Statik Elektrik ile Ekrana Görüntü Gelmiyor

Yer
Şanlıurfa
Daha fazla  
Meslek
Eğitimci
Arkadaşlar gerek bu sitede gerek başka yerde pek çok kişinin başına gelen olay başıma geldi ve kalıcı çözüm bulmam lazım. Başımdan geçen olayı şöyle anlatayım:

Akasa Flexa pwm fan çoklayıcı aldım ve kasamın fanlarını taktım kasamın fanları 3 pin ve ben buna rağmen anakarttan onları kontrol edebiliyordum ancak Akasa Flexa ise kontrol edemedim illa 4 pin olmalı imiş. Bende CPU sıvı soğutucumun fanları 4 pin olduğundan akasaya takayım dedim belki kontrol için illa 4 pin şartını anlamam için. Deneyeyim dedim ve takınca son hız dönmeye başladı ve ekrana görüntü gelmiyor. Bu işlemleri de halı üstünde yaptım. Ekran yok ama PC çalışıyor çünkü klavye mouse çıkarıp taktığımda ses geliyor. Monitörümü aldım dizüstüne taktım çalışmaya başladı. Ancak kasa da çalışmıyor. İnternetten baya araştırdım.

İnternet araştırmalarımda;

Halı üzerinde bu iş olmaz.
Temizlik yaparken fanları dönderme statik enerji oluşur.
Anakarta dokunma statik enerji oluşur vb. gibi sorunlardan dolayı ekrana görüntü gelmediğini anladım.

Kalktım kasamı televizyona bağladım o da ne ekrana görüntü geldi. Sonra kasayı eski yerine götürdüm monitöre bağladım ona da görüntü geldi halla hallaaa. 1 saat sonra yine PC'yi açınca ekran yine yok. Dedim yine TV ye bağlayayım ama sonra çözüm yollarından biri olan kasa arkasındaki tüm kabloları sök öyle çalıştır çözümü aklıma geldi ki TV'de demek o nedenle açılmıştır. Evet arkadaki tüm kabloları çıkarttım DVI ve PSU kablosunu taktım çalıştırdım ekrana görüntü geldi yine. Akşam tüm kabloları söktüm güç düğmesine basılı tuttum falan filan her çözümü yaptım. Sabah yine PC açılmadı ta ki yine tüm arka bağlantıları söktüm öyle çalıştırdım. Acaba bu statik enerjiden nasıl kurtarabilirim bilgisayarı? Yardımlarınızı bekliyorum.

normalde statik boşaltmak için güç kablosunu kasadan ayırıp birkaç kez açma kapama düğmesine basarsan tamamen boşalır. bu arada senin bahsettiğin durumda belki statik değilde toz kaçması dolayısıyla kaçak olabilir. bilgin varsa işlemci dışında herşeyi söküp tekrar takmayı deneyebilirsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı