Steam oyun yüklerken hasarlı disk/disk okuma/diske yazma hatası

Plt.ayhan

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarıma herhangi bir oyun yüklerken veya güncellerken hasarlı disk vb hatalar veriyor. En az 50 kere indirme önbelleğimi temizlememe rağmen hala aynı hatayı veriyor. Oynayabildiğim 1 oyun kaldı sadece. Bilen biri varsa yardım edebilir mi?

HD Sentinel veya Crystal Disk Info programından indirme konumunun yer aldığı diski bulup ekran görüntüsünü atar mısınız? SMART tablosunu görmek gerekli. Steam'in dediği gibi diskte bir sorun var mıymış bakalım.

Diskte veya kablosunda(SATA ise) bir arıza olabilir.

Crystal Disk Info
Kötü görünüyor.
1653217727688.png

Hangi markayı önerirsin? Açıkçası ben Seagate'nin HDD'lerini düşünüyorum.

Ben kendim Toshiba HDD kullanıyorum sağlık %35 ama performans halen aynı ve okuma yazmada sıkıntı yok 1000GÜNDen fazla kullanım süresi var daha yani performans ise Toshiba al Seagate ise kaliteli ve OEM HDD üreticisi aslında ikisi de aynı Seagate kullandım ama Toshiba kadar dayanıklı çıkmadı bir de HDD alırsan 2'ye böl çünkü bölmezsen HDD bad sectore uğrarsa HDD'nin tamamı gider ikiye böl bozulsa bile bir bölümü bozulur (bir daha yaşama diye dedim)

İmkanınız varsa bu diskin tamamını low level format ile temizleyin. Öncesinde önemli veri varsa yedek almalısınız.

Bu işlem için, HD Tune Pro programının erase sekmesinde 1 geçiş zero fill yapılabilir. Veyahut LLF tool indirebilirsiniz. Bu işlem beklemeye alınan sektörleri düzeltebilir. Ayrıca okuma hatasından kurtulmak için SATA kablosu değiştirilebilir. Bunları yaparsanız diski hayata döndürme ihtimali var. Hemen vazgeçmeyin.

Yeni disk alınacaksa kesinlikle Seagate Barracuda olanlardan uzak durun. WD Blue öncelikli olarak, alternatif de Toshiba P300 öneririm.

İmkanınız varsa bu diskin tamamını Low Level Format ile temizleyin. Öncesinde önemli veri varsa yedek almalısınız.

Bu işlem için, HD Tune Pro programının erase sekmesinde 1 geçiş Zero fill yapılabilir. Veyahut LLF tool indirebilirsiniz. Bu işlem beklemeye alınan sektörleri düzeltebilir. Ayrıca okuma hatasından kurtulmak için SATA kablosu değiştirilebilir. Bunları yaparsanız diski hayata döndürme ihtimali var. Hemen vazgeçmeyin.

Yeni disk alınacaksa kesinlikle Seagate Barracuda olanlardan uzak durun. WD Blue öncelikli olarak, alternatif de Toshiba P300 öneririm.

Bende de Toshiba P300 var acayip iyi ve performanslı fakat WD Blue HDD kullanmıştım 1 gün sonra kafa arızası verdi ama sen bilirsin dostum :D

Bende de Toshiba P300 var acayip iyi ve performanslı fakat WD Blue HDD kullanmıştım 1 gün sonra kafa arızası verdi ama sen bilirsin dostum :D
WD Blue daha üstündür. Buna bahse girerim. Hepsi birkaç gün sonra bozulsaydı hiç satamazlardı. Sana muhtemelen kargo veya üretimden kaynaklı hasarlı olarak gelmiştir. Veyahut refurbished dedikleri sıfırlanmış ve yeni gibi gösterilen ikinci el disk satmışlardır. Bazılarında SMART verilerine dahi müdahale ettikleri görülüyor. Yani ikinci el olduğu ilk bakışta anlaşılamayabilir. Bu da bir tür dolandırıcılık. Bilinen satıcı tercih edilmeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı