Stok soğutucunun işlemciye çarpması sorun olur mu?

Baran Çelik1

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Yeni bir sistem topladım ve montajını da kendim yaptım ama montajlarken bir takım sıkıntılar yaşadım. İşlemcim Ryzen 5 3600 ve AMD stok fanını kullanıyorum işlemciyi anakarta taktım sonra işlemci soğutucusunu takarken bir sıkıntı vardı işlemci soğutucusunun bir ayağı vida yerine oturmuyordu. Uzun süre oturtamadım sonra soğutucuyu işlemciye oturtmaya çalışırken soğutucu sola doğru kaydı ve soğutucunun altındaki tırtıklı metal yüzey işlemcinin üstüne çarptı ve işlemcinin üzerinde ki termal macunu biraz sıyırdı. Daha doğrusu termal macunun üstünde soğutucunun tırtıklı alt yüzeyinin izi çıktı sonra termal macunu düzelttim ve soğutucuyu işlemciye takmayı başardım. Size sorum şu sizce işlemcinin pinlerine zarar gelmiş midir_ ve işlemciye herhangi bir zarar vermiş miyimdir? Sistem şu an çalışıyor. Cevaplarınız için teşekkürler. Sisteme herhangi bir zarar gelip gelmediğini nasıl anlayabilirim ya da yapabileceğim test gibi bir şey var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci sanıldığı kadar hassas bir parça değildir. Soğutucunun temas ettiği yüzey bayağı korunaklı. Hatta sanıldığı gibi diğer parçalarda çok hassas değildir.

İşlemci sanıldığı kadar hassas bir parça değildir. Soğutucunun temas ettiği yüzey bayağı korunaklı. Hatta sanıldığı gibi diğer parçalarda çok hassas değildir.
Merhaba bir sorum daha var stok soğutucuyu oturtmaya çalışırken sola doğru kaydı ve işlemciye çarptı stok soğutucunun ayakları anakarta zarar vermiş olabilir mi ve eğer ki anakartı çizip zarar verseydi sistem açılır mıydı?

@Baran Çelik1 Dostum fotoğrafını görmeden bir şey söyleyemeyiz. Anakart üzerinde bazı yolları çizmiş olabilir. Çalışır fakat sorun varsa da anlayamayabilirsin. Genelde işlemci fan ayaklarının temas ettiği bölgeden bağlantılar geçmez kolay kolay. Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Bu tarz işlemleri yaparken çok dikkatli olmalısın ve acele etmemelisin. Yada bilenlerden yardım almalısın.

@Baran Çelik1 Dostum fotoğrafını görmeden bir şey söyleyemeyiz. Anakart üzerinde bazı yolları çizmiş olabilir. Çalışır fakat sorun varsa da anlayamayabilirsin. Genelde işlemci fan ayaklarının temas ettiği bölgeden bağlantılar geçmez kolay kolay. Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Bu tarz işlemleri yaparken çok dikkatli olmalısın ve acele etmemelisin. Yada bilenlerden yardım almalısın.
Merhaba ben baktığımda çizik göremedim bir şey olmadı herhalde cevaplarınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı