Steiermark GP

Makaleler
12
Daha fazla  
Geçen haftaya göre sıkıcı bir yarış oldu, geçen hafta gibi olaylar yaşanmadı yarışta. İlk 3 dışında diğer sürücüler arasındaki mücadeleler güzeldi. Son turlarda Verstappen-Bottas mücadelesi de eğlenceliydi.

1) Hamilton
2) Bottas
3) Verstappen
4) Albon
5) Norris
6) Perez
7) Stroll
8) Riccardo
9) Sainz
10) Kyvat
11) Raikkonen
12) Magnussen
13) Grosjean
14) Giovinazzi
15) Gasly
16) Russell
17) Latifi
Vettel OUT
Leclerc OUT
Ocon OUT

Hamilton baştan sona yarışı kontrol altında götürdü kolay bir galibiyet aldı.

Bottas hasarı en aza indirdi, son turlarda Verstappen'i geçerek iyi bir iş çıkardı.

Verstappen araçtan maksimumu aldı, Mercedesler ile yarışacak bir araca sahip değil Redbull maalesef.

Albon bana göre yine hayal kırıklığı yarattı, Perez 17. sıradan başlayıp az kalsın 6. sıradan start alan Albon'u geçiyordu, geçiş hamlesini de yaptı Perez ama kanadını kırdı.

Norris son turlarda yine geçen hafta gibi çok iyiydi, çok iyi bir tempo yakaladı son turlarda, fırsatlardan iyi yararlanarak yarışı 5. sırada bitirdi.

Perez günün pilotuydu, 17. sıradan start almasına rağmen 6. sıraya kadar yükseldi, ilk pit stoplardan sonra uçuyordu, pistin en hızlısıydı. Uzun süre Albon'u DRS mesafesinde takip etmesine rağmen bir türlü geçemedi, son turlarda Albon'a atak yaptı ama temiz bir atak olmadı ön kanadını kırdı, ön kanat kırık şekilde finişe 6. sırada ulaşmayı başardı, çok iyi bir iş yaptı.

Stroll ilk stintte fena değildi, ikinci stintte daha iyi olmalıydı, Riccardo'yu bir türlü geçemedi lastik avantajına rağmen.

Riccardo iyi bir yarış çıkardı, ilk 10 sıradaki pilotlar arasında farklı lastik stratejisi izleyen tek pilottu, yarışı iyi de götürüyordu, son turlara kadar 6. sırada götürüyordu yarışı Stroll'un kendisine atağı yüzünden momentum kaybetti ve Norris'e de geçilerek 8. sırada finiş gördü. İlk stintte lastikleri medium olmasına rağmen uzun süre pistte kalmadı, Ocon mekanik sorun yaşadı, Renault dayanıklılıktan korkup Riccardo'nun motoru kıstı gibi bana öyle geliyor nedense.

Sainz için şanssız bir yarış oldu, hem batarya sorunu yaşadı hem de en önemlisi ilk pit stoplarda yarışı 5. sırada götürüyordu, pitlerde Mclaren pit ekibi lastikleri takmakta gecikince 7 saniye kaybetti Norris ve tüm avantajı yok oldu yoksa Sainz iyi bir yerde yarışırdı bitirirdi.

Kvyat beni şaşırttı, günün son puanı ona gitti.

Raikkonen araç hızına rağmen çok iyi sürdü gerçekten.

Gasly ve Russell sıralamalardaki iyi performanslarını yarışta sürdüremediler maalesef.

Ferrari için diyecek söz bulamıyorum. Leclerc kendi hatası nedeniyle hem kendisini hem Vettel'i yarış dışı bıraktı. Söylenecek pek bir şey yok. Aynı hatayı Vettel yapsaydı çok daha fazla eleştiri alırdı. Brezilya yarışındaki gibi bir olay değildi ama Leclerc temkinli davranmalıydı, aracını oraya sokmamalıydı. Ferrari bu hatalardan dolayı da güncellemelerin çalışıp çalışmadığını da anlayamadı, bu da başka bir kötü haber.

Ocon'a yazık oldu, iyi bir yarış çıkarıyordu mekanik arıza yüzünden yarışı 6. sırada götürürken yarışa veda etti.

Mercedes bu sene bambaşka bir seviyede. Bu sezonda şampiyon olacaklar adamlara helal olsun.

Pembe Mercedes çok can sıkıcı olmaya başladı McLaren ve Renault sürücüleri için. Perez zaten ortalamanın üstünde bir sürücü ancak Stroll gibi grubun vasatlarından biri bile artık üst tarafları zorlayabilecek konuma gelmiş araçla birlikte. McLaren sürücüsü olsam aynada pembe bir şeyler görünce küfretmeye başlardım kuru zeminde.

65. turda Perez için günün sürücüsü oyunu verdim, son turlarda Norris biraz düşünmeye itmiş olsa bile tüm yarış boyunca çok iyi sürüş yapan Perez daha çok hak eden taraftaydı. 4. sıra için Albon'la yarışa girdiği sırada kanadı kırdı, son saniyelerde de Norris'e geçildi.

Norris yarışın sonlarında sürücülerin çoğunun kondisyonu ve odağı zayıflamaya başladığı sırada maksimumunu veriyor. Çok enteresan, yarışın başlarında başladığı sıradan epey geriye düştü ancak sonrasında iyi toparladı. Zaten Sainz da kendisini geçerken Norris'e zorluk çıkarmadı.

Sainz için yarışı izlerken bir yandan da not alma alışkanlığımdan dolayı batarya problemi yaşadığını duymadım. Son 2-3 tur hariç yavaşlamasını tempo sorununa yormuştum ancak yarışın başlarında yerini korumaya çalışsa da uygun pist şartlarında kendisinden hızlı olan Mercedes ve RBR arabasına geçildi. Geçiş yapılan virajda RBR arabası aldığım nota göre 10-15 km/s arasında daha hızlıydı McLaren'a göre. Sainz pitte kaybettiği ekstra birkaç saniyelik kaybı olmasaydı da Perez'in inanılmaz hızını düşününce en iyi 6. sırada bitirebilirdi ama 3. başladığı yarışı 9. bitirmesi onun için kötü oldu.

Verstappen elinden geleni yaptı, iyi sürdü ama ön kanatta ufak bir hasar varken ve lastikten şikayet ederken geçilmekten kurtulamadı. Gerçi ilk geçildiği anda çok iyi bir mücadele sergiledi, yerini geri aldı ama Bottas'ın 2. atağında yapabileceği bir şey yoktu. Albon tabi ki Hamilton - Bottas ve Max'e göre daha yavaş sürücü, bunda inkar edecek durum yok ancak Perez'i saymazsak geridekilerin onu geçme durumu pek olmadı. Olması gerektiği gibi 12 puanı aldı. En ideal 2. sürücü olmayabilir ama kötülendiği kadar da berbat bir durumu yok.

Hamilton ve Bottas için pek bir şey demeye gerek yok, Hamilton zaten önde başladı ve önde bitirdi. Bottas önce Sainz'ı geçti ve RBR ile arasını çok açmadan devam etti. Normal şartlarda Max'i geçememe ihtimali yüksekti ama fırsatını iyi kullandı.

Ocon ve Ricciardo başlarda iyi mücadele ettiler, güzel birkaç sürüş izledik kendi aralarında ama sonra Ocon'un yarış dışı kalması nedeniyle Racing Point karşısında Ricciardo tek başına kaldı. Farklı lastik stratejisi izledi ancak Perez'in gününde olması nedeniyle geçilmekten kurtulamadı. Zaten sonrasında çok güzel bir RP - McLaren - Renault sahnesi izledik, Ricciardo bu sırada Stroll ve Norris tarafından avlandı.

Zaten en gerideki takımlar için yorum yapılacak pek bir şey yok, Raikkonen mücadele etmeye çalıştı ama eninde sonunda pite girince puan hedefinden koptu.

Son düzenleme:
Stroll gibi grubun vasatlarından biri bile artık üst tarafları zorlayabilecek konuma gelmiş araçla birlikte.
Riccardo'ya ölüm dalaşı yaptı resmen. Stroll o kadar kötü bir pilot değil yarış performansı olarak, tek turda çok kötü ama. Bu sene biraz daha iyi tek turda aracında etkisi var elbet.

Riccardo'ya ölüm dalaşı yaptı resmen. Stroll o kadar kötü bir pilot değil yarış performansı olarak, tek turda çok kötü ama. Bu sene biraz daha iyi tek turda aracında etkisi var elbet.
Gene de yarışın sonlarına doğru güzel bir sahne izlettirdi. Ricciardo'nun pozisyonunu tehdit etti hem kendisine hem de Sainz'a, yerini kaybetmiş Ricciardo'ya karşı şans vermiş oldu. Lance de daha çok genç, potansiyeli en üst düzeydeymiş gibi görünmüyor ama ortalama üstü bir araçla geride kalmayacak düzeyde olduğunu bu yıl kanıtlayacak gibi.

Yarışın başı güzeldi. Olaylı başladı. Ortalara doğru sıkıldım telefonla falan oynadım çok takip etmedim. Yarışın sonları çok güzeldi. 5. lik için verilen mücadele heyecanlıydı. Adamım Norris yine yaptı yapacağını.

Vettel ve Leclerc olayı ise bana göre akıl almaz. Leclerc -tamam genç ve tecrübesiz- ama yaptığı çok amatörce. F1 en üst düzey lig. Orada aklında ne vardı bilmiyorum. Virajda sadece ikisi değil başka araçlar da vardı.

Hamilton çok alıştığımız galibiyetlerinden birini aldı. Diyecek çok bir şey yok.

Leclerc tamam genç ve tecrübesiz ama yaptığı çok amatörce.
Zihinsel olarak hiç kimse kusursuz olmuyor. Mesela 19 yıldır F1 takip ederim, her türlü hata ve kazayı gördüm, çıkan oyunlarını gerçek simülasyon düzeyinde oynarım ve çoğu pistte gerçek sürücülerin yaptıkları düzeyde iyi turlar da attığım oluyor. Fakat bazen gaza gelip o ilk anda iyi kalkış momentumunu yakalayınca son ana kadar frene basmayıp birisinin önünden çekileceğini ve sırasını kapabileceğini umuyorsun. Bu olmadığı zaman da arkayı koparıp en azından tekerlek tekerleğe çarpışmaya çalışıyorsun ki kanatlar hasar almasın. Leclerc şikan nedeniyle kazanacağı yüksekliği hesaba katmadı üstüne gerçekten amatörlerin yapacağı türde bir hata yaptı. Vettel ile arasını daha da açan bir konuma sokmuş oldu kendisini ne yazık ki.

1.3 MultiJet motorlu, arkası kasaya çevrilmiş Doblo'ya dönen Ferrari... Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.
IMG_20200712_180435.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı