Çözüldü Steam'de indirme yaparken macOS kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

anilcaliskan

Kilopat
Makaleler
1
Hackintosh cihazımda Steam indirme yaparken cihaz inanılmaz kasıyor. Etkinlik monitörüne bastığımda bile 30 saniyede açılıyor. Steam'den indirmeyi durdurduğum anda bilgisayar düzeliyor. Sadece Steam açıkken yani indirme yapmazken böyle bir sorun yok fakat indirmeyi açtığım anda sanki CPU ve GPU %100 yük altında çalışıyormuş gibi davranıyor. Bunlar olurken etkinlik monitöründen baktığımda CPU'da yük gözükmüyor %90 civarı boşta oluyor aşağı yukarı.

Şunu da eklemek isterim şu an Intel Ventura kullanıyorum ama aynı sorun cihazım AMD ve Monterey'kende aynı sorun oluyordu.

Bunun çözümünü bilen var mı?

macOS oyun oynamak için uygun değil tarzı tavsiyeler istemiyorum halihazırda cihazımda oyun için Windows kurulu fakat bazen iş durumlarından Mac tarafında olmama gerekiyor ve Civilization'ı Mac tarafında oynuyorum bu yüzden bu sorunu çözüme kavuşturmak istiyorum.

Son düzenleme:
Çözüm
Birazdan test edeceğim, teşekkürler.

Edit:
Eki Görüntüle 1591317

Steam dışında aslında hiçbir sorunum yok, yabancı forumlardan özel destek aldığım bir arkadaşım var onlar Steam'in kendisi ile alakalı olabileceğini söylediler çünkü EFI dosyamda bir sorun tespit edemediler. Ama ben yine de arayışa devam ediyorum belki benzer bir sorun yaşamış ve çözümü bulan biri vardır diye. Ama teşekkür ederim Config dosyamı tekrar gözden geçireceğim mutlaka.

Üst kısmınıda atmanız gerekiyor.
Bir de terminal'e
Kod:
Sudo trimforce enable
kodunu girin ve sistemi yeniden başlatın. Ardından aynı hata devam ediyor mu bakınız.
Neyin modeli acaba? Cihazım Hackintosh. Farklı donanımlarda ve işletim sistemi sürümlerinde de aynı sorunu yaşadığımı belirttiğim için donanımı belirtmedim.
Cihazınızın hackintosh olmasıyla alakasının olduğunu düşünmüyorum şahsen, kullandığınız parçaları belirtseniz iyi olur.

Kurulumun başarılı değildir ya da sistem özelliklerin kötüdür. Hackintosh sistemde seni oyun oynamaya iten durum nedir? Dual Windows kullanmak bir çözüm olabilir ve donanımların uyumlu bir şekilde çalışır.

macOS oyun oynamak için uygun değil tarzı tavsiyeler istemiyorum.

OS X (macOS) uygun, ama Hackintosh değil ve hele başarısız birisi tarafından kuruldu ise. Steam calıştığı zaman kopya koruma sistemi gibi özellikler devreye girer ve bu aynı zamanda T2 cipine ihtiyac duyulduğunu hatırlatır. (T2 cipi sadece Mac bilgisayarlarda bulunur)

Sistemin T2 cipini emule etmeye calışır ve bu onu gerçekten çok yorar, tıpkı BitLocker ile veri şifrelemek gibi.

Hackintosh senin için uygun değil, heleki Steam kurup oyun oynamayı düşünen birisi için.

Ne kullandığını bilmelisin, ne için kullanılması gerektiğini de.

Son düzenleme:
Neyin modeli acaba? Cihazım Hackintosh. Farklı donanımlarda ve işletim sistemi sürümlerinde de aynı sorunu yaşadığımı belirttiğim için donanımı belirtmedim.
Cihazınızın hackintosh olmasıyla alakasının olduğunu düşünmüyorum şahsen, kullandığınız parçaları belirtseniz iyi olur.
O zaman sorunun depolamada olabilir. Sen yine de yaz özellikleri.
Intel 12400F
RX6600
MSI Mag B660 Bazooka
Kurulumun başarılı değildir ya da sistem özelliklerin kötüdür. Hackintosh sistemde seni oyun oynamaya iten durum nedir? Dual Windows kullanmak bir çözüm olabilir ve donanımların uyumlu bir şekilde çalışır.

OS X (macOS) uygun, ama Hackintosh değil ve hele başarısız birisi tarafından kuruldu ise. Steam calıştığı zaman kopya koruma sistemi gibi özellikler devreye girer ve bu aynı zamanda T2 cipine ihtiyac duyulduğunu hatırlatır. (T2 cipi sadece Mac bilgisayarlarda bulunur)

Sistemin T2 cipini emule etmeye calışır ve bu onu gerçekten çok yorar, tıpkı BitLocker ile veri şifrelemek gibi.

Hackintosh senin için uygun değil, heleki Steam kurup oyun oynamayı düşünen birisi için.

Ne kullandığını bilmelisin, ne için kullanılması gerektiğini de.
Benim için neyin uygun olduğuna siz karar veremezsiniz. Ne kullandığımı çok iyi biliyorum 2014 yılından beri düzenli olarak MacBook kullanıyorum ve Mac cihazlarımı ürettiğim react native projelerimin debugging işlemleri için kullanıyorum yani Mac platformu benim için biçilmiş kaftan.

Normalde böyle açıklamalara girmem, belki konuyu okuyan ve benzer bir yorum yapacak kişi görsün ve bu fikirden uzaklaşsın diye bu yorumu yazıyorum. Çünkü ben bu yorumu yapmayın yazmış olamam rağmen yapmışsınız. Garip.

Mac'te oyun oynamamın sebebi projelerimi export ederken Mac tarafında boş vaktimin kalması ve bu boş vakti oyun oynayarak değerlendirmek istemem. Ve bunu sadece Civ6 için yapıyorum, örneğin CP77 veya RDR2 oyanayacaksam dual boot sisteminde Windows'a geçip oyunumu orada oynuyorum.

Siz belliki okuma alışkanlığı olmayan bir insansınız, tamamen ezbere bomboş bir yorum yapmışsınız. Ve bunu özellikle ben konuda Mac tarafında oyun oynanmaz tavsiyelerini kesinlikle istemiyorum bu yorumları yapacak olanlar yapmasın diye konuya yazmama rağmen böyle bir yorum yapmışsınız. Konuda sistemin dual boot olduğunu bile yazmışım gelmişsiniz dual boot öneriyorsunuz, Mac size uygun değil gibi sanki zevkine Mac kullanan biriymişim gibi hiç bir bilginiz olmayan bir konuda kendinizi tatmin etmek için aklınıza geleni konuyu bile okumadan yazmışsınızda yazmışınız. Okuma alışkanlığınız yok diyorum çünkü eğer var ve böyle bir yorum yazıyorsanız bu çok daha sıkıntı umarım okuma alışkanlığınızın olmayışından böyle bir yorumda bulunmuşsunuzdur.

"Ne kullandığını bilmelisin, ne için kullanılması gerektiğini de." bu mesajınızada sadece güldüm. :D

Neyse amacım polemik değil lütfen başka bir yorum yazmayın konuya ben vereceğiniz ikinci bir yanıta yeni bir yanıt yazmayacağım kesinlikle. Gelecekte peşin yorumlardan uzak durmanız dileğiyle iyi forumlar.

Tüm sistemini ve HDD mi yoksa SSD mi kullandığını belirt. SSD ise tam modeli belirtin.

Sandisk SSD Plus 240GB
Intel 12400F
RX6600
MSI Mag B660 Bazooka
Corsair Vengeance LPX 16 GB

Son düzenleme:
Intel 12400F.
RX6600.
MSI MAG B660 Bazooka.

Benim için neyin uygun olduğuna siz karar veremezsiniz. Ne kullandığımı çok iyi biliyorum 2014 yılından beri düzenli olarak MacBook kullanıyorum ve Mac cihazlarımı ürettiğim React Native projelerimin debugging işlemleri için kullanıyorum yani Mac platformu benim için biçilmiş kaftan.

Normalde böyle açıklamalara girmem, belki konuyu okuyan ve benzer bir yorum yapacak kişi görsün ve bu fikirden uzaklaşsın diye bu yorumu yazıyorum. Çünkü ben bu yorumu yapmayın yazmış olamam rağmen yapmışsınız. Garip.

Mac'te oyun oynamamın sebebi projelerimi export ederken Mac tarafında boş vaktimin kalması ve bu boş vakti oyun oynayarak değerlendirmek istemem. Ve bunu sadece CIV6 için yapıyorum, örneğin CP77 veya RDR2 oyanayacaksam Dual boot sisteminde Windows'a geçip oyunumu orada oynuyorum.

Siz belli ki okuma alışkanlığı olmayan bir insansınız, tamamen ezbere bomboş bir yorum yapmışsınız. Ve bunu özellikle ben konuda Mac tarafında oyun oynanmaz tavsiyelerini kesinlikle istemiyorum bu yorumları yapacak olanlar yapmasın diye konuya yazmama rağmen böyle bir yorum yapmışsınız. Konuda sistemin Dual boot olduğunu bile yazmışım gelmişsiniz Dual boot öneriyorsunuz, Mac size uygun değil gibi sanki zevkine Mac kullanan biriymişim gibi hiçbir bilginiz olmayan bir konuda kendinizi tatmin etmek için aklınıza geleni konuyu bile okumadan yazmışsınızda yazmışınız. Okuma alışkanlığınız yok diyorum çünkü eğer var ve böyle bir yorum yazıyorsanız bu çok daha sıkıntı umarım okuma alışkanlığınızın olmayışından böyle bir yorumda bulunmuşsunuzdur.

"Ne kullandığını bilmelisin, ne için kullanılması gerektiğini de." bu mesajınızada sadece güldüm. :D

Neyse amacım polemik değil lütfen başka bir yorum yazmayın konuya ben vereceğiniz ikinci bir yanıta yeni bir yanıt yazmayacağım kesinlikle. Gelecekte peşin yorumlardan uzak durmanız dileğiyle iyi sosyaller.

SanDisk SSD Plus 240GB.
Intel 12400F.
RX6600.
MSI MAG B660 Bazooka.
Corsair Vengeance LPX 16 GB.

Çok agresif birisisin, sana yardımcı olmayacağım. Umarım sorununa bir çözüm bulursun.

SSD'nin TRIM özelliği devre de mi?
Blackmagic ile SSD'ye hız testi yapın.

Geri
Yukarı