Rehber Steam Hesabı Çalındıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Mr.Acar

Kilopat
Makaleler
14
Yer
Türkiye/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Profil Kapağı
1521878528
Geçtiğimiz günlerde arkadaşım bir bottan (muhtemelen çalınmış bir hesaptan) sözüm ona bedava 10 dolarlık Steam cüzdan sahip olma imkanı tanıyan bir sitenin reklamını yapan bir reklam verdi. Tabii benim sazan arkadaşım bu siteye tıkladı ve Steam ile giriş yaptı. Ortada herhangi bir bedava verilen kod göremeyince küfürü basıp bilgisayarını kapatmış. Yarın ise Steam'ine erişemedi. E-Posta ve şifre değiştirilmiş. Ele geçiren kullanıcı ise sitenin reklamını Steam'deki arkadaşlara yapıyor, hem de spam atıyor. Bana da geldi, mesaj şöyle bir şey.
Mesaj.png

Bir de 10 dolardan 30 dolara çıkarmışlar, neyse :D E-Posta ve şifreye erişimimiz olmadığı (bir de Steam Guard yokmuş...) elimiz kolumuz bağlı hissettik. Önemli üç şeyi hatırlatmak isterim,
  • Linke yine tıklamayın ve mümkün olduğunca cevap vermeyin.
  • Çalınan hesabı, Spam mesaj yapıyor diye raporlamayın zira bu süreci yavaşlatır. Hatta hesap da kapanabilir. Destek'te belirtilen hesaplar inceleme altına alınıyor ve bu raporlar bakılıyor sonuçta.
  • Eğer bu tür mesajlar atılmaya devam ediyorsa, erişebildiğiniz bütün arkadaşlarınızı uyarın.
İlk önce yapmanız gereken sakin olmak ve delil toplamak. Steam Destek ile -Destek dediğim kendini Valve çalışanı diye tanıtan şahıslardan bahsetmiyorum. Bu da bir dolandırıcılık. Birkaç kişi bu yüzden de hesap kaptırdıklarını duydum- hemen iletişime geçin. Steam Destek için Steam hesabına sahip olmanıza gerek yok.

İletişime geçmeden önce, -varsa- daha önce kullandığınız herhangi bir kod. Oyun kodu olabilir, Steam kodu olabilir. Steam dışı alışveriş yaparsanız muhtemelen oyunların CD kodu verilir. Bu kodlardan en az birini kaydedin çünkü İletişim bunu sizden isteyebilir. Daha önce Steam'den yapılan alışverişte kullanılan kredi kartı bilgilerinin bir kısmını isteyecektir. Kredi kartı bilgilerinize erişim. Bunun dışında, eski E-Postanız ve şifrenizi de bilmeniz süreci hızlandıracaktır. Ayrıca hesaptaki eski E-Posta adresi ile yapılan değişikler size Steam tarafından E-Posta ile gönderilir. Siz bu mailleri de kaydedin. Bu tür çalınan hesaplar bot hesap olarak kullanılıyorsa, diğer kullanıcılara atılan mesajları kaydedin. Bu da işinize yarabilir. Bizim Steam Destek'e yazdığım iletiler şu şekilde.
Bilgiler.png

Mesaj 3.pngMesaj 2.png

Steam Destek'e yazdıktan sonra geriye beklemek kalıyor. Steam Destek'ten iletişime geçen kişi, Steam hesabını eski E-Posta'sını geçerli kılar ve şifreyi kaldırır ve varsayılan güvenlik sistemine geri döner. Giriş bilgileri eski E-Posta'nıza gelecektir. Burada geçici şifrenizi aldıktan sonra hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Sonra şifreyi değiştirebilirsiniz. Bu arada sistem, E-Posta'yı değiştirdiği için 15 gün pazar cezası alacaksınız.

Bize ilk mesajdan, 15 saat sonra geri dönüş yapıldı.
Geri Dönüş.png

Eğer aldığınız oyunların kodlarına filan sahip değilseniz kullandığınız kredi kartının arkalı önlü fotoğrafını da delil olarak yollayabilirsiniz. Benim hesabım çalındığında ben de öyle yapmıştım yarım saat geçmeden hesabıma kavuşmuştum :)

Eğer aldığınız oyunların kodlarına filan sahip değilseniz kullandığınız kredi kartının arkalı önlü fotoğrafını da delil olarak yollayabilirsiniz. Benim hesabım çalındığında ben de öyle yapmıştım yarım saat geçmeden hesabıma kavuşmuştum :)
İyi hoş da insan güvenemiyor bazen sonuçta kredi kartı. Genelde zaten ya son 4 rakamı istiyorlar ya da üstünde isminin yazılı olduğu bir kimlik istiyorlar. Ben güvenip de veremem koskoca Steam bile olsa 😀

Bunlarla uğraşmak yerine Steam Guard kullanın. Böyle bir şeye düşmezsiniz.
Steam Guard her zaman işe yaramıyor maalesef. Ya da herhangi bir şekilde hesap elden gitti diye düşünün. Steam'ın bu hizmeti hoşuma gitti açıkçası.
Gerek yok son dört hanesini verseniz bile geri veriyorlar. Biz öyle yaptık.

O siteye giriş yapan zaten Guard kodunu da veriyor. Böylece o da bir işe yaramıyor.
Guard kodu birkaç saniyede bir değişiyor ayrıca onay için hâlâ telefon gerekli.
Steam Guard her zaman işe yaramıyor maalesef. Ya da herhangi bir şekilde hesap elden gitti diye düşünün. Steam'ın bu hizmeti hoşuma gitti açıkçası.
Haklısınız, kalite böyle bir şey işte.

Guard kodu birkaç saniyede bir değişiyor ayrıca onay için hâlâ telefon gerekli.

Alakası yok.

Guard kodunu verdikten sonra tüm bilgilerinize erişiyorlar zaten. Ondan sonra her şeyi devre dışı bırakıyorlar.

Çalınma sebebi de bu zaten. Kullanıcı olarak Guard kodu dahil tüm bilgileri verdikten sonra iki adımlı doğrulama bir işe yaramıyor.

Geri
Yukarı