Rehber Steam hesabını dolandırıcılardan korumak

rj2

Decapat
Öncelikle herkese merhaba. Bu konuyu açıyorum çünkü forumda her gün envanterim çalındı, hesabım çalındı gibi konular görüyorum, umarım birilerine yardımcı olabilirim başlayalım.

Scam siteler: Scam siteler genellikle karşınıza "Free skin" diye çıkar. Bu sitelere giriş yaptığınız zaman girmiş olduğunuz bilgiler saldırganın eline geçmiş olur ve genel olarak siz giriş bilgilerini girdiğinizde Steam Guard varsa mesaj biraz daha geç gelir. Çünkü aslında siz Steam'ın kendi login ekranında değilsiniz saldırgan kişi sizin vermiş olduğunuz bilgiler hızlıca giriş yapıp guardı yazar. Ve sizden bu kodun yanlış olduğuna dair bir ekran gelir, siz bir kere daha yazdığınız anda şifreniz değişmiş olur.
Bu en klasik ve amatör hesap çalma, dolandırıcılıklardan biri bunu şu şekilde de görebiliriz. Siteye giriş yaparsınız kasa açarsınız size bıçak çıkar o bıçağı çekmeniz içinde atıyorum siteye 30 dolar yatırmanız gerekir falan diye. Bunları anlattım çünkü nasıl gerçekleştiğini söylemek istedim peki bunu nasıl önleyebilirsiniz? Parolanızı yalnızca resmî Steam websitelerine girin, bunlar steampowered.com ve steamcommunity.com adresleridir.

Sözlü dolandırma: Sözlü dolandırma adından da anlaşıldığı gibi dolandırıcı size arkadaşlık isteği atar ben şu sitenin botuyum vs. ya da sen bana itemini at ben sana 2 katını veriyim gibi şeylerdir. Peki nasıl korunabiliriz. Bu çok basit bir şey olduğu için fazla uzatmayacağım tamamen aklınızı kullanmanıza bağlı kimse size durup dururken gidip de bıçak vermez öyle bir mesaj Steam profilinize yorum alırsanız takmayın kişiyi engelleyin ve hesabı raporlayın.

API Key dolandırıcılığı: Bu galiba en çok yaşanan dolandırıcılık sistemi. Olay örgüsünü anlatıyorum. Siz bir siteye giriyorsunuz orada takas, rulet, kasa açma vs. gibi şeyler yapıyorsunuz sonra envanterinizdeki değerli bir eşyayı herhangi biriyle takas etmek istediğinizde o takas teklifi iptal oluyor ve API keyinizi ele geçirmiş kişinin envanterine gidiyor. Bu hep böyle olmuştur. Bunu nasıl önleyebiliriz. https://steamcommunity.com/dev/apikey takas yapmadan önce bu linke gidip hesabınıza kayıtlı bir API Key var ise onu kaldırıp şifrenizi değiştirmek olacaktır.

Ve son olarak da sizlere hesabınızı nasıl koruyabileceğinizi söyliyeceğim.
1-Hiçbir Steam çalışanı sizden şifrenizi istemez. Parolanızı kimseyle paylaşmayın.
2-Yukarıda da belirttiğim gibi resmi Steam bağlantılarını kullanın bunlar steamcommunity.com ve steampowered.com adresleridir.
3-Arkadaşlarınızdan gelen güvenilmeyen linklere tıklamayın.
4-Steam Guard 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirin.

Yukarıda belirttiklerimi uygularsanız Steam hesabınıza ve itemlerinize kimse dokunamaz.
Eklemeyi unuttuğum bir şey varsa lütfen belirtin sorularınız varsa elimden geldiğince cevaplarım.
Umarım bu gördüğüm son bıçağım çalındı konusu olur.

Son düzenleme:
Ben bu yazının kısa bir özetini yapmak isterim:
''Bir şey gerçek olamayacak kadar güzel ise gerçek değildir.''
Bedava skin vermezler yani.
Şöyle söyleyeyim, direkt X liralık ürünü kimse bedava vermez. Bunlara kesinlikle inanmamak lazım ama belli başlı, çok yaygın olan siteler var, bedava item de veriyor fakat çok küçük meblağlarda bu.

Mesela bugün dediğim çok yaygın siteden 8.50 liralık item çektim. Tabii 1 günde olmadı, her gün günlük bedava kasa kodu yayınlıyorlar, onunla kasa açıyorsun, öyle öyle biriktirdim ve çektim.

Bunlar dışında saçma sapan, adı sanı duyulmadık sitelere güvenmemek lazım. Arkadaşım da çaldırmıştı, Allah'tan çalan kişi herhangi bir şey yapmamış da geri alabildi.

Hocam steamcommunity.com ve steampowered.com adı altında fake siteler kurulabiliyor. Arkadaşlar orijinal site sanıpta girebilirler. Bunu önlemek için bir siteye girmeden önce ilk bu linklerden hesabına giriş yapıp beni hatırla demeleri olacaktır. Zaten beni hatırlayı işaretlersen şifre sormaz tekrardan.

Şöyle söyleyeyim, direk X liralık ürünü kimse bedava vermez. Bunlara kesinlikle inanmamak lazım ama belli başlı, çok yaygın olan siteler var, bedava item de veriyor fakat çok küçük meblağlarda bu.

Mesela bugün dediğim çok yaygın siteden 8.50 liralık item çektim. Tabii 1 günde olmadı, her gün günlük bedava kasa kodu yayınlıyorlar, onunla kasa açıyorsun, öyle öyle biriktirdim ve çektim.

Bunlar dışında saçma sapan, adı sanı duyulmadık sitelere güvenmemek lazım. Arkadaşım da çaldırmıştı, Allah'tan çalan kişi herhangi bir şey yapmamış da geri alabildi.
Tabi ki 3-5 kuruşluk skinleri verebilirler promosyon olarak bunu reklam olsun diye marketlerde bedava 1 parça sucuk verenler olarak düşünün.
Ama kimse o sucuğun tamamını size bedavaya vermez.

Hocam steamcommunity.com ve steampowered.com adı altında fake siteler kurulabiliyor. Arkadaşlar orijinal site sanıpta girebilirler. Bunu önlemek için bir siteye girmeden önce ilk bu linklerden hesabına giriş yapıp beni hatırla demeleri olacaktır. Zaten beni hatırlayı işaretlersen şifre sormaz tekrardan.

Evet ama çoğunlukla steamcommuniity.com gibi küçük hileler yapıyorlar.

Şu iki lafı unutmayın, o engel olur size.

''If it sounds too good to be true, it probably is.''

''Bedava peynir sadece fare kapanında olur.''

@PanzerTR O İngilizce atasözünü Türkçe'ye çevirince anlamı bozuluyor, düz halini yaz =)
O kadar çevirebildim. :D
Bir yönetmenden duymuştum o sözü.

Yeni konular

Geri
Yukarı