. Yeni nesil devreler eskiye göre daha korumalı. Sorun olacağını sanmıyorum ama dikkat etmelisiniz yine de. Overclock yaparken voltaj vermeye benzemez arkadaşın dediği gibi.

Yeni parçalar artık bu tür şeylere karşı ultra korumalı. Yani çok bir zarar göreceğini sanmıyorum güncel parçaların ama yine de dikkat etmekte fayda var. Gidip de anakartı halının üstüne koyup montajlamayın yani.

Yeni parçalar artık bu tür şeylere karşı ultra korumalı. Yani çok bir zarar göreceğini sanmıyorum güncel parçaların ama genede dikkat etmekte fayda var. Gidip de anakartı halının üstüne koyup montajlamayın yani.
Kesinlikle parça elimdeyken halıya bile basmadım zaten. Dediğim gibi kutudan çıkardım kutuyu masaya anakartı da kutunun üstüne koydum. İşlemci soketini açtım kapadım, sonrada işlemciyi kutusundan çıkardım alttaki pinlere dokunmadan baktım sonra ikisini de kutulayıp yerlerine koydum sonra anakart ve RAM de BIOS güncellemesi ve uyumluluk sorunu yüzünden görüntü vermiyor diye garantiye gitti. Bir şey olmamıştır herhalde.

Yeni parçalar artık bu tür şeylere karşı ultra korumalı. Yani çok bir zarar göreceğini sanmıyorum güncel parçaların ama genede dikkat etmekte fayda var. Gidip de anakartı halının üstüne koyup montajlamayın yani.
Senin bilgine ve yorumlarına güvendiğim için senden cevap bekliyorum umarım müsait olduğun bir zaman cevap verirsin;

Ben bu anakartı servise yolladım ve Sinerji beni aradı ve şöyle dedi: "Ryzen tabanlı anakartların RAM-anakart uyumsuzluğu değilmiş sorun anakart arızalıymış Gigabyte teknik servisine yönlendirdik anakartı oradan gelen bilgileri size ileteceğiz artık iş onlarda." Dedi acaba kaç günde haber gelir? Kullanıcı hatası derse itiraz edeceğim çünkü birkaç bilgisayarcıyı da anlattım onlar da hiçbir şey olmaz o kadar dokunmaktan korkma dedi. Teknik servis sinerjiye ne zaman anakartı tamir edip iletir yada yeni bir anakart verir?

Benim de Gigabyte B350 Gaming 3 anakart gitti servise. Yaklaşık 25 günde geldi. Servis RMA ise uzun sürebilir. Yoğunluk varmış.
Bana iade veya degişim çıktı. İade aldım. Sorun teknik ise değişim olur.
Bu ne böyle ya, Ryzen tabanlı her anakart ya servise gidiyor ya da görüntü vermiyor. Uyumlu RAM alıp uğraşmayacağım desen 3-5 abuk subuk RAM var uyumlu olan. Sonra neden İntel alıyorsunuz f/p falan diyorlar kanser olacağımı bilsem bunlarla uğraşmadan. 250 lira fazla verirdim kargosu o bu derken 250 lira farkı kapatacak zaten. AMD Intel'le arasındaki sağ olsun. Bir de teknik sorundur çünkü ben sadece bu konuda yazdığım kadar dokundum anakarta bundan da statik elektrik kapıp çöp olacaksa anakart zaten olsun yani. Çok teşekkür ederim sana da vakit ayırıp destek olduğun için konuya.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı