Steam Call of Duty oyunları neden pahalı?

Aral'ı yada herhangi bir firmayı savunduğum yok sonuçta bizler bir noktaya kadar neyin ne olduğunu görebiliyoruz arkada bulunan anlaşmalar nedir ne değildir bilmiyoruz en azından ben bilmiyorum. Aral ile Steam'in alakası olmadığını düşünmüyorum dememin sebebi Steam satış yapılan oyunların fiyatının belirlenmesinde ilk önce oyunu yapan firma söz hakkına sahip olması örnek olarak Steam TL'ye geçtiği zaman bir çok oyunu dünya genelinden ucuza alabilmeye başladık ama tuhaftır ki 2K Ubisoft Activision için geçerli olmadı bu AAA oyun üreten firmalar her zaman öncelikle cebini doldurmayı hedefledikleri için Türkiye'ye özel fiyat uygulamasına karşı gelmiş olabilir. Dediğim gibi tekrar belirtiyorum bu ve bundan önce yazdığım mesajlarda kesinlik yada doğruluk iddaa etmiyorum benim düşüncem ve tahminim bu yönde varsa kesin olarak sebebi bileniniz belgelerle buyursun açıklasın bende öğrenmiş olayım. Sonuçta yaklaşık 6 yıldır her oyunumu orjinal alan yada en azından almaya çalışan biriyim legal yollarla daha ucuza almak elbette isterim.

Activision öyle istiyor. Birde lanet ''Aral'' yüzünden. Yok şöyle vergi böyle vergi diyerek kutulu oyunların sonunu bunlar getirdi. Şimdide Steam'a sardılar. Bi kurtulamadık şunlardan.

Aral'ın istediğini yapabilmesinin sebebi tek başına olması. Hangi sektörde olursa olsun bir firma tek başına rakipsiz ise o firma iyi hizmet vermeyecektir. Aral'ın karşısına bir rakip çıktığı zaman daha ucuza daha kaliteli hizmet sunulacaktır. Ayrıca kutulu oyunların ve konsolların pek bir geleceği olmadığı ortada 5-6 seneye bakıyor bana kalırsa ortadan kalkması.

Kissaki
İnan bana bende istiyorum. Ama adamların umurlarında değiliz.:mad: Rockstar GTA V Türkçe yamasını bile resmi yapmadı. Hemen korsan diye ağlıyorlar ama, hiç bir şey yapmıyorlar. Bizde, orjinal alalım, o zaman bizi umursarlar diyoruz.
Hayır umursamayacaklar. Çünkü, EA,ROCKSTAR,ACTİVİSİON vb. gibi şirketlerin umurlarında değiliz. Herkes vergiler, kur farkı diyorlar.
Peki, o zaman soruyorum:
- Tradeks'in getirdiği The Witcher 3:Wild Hunt nasıl oluyorda 69 TL (PC) olabiliyor?:cool:
1) Tradeks haksız kazanç yapmıyor.
2) CDPR anlayışlı bir firma.

Aral'ın istediğini yapabilmesinin sebebi tek başına olması. Hangi sektörde olursa olsun bir firma tek başına rakipsiz ise o firma iyi hizmet vermeyecektir. Aral'ın karşısına bir rakip çıktığı zaman daha ucuza daha kaliteli hizmet sunulacaktır. Ayrıca kutulu oyunların ve konsolların pek bir geleceği olmadığı ortada 5-6 seneye bakıyor bana kalırsa ortadan kalkması.
Söylediklerine katılıyorum. Ama kutulu oyunlar kalsın. Football Manager serisini Türkçe olduğundan beri (2013) hep kutulu alıyorum. Bu biraz hobi gibi oldu. Devam ettirmek istiyorum. Umarım yanılırsın.

@Kissaki
Dediğin gibi fiyatlandırmayı steam belirlemiyor, steam biz şu fiyatı koymanı uygun görüyoruz diyor ve gerisi tamamen yayımcı kuruluşların elinde. Bu yayımcı kuruluşların Aral gibi yerel ortakları oluyor. Aral 180 TL fiyat koymuşsa bu şirketler yerel ortağını gözetmek için dijital fiyatı o seviyeye çekiyor ki Aral oyun satsın. Bu uygulama aslında konsol oyun pazarının temelinde yatıyor. Bu şirketler konsol şirketidir, ortaklarından başka kimse umurlarında olmaz. Yapılan binlerce itiraz, oyunlardaki tırt satış rakamlarına rağmen bunu sürdürmeleri de bunun kanıtı.

Tabi 2K ve Ubisoft her zaman cebini düşünür ama asıl pazarlarında belli bir fiyat ve stratejileri de elbette vardır, tutup da yerel dağıtıcıların böyle saçma sapan fiyatlara çıkmasına izin vermezler. Türkiye gibi gereksiz bir ülke olunca derdini anlatmaya çalış dur, dinleyen olmaz. Sizi umursamayan bu yamyamlardan oyun almayın.

Açıkçası ben şu anki piyasadan memnunum PC Master Race konsol oyunlarının gereksiz pahalı olduğu ortada ve üzülüyorum konsolcular için umarım fiyatlar kabul edilebilir bir noktaya iner.

Kissaki inmez o fiyatlar, çıktı mı bir kere inmez. Burası biliyorsun Türkiye.
Aral bütçeyi etkileyen bir fiyat artırma baskısı kurabiliyor ama sattığı, para kazandığı oyunlara Türkçe dil desteği gelsin diye baskı yapıyor mu merak konusu.

Daha öncede yazdığım gibi eninde sonunda Aral'a rakip bir firma kurulacak o zaman ister istemez kaliteli hizmet gelecektir.

G2A tarzı siteler varken zaten gidip de Steamden almayın. Ben MW3'ü zamanında 23 liraya aldım G2A'den. Ghosts 100 liraya satılırken sadece 20 liraya aldım. Kollamak lazım piyasayı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı