Steam Deck Türkiye'ye gelir mi?

xNereY

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI GTX 1660 Super Gaming X | AMD Ryzen 3500X | Gigabyte B450M S2H | GSkill (8x2) 16 GB 3200 MHz | WD Blue 1 TB - WD Blue SN570 500 GB | Corsair Spec-Delta RGB / Corsair 550W 80+ PSU
Selamlar herkese, Steam Deck adı altında konsol çıkıyor ve şu an ülkemizde ön satışta olmamış olsa bile sanırım ABD, Kanada, Avrupa ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde satışa açıldı. Gördüğümde çok hoşuma gitti fiyatı tuzlu olsa da bence oyun fiyatlarından ötürü diğer konsollardan daha kârlıya gelecek gibi. Ne diyorsunuz, sizce Türkiye'ye gelir mi veya işlevsel olur mu, alınır mı? Bence bilgisayar oyunlarını her an her yerde rahatça oynamak büyük konforlu ve çok hoş olacaktır.

Satışlar çok iyi giderse bir ihtimal. Onun dışında resmi olarak gelmez.
Hocam gelmemesinin sebebi fiyattan ötürü hitap edeceği kitlenin az olması mı yoksa ülkenin konumundan ötürü mü?

Hocam gelmemesinin sebebi fiyattan ötürü hitap edeceği kitlenin az olması mı yoksa ülkenin konumundan ötürü mü?
Konumundan ötürü değil. Steam Türkiye pazarına önem vermiştir her zaman. Ancak el konsollarının ülkemizde çok az ilgi gördüğü bilinen bir şey (bkz: Nintendo Switch), o yüzden gelmeme ihtimali var. Ama yine de belli başlı distribütörler tarafından ülkemize getirilir, satışlar iyi giderse de Valve resmi olarak satmaya başlar diye düşünüyorum.

Konumundan ötürü değil. Steam Türkiye pazarına önem vermiştir her zaman. Ancak el konsollarının ülkemizde çok az ilgi gördüğü bilinen bir şey (bkz: Nintendo Switch), o yüzden gelmeme ihtimali var. Ama yine de belli başlı distribütörler tarafından ülkemize getirilir, satışlar iyi giderse de Valve resmi olarak satmaya başlar diye düşünüyorum.
Nintendo Switch'in oyunları çok pahalı, bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bir çok kişi bu sebepten ötürü tercih etmiyor onu, Steam Deck Steam fiyatlarını kullanacak sanırım.

Bunun asıl nedeni korsan oyun hocam. Wii vs. gayet de çok satmıştı ama korsan oynatırdı. Nintendo gibi birinci parti oyununa asla indirim bile yapmayan bir firma bu durumdan ötürü pazardan çekilmek zorunda kaldı. Steam ise tam tersi Türkiye'de birçok insanın oyun dünyasında kalabilmesini sağlayan oluşum. O nedenle geldiğinde hem her oyunu oynatabilecek bilgisayar gözüyle bakanlar, hem de el konsolu olarak alacak olan çok kişi vardır. Hem Switch kullanıcıları, hem de bugüne kadar Steam kütüphanesini genişletmiş önemli bir kitlenin ilgini çeker diye düşünüyorum.

Yalnız bu aletin şu an globale satılmamasının nedeni üretim bandındaki küresel sıkıntılardan dolayı. Bu nedenle önce büyük pazarlarda kamuoyu yoklaması yapıp başarılı geri dönüşler alırlarsa globale açılacaktır tabii ki.

Geri
Yukarı