Çözüm Steam Forza Horizon 4 Oyundan Atma / Çökme

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

itskrang

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Öncelikle, oyunun Steam versiyonuna sahibim. @Recep Baltaş'ın paylaştığı Windows 21H1 güncellemesine geçtikten ve yeni gelen Patch'den sonra oyun hiçbir türlü açılmıyordu. Steam üzerinde İngilizce bir yazıdan gördüklerimi denedim ve problemim çözüldü. Eksiksiz yaparsanız düzelme oranı olduğunu düşünüyorum. Yazının altına kaynağı bırakacağım.

1.Adım - VCREDIST Güncellemeleri:

- Oyunların çalışması için gereken basit programlardan. İndirip içindeki "bat" dosyasını yönetici olarak çalıştırarak hepsini tek seferde kurabilirsiniz. İsterseniz teker teker de kurabilirsiniz. Yeniden başlatmak yerine her adımdan sonra kapat-aç yaparsanız daha sağlıklı olacaktır

Link

2.Adım - Oyunu Yönetici olarak Çalıştırma:

- Oyunun kurulu olduğu dizine gidip "D:/Steam/steamapps/common/ForzaHorizon4/ForzaHorizon4.exe"
sağ tıklayıp, uyumluluk sekmesine geçtikten sonra, yönetici olarak çalıştır tikini işaretliyoruz.

111111.PNG

3.Adım - Sanal RAM Ayarları:

- Windows, sanal raminizi kontrol etmesine izin vermeyin.
- Bilgisayarım->Özelliker->Gelişmiş Sistem ayarları->Performas A.-> Gelişmiş->Değiştir
- Şimdi burada bir tanesinde sanal ram olması lazım. O diski seçip->Özel Boyut-> 8192 ve 16384 olacak şekilde doldurup, Ayarla diyoruz.

222.PNG

4.Adım - Driver ve Windows Güncellemeleri:

- Arkadaşlar güncel olmak her zaman iyidir. Intel işlemciler kullanlar için Intel Driver Support uygulaması mevcut. İndirip oradan kontrol edebilirler. Ya da teker teker kontrol edebilirsiniz. AMD tarafını pek bilmiyorum kusura bakmayın.
- Windows güncellemelerini kontrol edip var ise güncelliyoruz.

5.Adım - Sonuç:

- Adımlar bittikten sonra oyunun keyfini sürebilirsiniz. Dediğim gibi kendim bulmadım. Steam/Topluluk üzerinden bulup işime yarayan çözümü Türkçeye çevirip paylaşmak istedim. Umarım probleminiz düzelir. İyi forumlar.

Kaynak

Dosya Ekleri

• 1620251335996.png
    1620251335996.png
    24,3 KB · Görüntüleme: 930
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocalarım,
Windows sürümlerini Recep Bey tek başına yapıp çıkartmış gibi görmenizi anlamıyorum.
Recep Bey paylaşmadı. MS paylaştı tüm dünya ile...
Hiç sorun yaşamadım ancak yaşayanlar için faydalı olabilir. Deneyenler yorumlarda belirtir mutlaka.
Emeğinize sağlık ustam. 🤌

Hocam güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Recep Bey'in tek başına yaptığı bir şey olarak değil,
sonuçta update kısmına düşmeyen bir güncelleme olduğu için belirtmek istedim.

Hocam güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Recep Bey'in tek başına yaptığı bir şey olarak değil,
sonuçta update kısmına düşmeyen bir güncelleme olduğu için belirtmek istedim.
Update bölümünde gözüküyor ve size soruyor hocam yükleyip yüklememek istediğinizi. 3 tane sistemimde durum böyle oldu. Hatta birinde kendisi kurmuş. Sağ alta hava durumu gelince kurduğunu anladım. :)
Konu dağılmasın sadece ek olarak söylemek istedim.

Steam hesap üzerinden oyunu almak istiyorum ancak ekran kartım kurtarırmı bilemedim yardımcı olabilirmisiniz? Bilgileri döküman olarak ekledim şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ekran kartı.jpg
    Ekran kartı.jpg
    252,7 KB · Görüntüleme: 571
Hocam diğer bileşenleriniz de önemli. Ayrıca Steam sürümünde ciddi optimizasyon problemi var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam igpu ile 1080p'de 40-50 fps arası aldığı gözüküyor burada. Ekran kartınızı bilemeyeceğim yetersiz kalabilir. Ama işlemci üzerinden rahat oynayabilirsiniz sanırım.

Link

560 ti ekran kartına sahip.
Hocam oyunun minimum sistem gereksinimlerinde gtx 650ti var.
Elindeki ekran kartı'nın 30 fps'in altında vermesi muhtemel.
Ancak igpu kullanarak oynanabiliyor oyun. Artık kendisine kalmış bir karar, oyunu alıp deneyebilir ekran kartı üzerinde oynanıyor mu diye. Oynanmaz ise de igpu kullanarak sorunsuz bir şekilde oynayabilir.

Geri
Yukarı