Steam API dolandırıcılığı

Merhaba arkadaşlar,

Genelde bedava item sevdasıyla yanıp tutuşan CS: GO oyuncularının mağdur olduğu bu konu hakkında küçük bir rehber hazırlama gereksinimi hissettim. Bu sorunun en büyük nedeni kullanıcıların hesap bilgilerini üçüncü parti sitelere teslim etmesinden kaynaklanıyor. Bu sayede API dolandırıcılığına maruz kalıyorlar.

API anahtarı sayesinde hesabın kontrolünü ele geçiren dolandırıcılar, hesap bilgilerini değiştirerek öğeleri farklı bir hesaba aktarmaya çalışıyorlar. Eğer denilenleri uygularsanız, farklı bir hesaba aktardığınız öğeler dolandırıcının hesabına yönlendiriliyor. O yüzden, böyle bir durumda sakın ama sakın öğeleri farklı bir hesaba aktarmayın.

Dolandırıcılar genelde Steam'de kullandığınız ismi Trade Banned ya da VAC Banned gibi isimlerle değiştirir. Kullandığınız profil resmine de bu isimlerle alakalı bir görsel eklerler. Bilgi kısmına ise Valve'ın standart olarak kullandığı uyarıyı kopyalayıp yapıştırırlar.

Örnek olarak;

Account Alert

This account has violated the Steam Terms of Service Agreement. This account has been flagged by Steam Support for violations of the Terms of Service Agreement. Purchasing, gifting, trading, buying and selling items on the community market, and CD Key activation will be disabled. Account functionality will be limited. Bans are permanent, non-negotiable and cannot be removed by Steam Support.

Yalnız bu uyarı gerçek olsaydı aşağıdaki gibi olması gerekirdi.

uyari.png

Görseldeki bağlantı adresine dikkat ederseniz mesajın destek ekibi tarafından gönderildiğini görecekseniz.

Valve destek bölümü haricinde kullanıcılarla iletişime geçmez. Takas ya da VAC yasaklamaları ön bilgilendirme ile kullanıcılara bildirilmez. Böyle bir durumda itemlerinizi farklı bir hesaba aktarın diye talimatlarda da bulunmaz.

Şimdi de API dolandırıcılığına maruz kalmış birkaç hesaba göz atalım.

API dolandiriciligi.png

QrcnkIK.png

Screenshot_9.png

Screenshot_11.png

Peki böyle bir durumda ne yapılmalı?

1) Malwarebytes indirip sisteminizi taratın. Bununla da yetinmeyip sisteminizi güçlü bir antivirüs yazılımı ile taratmalısınız.
2) Login Buradaki bağlantıdan ise daha önce onay verdiğiniz tüm cihazları devre dışı bırakın.
3) Güvenli bir cihazdan şifrenizi değiştirin.
4) Generate Hesabınız için yeni kurtarma kodları oluşturun.
5) Steam Community Steam API anahtarını iptal edin. Böylece Steam hesabınıza erişim sağladığınız tüm üçüncü parti siteler devre dışı bırakılacak.

Özellikle API anahtarını ve yetki verdiğiniz tüm cihazları devre dışı bırakmanız gerekiyor.

Bedava peynir sadece fare kapanında olur. Hiçbir zaman hesap bilgilerinizi rastgele üçüncü parti sitelere teslim etmeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında dediğinde haklısın, çoğu site dolandırıcı. Ama ben bundan 3 sene önce CSGO'yu yeni almıştım, direkt CSGOFAST diye bir siteye kayıt olmuştum. Sadece günlük ödül 50 puan ile kumar oynuyordum, şansıma katladım ve 600 puanım oldu. O puanlarla USP, AK47 gibi silahlar için skinler almıştım ve cidden 1 kuruş para ödemeden o skinlere sahip olmuştum. Daha sonrasında oyun indirimleri olduğunda satıp 20-30 TL kâr etmiştim. Ama günümüzde bu tür sitelerin çoğu dolandırıcı.

Aslında tanınmış sitelerde problem yok. Ama gidip bedava 100 dolar diyen siteye girersen patlarsın . Ben sitelerin birinde günlük bedava kasadan 10 dolarlık item çıkarıp onu da 24 dolara katlayıp biraz zarar edip 21 dolar çekmiştim onu da 140 TL’ye satıp R6 ve GTA 5 almıştım. Arada böyle @Akerfeldt ve benimki gibi güzel hikayeler de ortaya çıkabiliyor.

Steam Idle Master programı sayesinde de bayağı bir koleksiyon kartı düşürüp abartısız bi 100 TL kâr etmiştim. Hatta CSGO'yu zaten indirimde 16 TL'ye o koleksiyon kartlarından gelen paralarla almıştım. Bazı skinleride ordan gelen paralarla dizmiştim.

Benim adımı değiştirmediler yani hesabım şu anda güvende mi? Bu olay olur olmaz ben Steam hesabımı ve e posta adresminin şifresini değiştirdim hesabtan atılıyorlar mı?
Benim API anahtarım yok herhalde kayıt yaptırın diyor?

Steam ıdle Master programı sayesinde de bayağı bir koleksiyon kartı düşürüp abartısız bir 100 TL kâr etmiştim. Hatta CS:GO'yu zaten indirimde 16 TL'ye o koleksiyon kartlarından gelen paralarla almıştım. Bazı skinleride oradan gelen paralarla dizmiştim.

Hangi oyunları aldın acaba söyler misin? Ben zup serisini falan aldımda bu kadar kar edemedim.

Hangi oyunları aldın acaba söyler misin? Ben zup serisini falan aldımda bu kadar kar edemedim.
Oyun satın almadım hiç. Bir zamanlar sürekli bedava oyun anahtarı veren siteler dolaşıyordu internette, o sitelerden ne kadar oyun dağıtıyorlarsa alıyordum. Kütüphanemde 400'e yakın oyun var, yarısından fazlası bu tür sitelerden aldığım bedava oyunlar. Alması çok uğraştırıyor ama değiyor.

Kullandığım sitelerden biri buydu: Bedava Steam Kodları | That's Game Bro

Yeni konular

Geri
Yukarı