Çözüldü Steam 1 Gbps Fiber İndirme Hızı Düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yasinbvcx

Hectopat
Steam'de internet hızım olması gerekenden çok yavaş ve bir türlü problemi çözemedim. Evimde TurkNet'in GigaFiber interneti var 1000/1000 fakat Steam indirmelerinde 35 MB/sn alıyorum, arkadaşımda da aynı internet var eş zamanlı oyun indirmeye başladığımızda 90-103 MB/sn hızlarına ulaşabiliyor, ben anlık bir 60 MB/sn hıza fırladım fakat sonra stabil 35-40 hatta 25'lere kadar düşüyor, sorunun çözümünü bir türlü bulamadım.

NetAdapter Repair programını kullandım fakat bir çözüme kavuşturmadı maalesef.
DNS olarak Google'ın DNS'sini kullanıyorum 8-8-8-8 / 8-8-4-4.
Steam indirme bölgesi Turkey-Ankara bütün bölgeleri denedim. Sonuç aynı.
Steam indirme önbelleğini temizle seçeneğini de 2-3 kere denedim maalesef sonuç aynı.
Farklı DNS denedim fakat sonuç aynı.

Dosya Ekleri

• FFW2eMmWUAYxlwR.jpg
    FFW2eMmWUAYxlwR.jpg
    37,8 KB · Görüntüleme: 279
Çözüm
Evet sorunu çözmüş bulunmaktayım.

CMD'yi yönetici olarak başlatıp SFC/SCANNOW yazdım, bilgisayara güzel bir tarama çekti ve 2-3 dosya indirdi. Ardından;

Bu linkteki NetAdapterRepair1.2 programını indirdikten sonra, anti virüs (windows defender)'i kapatıp, yönetici olarak çalıştırıp, hiçbir pencere ve indirme açık olmayacak şekilde tekrardan başlattım programı. Sol taraftaki bütün seçenekleri aktifleştirip "Run all Selected" seçeneğine bastım, restart atma yerine kadar bekledim pc ye reset attıp geri açıldığında sorunum çözülmüştü.

Max 109,4MB/sn görerek kendi rekorumu kırdım inşallah evinize altyapı gelir de kurtulursunuz kader mahkumları.
Steam'in sunduğu upload hızları o şekilde. İnternet kullanırken sadece sen download yapmıyorsun karşı tarafta upload yapıyor orayada yük biniyor.
WD 500GB Blue SN500 NVMe Okuma 1700MB-Yazma 1450MB M.2 SSD (WDS500G1B0
takılı şuan bilgisayarımda onu kullanıyorum.
Steam bildigim kadariyla herhangi bir kisitlama uygulamiyor. Yillardir 500 Mbps kullaniyorum. Aldigim degerler minimum 60 MB/s civari oluyor. 1 Gbps icin aldiginiz deger bayagi az.
Arkadaşım discord'dan canlı yayın açtı 103mb/sn almış ortalama 90-100 indiriyordu gözlerimle görmesem inanmazdım

Üstteki arkadaşın dediği gibi HDD'den de kaynaklı olabilir. Steam'den kaynaklı bir durum değil. Belki de anakartındaki ethernet kartının kaldırabileceği en yüksek hız bile bu olabilir. Biraz derin araştırmak gerekiyor.
Hayır donanımsal olarak bir problem yok maalesef.
Indirme bölgesi olarak Hollanda veya Venezuela'yi deneyebilir misin?
Maalesef durum aynı :(

Yeni konular

Geri
Yukarı