Çözüldü Steam oyun indirirken R5 3600 sıcaklığı 70 dereceye çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tortue

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Steam'den oyun indiriyorum, bant genişliği sınırlandırılmış bir halde ve işlemci sıcaklığı 60-70 derece aralarında dolaşıyor. İndirmeyi durduruyorum, 45-50 derecelerde boşta duruyor. Overclock falan yapmadım, stok soğutucusu ile beraber kullanıyorum. Bu yüzden olabilir mi? Undervolt gibi işlemler önermeyin lütfen.

İşlemci R5 3600.

Çözüm
AMD işlemcinin A'sından anlamıyorum. CPB duyduğum kadarıyla BIOS'tan kapatılıyor. Kapatmazsam ne olur ki?

Bu işlemci, genel olarak CPB Off şekilde kullanılıp manuel değerler ile stabil olması sağlanıyor. Ayar açıkken dengesiz voltaj değerlerinde çalıştığı için sıcaklığı da tuhaflaşıyor. Sıvı soğutmanız takılana kadar CPB açıksa kapatın. Çok minik bir performansı kaybı olur ama sorun çıkarmaz. Montaj olduktan sonra forumdaki rehberler üzerinden bir çalışma girdisi elde edersiniz.
Şu an durum böyle, çok dalgalanıyor derecesi. 50'den 68'lere fırlayabiliyor.

1598815465495.png

Rampage Miracle v1. kasa içerisi gayet ferah dostum eşzamanlı olarak izliyorum. Üstteki fan çalışmıyor doğal olarak sistem serin şu an, tek ısınan işlemci. Egzoz ve öndeki 3 adet fanlar çalışıyor.
Ön tarafı mesh olmadığı için zaten tam randıman alınan bir durumda değiller. Ayrıca ne kadar hava basarsanız basın içeriye, eğer sıcak havayı tahliye edemiyorsanız anlamı yok. Üst tarafa fan takviyesi yapın mutlaka. Kasamda 3 ön tarafta giriş, 2 yukarıda ve 1 arkada çıkış fanı var. Kasam Dark Guardion ve işlemcim Ryzen 2600 ve maksimum 70 dereceyi gördüm bu yıl. Sıvı soğutma takacakmışsınız zaten iyi ama genel olarak bileşenlerin sağlığı için üst tarafa da bir şeyler yapın mutlaka.

AMD işlemcinin A'sından anlamıyorum. CPB duyduğum kadarıyla BIOS'tan kapatılıyor. Kapatmazsam ne olur ki?

Bu işlemci, genel olarak CPB Off şekilde kullanılıp manuel değerler ile stabil olması sağlanıyor. Ayar açıkken dengesiz voltaj değerlerinde çalıştığı için sıcaklığı da tuhaflaşıyor. Sıvı soğutmanız takılana kadar CPB açıksa kapatın. Çok minik bir performansı kaybı olur ama sorun çıkarmaz. Montaj olduktan sonra forumdaki rehberler üzerinden bir çalışma girdisi elde edersiniz.

Çözüm
Ön tarafı mesh olmadığı için zaten tam randıman alınan bir durumda değiller. Ayrıca ne kadar hava basarsanız basın içeriye, eğer sıcak havayı tahliye edemiyorsanız anlamı yok. Üst tarafa fan takviyesi yapın mutlaka. Kasamda 3 ön tarafta giriş, 2 yukarıda ve 1 arkada çıkış fanı var. Kasam Dark guardion ve işlemcim Ryzen 2600 ve maksimum 70 dereceyi gördüm bu yıl. Sıvı soğutma takacakmışsınız zaten iyi ama genel olarak bileşenlerin sağlığı için üst tarafa da bir şeyler yapın mutlaka.

Ön tarafı mesh olarak düzenledim. Sistem sıcaklığını takip ediyorum, tek gözüme batan yüksek sıcaklığa sahip olan parça işlemci. Diğer parçalar normal sıcaklıktalar.

O halde hiç kurcalamayacağım.

Herkese teşekkür ederim bilgilendirmelerinden dolayı.

Steam'den oyun indiriyorum, bant genişliği sınırlandırılmış bir halde ve işlemci sıcaklığı 60-70 derece aralarında dolaşıyor. İndirmeyi durduruyorum, 45-50 derecelerde boşta duruyor. Overclock falan yapmadım, stok soğutucusu ile beraber kullanıyorum. Bu yüzden olabilir mi? Undervolt gibi işlemler önermeyin lütfen.

İşlemci R5 3600.
Bende de R5 3600 ile Arctic DUO var ve aynı durum geçerli. Boşta 40-45 olan sistem Steam indirme yaparken 60-65 oluyor sebebi de işlemci 4200 MHz oluyor. İndirmeyi durdurunca boşta 2800-3500 arasında dolaşıyor.

Ekleme: CPB kapatıp Steam indirmesini tekrar başlattım. 3600 MHz sabitlendi ve ısı 40-43 arası gidip geliyor. Şimdilik böyle kullanmak daha iyi gibi.

Son düzenleme:
Steam indirmesi başlatınca çekirdekler uyku moduna girmiyor, fakat öyle anormal bir ısınma veya işlemci hızında artış yaşamıyorum, Ryzen Master verilerine göre 500 MHz- 1.5 GHz arasında gidip geliyor çekirdekler.

Dosya Ekleri

• download.png
    download.png
    372,7 KB · Görüntüleme: 77
Son düzenleme:
CBS'yi kapattım durum bu şekilde ama performans düştü, tekrar açmak da istemiyorum sıcaklık değerleri çok iyi. CBS açıkken çok dalgalanıyordu. Cbs'yi kapattıktan sonra 4.2 GHz'ye OC yapmak istedim ama bir türlü yapamadım hep çöktü.

1599244277190.png

Yeni konular

Geri
Yukarı