Steam purchase Seattle kısmında fazladan para görünüyor

ersENes

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, herkese iyi forumlar diliyorum. Benim Steam ile bir konuda sıkıntım var ve sizlerin yardımcı olacağını düşünüyorum:
Steam cüzdanıma kredi kartımdan 200 TL para yükledim, kredi kartımı kontrol ettiğimde 200 TL provizyonda bekleyen işlemimi gördüm ama bugün ekstresine baktığımda Steam purchase seattle 213,65 TL olacak şekilde bir taksit görünüyor. 13,65 farkın nereden olduğunu araştırdım lakin bulamadım acaba bu fark neden oluştu bir bilen arkadaş yardımcı olabilir mi? Ek olarak kredi kartımın ekstresini görüntü olarak paylaştım.

Steam Purchase Seattle.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Dolar olarak mı aldılar acaba?
Bilmiyorum dostum. Ben açıkçası böyle durumlara dikkat ederim KDV'si veya ekstra bir ücret var mı diye, bu sebeple konuyu netleştirmek için bir konu başlığı açtım. Mesela şu an, şimdi, şu dakika COD almak istiyorum ama sürekli kafamda ekstra neden para verelim. Benim yanlış yaptığım bir şey var mı diye araştırmaya devam ediyorum lakin henüz bir bilgiye ulaşamadım :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı bankalar yapıyor maalesef. Spotify, Steam, PS Store vb harcamalarda para yurt dışına gönderiliyor çünkü. İşleyişe dair tahminim:

Kur 12 TL, siz 120 TL'lik alışveriş yapıyorsunuz. Banka işlemi 120/12 TL'den çevirip 10 Dolar olarak provizyona alıyor, karşı tarafa "Sizin 10 Dolar ödemeniz gerçekleşti, provizyonda tutuyoruz" bilgisi gidiyor. 2-3 gün sonra provizyondan çıktığında Kur 12,3 TL olmuş oluyor, 10 Doları bu sefer sizden 123 TL olarak alıyor.

Ben İş Bankası VISA kartla ödediğimde böyle bir sıkıntı yaşamıyordum, TL olarak ne harcadıysam o gözüküyordu (uzun zamandır denemedim), Vakıfbank ve Ziraat Mastercard kartlarımla ödediğimde aynısı oluyor. Bankaları aradığımda "provizyon dönemindeki kur farkından kaynaklı" cevabını almıştım ama "bu fiyatlar TL üzerinden sabit olmalı" dediğimde cevap verememişlerdi.

Bazı bankalar yapıyor maalesef. Spotify, Steam, PS Store vb harcamalarda para yurt dışına gönderiliyor çünkü. İşleyişe dair tahminim:

Kur 12 TL, siz 120 TL'lik alışveriş yapıyorsunuz. Banka işlemi 120/12 TL'den çevirip 10 Dolar olarak provizyona alıyor, karşı tarafa "Sizin 10 Dolar ödemeniz gerçekleşti, provizyonda tutuyoruz" bilgisi gidiyor. 2-3 gün sonra provizyondan çıktığında Kur 12,3 TL olmuş oluyor, 10 Doları bu sefer sizden 123 TL olarak alıyor.

Ben İş Bankası VISA kartla ödediğimde böyle bir sıkıntı yaşamıyordum, TL olarak ne harcadıysam o gözüküyordu (uzun zamandır denemedim), Vakıfbank ve Ziraat Mastercard kartlarımla ödediğimde aynısı oluyor. Bankaları aradığımda "provizyon dönemindeki kur farkından kaynaklı" cevabını almıştım ama "bu fiyatlar TL üzerinden sabit olmalı" dediğimde cevap verememişlerdi.
Mantıklı geliyor şu oynak piyasa döneminde işlem yapılmamalı galiba. Benim kartım da Ziraat Bankası'nın kartıydı. En azından genel cevaplara baktığımda kafamdaki soru işareti gitmiş oldu. Her arkadaşa zahmet edip cevap verdiklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Şu an fark ettim Seattle kısmı diye bir şey yok bu arada. Seattle şehrin ismi. Amerika'da :D

Canım benim Amerika'nın bayrağında bulunan 50 adet yıldız her bir şehrini simgeliyor Seattle da onlardan biri ama konu Seattle değil, konu Seattle'ı bile içine alacak durumdaki parasal fark. Konuyu neden bu şekil ve isimle paylaştım çünkü farklı bir şehir olabilirdi diye düşündüm konunun anlaşılması için en basit haliyle 'Bilal'e anlatır gibi' anlatmaya çalıştım ki kafalarda karışık sorular oluşmasın. İyi forumlar dostum benim.

Geri
Yukarı