Steam oyunlarında FPS düşüşleri

İşletim sistemi
Windows 10
Windows Defender'ı kapatmanın farklı yolları var nasıl kapattıysanız o şekilde açmanız gerekiyor ama yine de bir video bırakıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hepinize selam, bugün sizlerle bir sorunumu paylaşacağım. Sorun şu ki bilgisayardaki tüm Steam'dan satın aldığım/indirdiğim oyunlarda bu sıralar çok fazla FPS düşmesi yaşamaya başladım. Steam dışı bir de Valorant'ta bu sorun var ama en önemlisi Steam benim için. Steam'deki en kötü oyunlardan birinde bile en düşük ayarlarda FPS dropu yaşıyorum. Demeyin ki bilgisayarının teknik özellikleri yetmiyordur, oyunları zaten 200+ FPS'de rahat bir şekilde oynuyordum. Bir sabah GTA V'i açtım, bir de baktım 2-3 saniyede bir FPS 1'e düşüyor ve oyun donuyor. Bu sorun dediğim gibi tüm Steam oyunlarımda oluyor. Lütfen benim bu sorunuma bir çözüm bulun. Artık bilgisayarda oynayacak oyunum kalmadı. Sürekli drop yiyorum. :(
Kankam sorun hala devam ediyorsa şöyle bir öneri vereyim.
Anlayabildiğim kadarıyla FPS bir anda azalıyor sonra geri yükseliyor. Bunun sebebi işlemcin oyuna aşırı fazla yük bindirip o oyunu turboluyor. Daha sonrasında işlemcin bu yükü daha fazla kaldıramıyor ve kendini yakmaması için GHz'ini düşürüyor.

Peki çözüme gelecek olursak Throttle Stop adlı uygulamayı indirip Set Multiplier seçeneğini açıp işlemcine sabitlemek istediğin değeri işlemcinin kaç Ghz olduguna bakıp ona göre ayarlayabilirsin ayarladıktan sonra Disable Turbo seçeneğini açacaksın BD PROCHOT'u kapalı tutucaksın Speed Step, C1E açık kalıcak daha sonra Turn On'a basıp oyununa girebileceksin. Bir sorun ile karşı karşıya kalırsan ulaş bana.

Kankam sorun hala devam ediyorsa şöyle bir öneri vereyim.
Anlayabildiğim kadarıyla FPS bir anda azalıyor sonra geri yükseliyor. Bunun sebebi işlemcin oyuna aşırı fazla yük bindirip o oyunu turboluyor. Daha sonrasında işlemcin bu yükü daha fazla kaldıramıyor ve kendini yakmaması için GHz'ini düşürüyor.

Peki çözüme gelecek olursak Throttle Stop adlı uygulamayı indirip Set Multiplier seçeneğini açıp işlemcine sabitlemek istediğin değeri işlemcinin kaç Ghz olduguna bakıp ona göre ayarlayabilirsin ayarladıktan sonra Disable Turbo seçeneğini açacaksın BD PROCHOT'u kapalı tutucaksın Speed Step, C1E açık kalıcak daha sonra Turn On'a basıp oyununa girebileceksin. Bir sorun ile karşı karşıya kalırsan ulaş bana.
Hocam sorunu zaten çözmüştüm belirttiğim gibi ondan bir süre sonra da o bilgisayarı sattım zaten. Yinede teşekkür ederim umarım başkalarına yardımcı olur.

Geri
Yukarı