Steam'de Azerbaycan'dan oyun almak

garxyus

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, Azerbaycan'da yaşıyorum ve Steam'in ülkemizde oyunlara özel olarak uyguladığı fiyatlandırma politikası yok. Paramız değerli olsa bile fiyatlar asgari ücreti göz önünde bulundurulduğunda bayağı pahalı oluyor. (2021 yıllının bu gününde Türkiye'de asgari ücret 2825 TL - 212 USD; Azerbaycan'da asgari ücret 210 azn - 123 USD. Tabi bunlar ülkelere göre minimal tutarlar.) İndirim zamanlarında fiyat ne kadar düşerse düşsün hala pahalı oluyor (resimde bir örnek). Tabi Azerbaycan bdt (bağımsız devletler topluluğu) olarak ayrıldığı için fiyatlandırma politikası bir değil birden fazla ülkeyi baz alarak konumlandırılmış durumda. Velhasıl kelam ülkeyi Türkiye olarak seçmek ve satın alımları TL bazında yapmak istiyorum. İlk olarak bunun hiç de yasal olmadığının farkındayım. Ban riskinin ne kadar olduğunu araştırdığım kadarıyla tam bilemiyorum. Gerekli şeyler ilk olarak VPN ve Türkiye cumhuriyetinde kayıtlı bir ödeme yöntemi kullanmak. VPN var ama ödeme yöntemi için kullanabileceğim bir kart veya herhangi bir şeyim yok. Gerekli olan Steam hesabına girip, herhangi küçük ücretli bir şeyi Türkiye'de kayıtlı olan ödeme yöntemi ile satın alınması. Şu an birisini bulamadım ama hala arıyorum. Yardımcı ola bilecek arkadaşlar olursa buna mukabil ücret de ödeyebilirim. Sorum şu: Ban riski ne kadar olabilir? Satın alımlarımın tamamen çöp olma ihtimali ne kadar yüksek?

Dosya Ekleri

• 1638382749033.png
    1638382749033.png
    245 KB · Görüntüleme: 534
Online oyunları oynayamayabilirsiniz.
Kartınız Türkiye'de açılmayan bir hesap olduğu için satın alımlarda ret edilecektir.
Ban yemezsiniz ama ceza alma riskiniz var.

En cazip yöntem:
Yabancı sitelerden key alıp aktifleştirmeniz. Bazı siteler globalde Steam'den daha fazla indirim uygulayabiliyor.

En temizi buradan ininal bir kart alınıp ona para yollarsın ve o yollanan parayla Steam Türkiye'den oyunlar alınabilir. Tabi güvenilir biri lazım sana yoksa başına farklı şeyler gelebilir.

Asgari ücret 300 Manat civarıymış ama.
Yanlışınız olmalı. 2020'de 600-700 Manat civarıydı. *** Ben yanlış hatırlamışım. Başka bir araştırma konusuyla karıştırmışım.
En temizi buradan ininal bir kart alınıp ona para yollarsın ve o yollanan parayla Steam Türkiye'den oyunlar alınabilir. Tabi güvenilir biri lazım sana yoksa başına farklı şeyler gelebilir.
Alır da orada nasıl açacak?

Yanlışınız olmalı. 2020'de 600-700 Manat civarıydı. *** Ben yanlış hatırlamışım. Başka bir araştırma konusuyla karıştırmışım.

Alır da orada nasıl açacak?

Ocak 2021 itibarıyla, Azerbaycan asgari maaş 250 Azeri manatı veya kabaca 150 dolardır. Bakü'deki asgari ücret oranı ülke çapında olmasına rağmen oldukça yüksektir. Kaynak: BBC Azerbaycan.

Ocak 2021 itibarıyla, Azerbaycan asgari maaş 250 Azeri manatı veya kabaca 150 dolardır. Bakü'deki asgari ücret oranı ülke çapında olmasına rağmen oldukça yüksektir. Kaynak: BBC Azerbaycan.
Ben ortalama maaşı belirtmişim de çokta önemi yok. Önemli olan satın alma güçleri. Bir nevi 2005 Türkiye şartları gibi bir şey ama biraz sosyolojik olarak karışık bir ülke tabi. Her neyse esas belirtmeye çalıştığım şey Steam'ın genel olarak ortalama bir fiyat çıkarmaya çalışması yani fiyat normal. Başka ülke konusunda da genellikle hediye etmeyi deniyorlar ama onda da oyunu açma sorunu yaşanıyor.

Online oyunları oynayamayabilirsiniz.
Kartınız Türkiye'de açılmayan bir hesap olduğu için satın alımlarda ret edilecektir.
Ban yemezsiniz ama ceza alma riskiniz var.

En cazip yöntem:
Yabancı sitelerden key alıp aktifleştirmeniz. Bazı siteler globalde Steam'den daha fazla indirim uygulayabiliyor.
Öncelikle teşekkür ederim, online oyunlarla pek aram yok zaten. Ülke değiştirme koşullarını kullanarak Türkiye bazlı bir ödeme şekliyle mağaza ülkesini güncellemek niyetim. Şimdiye kadar zaten çoğunlukla yabancı sitelerden özellikle BDT ülkeleri için olan keyler satın aldım ki, onlar da zaten çok az ve hala Türkiye TL si bazında baya pahalı kalıyor
Asgari ücret 300 Manat civarıymış ama.
Türkiye'den bir arkadaş edinip bu işi kolayca çözebilirsin. Aramaya devam et.
Asgari ücret minimal yaşam ücreti olarak daha 1 ay önce 210 manat olarak kabul edildi.
İşsizlik oranı da söylentilere nazaran çok yüksek. Fiyatların her geçen gün artıyor olması, alım gücünün düşmesi ve tüm bu sıkıntılara rağmen hala orjinal içerik tüketmeye çalışan bir kesimi çok zorluyor. Asgari maaş 210 manat olarak kabul edildi resmi olarak. Ülkede ortalama asgari ücret 500 manat civarı. Tabi 700+ alanlar da var ama işsizlik hat safada olduğu için bulunması zor.
40-45 Manat arası değil mi sizin para biriminizle?
hayır, oyunun fiyatını soruyorsanız 14 buçuk manata denk geliyor ki, ortalama bir insanın 1 günlük maaşı olarak düşüne bilirsiniz. Niyetim fiyatların göründüğü kadar normal olmadığını anlatmak. İstatistik yalan söylemez diyorlar, ama gerçeklere dayalı bir istatistik.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı