Steam yavaş indiriyor

NooName

Hectopat
Yer
İstanbul
Epic Games'ya da Origin'de böyle bir sorun yok. İndirme hızını sonuna kadar kullanabiliyorum. Konu Steam'a geçince 50-55 MB/sn hızlardan 25-30 MB/sn hızlara kadar düşüyor ve ondan sonra artmıyor. Teorik olarak 50-60 MB/sn indirmem gerekiyor hatta 80 MB/sn değerlerine yakın değerler görmem lazım. Şu an olan indirme hızının sadece yarısını alabiliyorum. İndirme bölgesini değiştirdim yine çözülmedi. İndirme alanının olduğu yeri değiştirdim olmadı.
Bilgisayarı kapayıp açtım olmadı. Ayrıca diskin okuma yazma sınırında sorunun yok. NVMe SSD üzerine iniyor oyun. Diğer platformlardan HDD üzerine indirsem bile Steam'dan daha hızlı indiriyor. Ufak tefek oyunlarda problem olmuyor ama 100-150 GB'lık oyunlarda bekleme süresini arttırıyor. İnternetimde sorun yok. Sonuna kadar kullanmak için ne yapabilirim? Acaba sorun Steam'ın indirme sunucularında sınırlama mevcutsa ondan mı kaynaklanıyor acaba? Diğer konuları inceledim pek çözüm olan bir konu mevcut değil.

Steam.png

SpeedTest.png

Bu hızla CS:GO indirmekten şikayet etmeniz beni ne kadar üzse de Steam indirmeler bölümünden indirme kısıtlamaları altında indirme hızınızın bant genişliği olacak oradan bir kontrol ederseniz belki otomatik bir atama yapmıştır ondan dolayıdır.

İnsanoğlu hep elinde olandan fazlasını istiyor ne yapalım. :) Ayrıca bant genişliği sınırlaması yok. Steam'ın ayarlarında indirme hızını etkileyen veya sınırlayan tüm ayarlar kapalı. Arka plandaki tüm işlemler kapalı. İnterneti benden başka kullanan yok ve cihaz kablo ile internete bağlı. Ama ekstra yapmam gereken bir şey var mı diye sormuştum. Diğer servislerde böyle bir sorun yok.

İnsanoğlu hep elinde olandan fazlasını istiyor ne yapalım. :) Ayrıca bant genişliği sınırlaması yok. Steam'ın ayarlarında indirme hızını etkileyen veya sınırlayan tüm ayarlar kapalı. Arka plandaki tüm işlemler kapalı. İnterneti benden başka kullanan yok ve cihaz kablo ile internete bağlı. Ama ekstra yapmam gereken bir şey var mı diye sormuştum. Diğer servislerde böyle bir sorun yok.
Peki indirme bölgeniz ne olarak gözüküyor? Bölgenizde normal ise ekteki bağlantı ile bir network ayalarınızı sıfırlamayı ve onarmayı deneyin. (Steam'den indirme ön belliğini temizlemeyi de deneyebilirsiniz öncesinde) Gerçi siz sadece Steam'de sorun yaşıyorum diyorsunuz belki de Steam sunucusundan bile kaynaklı olabilir ama denemekte fayda var.
Ek: Rehber: NetAdapter Repair ile İnternet Bağlantı Sorunları Onarımı
Ek-2: Bu kısımdan öncelik sırasını da yüksek yapmayı deneyebilirsiniz:
1637014541550.png

İndirme alanını Türkiye (İstanbul-Ankara-İzmir) olarak denedim olmadı. Network ayarlarında hiç bir problem yok. İnternet hızı gerektiren diğer kullanımlarda böyle bir problem yok. Kesin bir bilgi olmasa da büyük ihtimalle Steam sunuculardaki indirme yoğunluğunu kontrol edebilmek için indirme hızını sınırlıyor galiba. Ama diğer teknoloji editörlerinden birisi bir videosunda Steam üzerinden 200 MB/sn kadar indirme yapabiliyordu.

Epic Games'ya da Origin'de böyle bir sorun yok. İndirme hızını sonuna kadar kullanabiliyorum. Konu Steam'a geçince 50-55 MB/sn hızlardan 25-30 MB/sn hızlara kadar düşüyor ve ondan sonra artmıyor. Teorik olarak 50-60 MB/sn indirmem gerekiyor hatta 80 MB/sn değerlerine yakın değerler görmem lazım. Şu an olan indirme hızının sadece yarısını alabiliyorum. İndirme bölgesini değiştirdim yine çözülmedi. İndirme alanının olduğu yeri değiştirdim olmadı.
Bilgisayarı kapayıp açtım olmadı. Ayrıca diskin okuma yazma sınırında sorunun yok. NVMe SSD üzerine iniyor oyun. Diğer platformlardan HDD üzerine indirsem bile Steam'dan daha hızlı indiriyor. Ufak tefek oyunlarda problem olmuyor ama 100-150 GB'lık oyunlarda bekleme süresini arttırıyor. İnternetimde sorun yok. Sonuna kadar kullanmak için ne yapabilirim? Acaba sorun Steam'ın indirme sunucularında sınırlama mevcutsa ondan mı kaynaklanıyor acaba? Diğer konuları inceledim pek çözüm olan bir konu mevcut değil.

Eki Görüntüle 1216065

Eki Görüntüle 1216070
Kardeş 27 mb ne ben 1 mb alıyorum şükret internetiniz nedir burada

Yeni konular

Geri
Yukarı