Stok sorunlarından dolayı hazır bilgisayar almak mantıklı mı?

yaboii

Centipat
Yazın (büyük ihtimalle Haziran'ın sonlarına doğru) bilgisayar toplamayı planlıyordum ama madenciler vs. yüzünden stoklar ve fiyatlar kötü durumda, kısa zamanda düzelmeyecek gibi. Toplayacağım parçaları tasarlamaya başladığımdan beri hazır bilgisayarları sevmemişimdir. Ama artık başka seçenek yok gibi. Sizce bu durumda hazır bilgisayar almak iyi midir? (Bütçem 12000 lira civarı olabilir. O zamanki ekran kartı fiyatlarına göre değişebilir.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazın (büyük ihtimalle Haziran'ın sonlarına doğru) bilgisayar toplamayı planlıyordum ama madenciler vs. yüzünden stoklar ve fiyatlar kötü durumda, kısa zamanda düzelmeyecek gibi. Toplayacağım parçaları tasarlamaya başladığımdan beri hazır bilgisayarları sevmemişimdir. Ama artık başka seçenek yok gibi. Sizce bu durumda hazır bilgisayar almak iyi midir? (bütçem 12000 lira civarı olabilir. O zamanki ekran kartı fiyatlarına göre değişebilir.)

Yani özelliklere bağlı 1660 sisteme 10k verenler bir 2060 ya da 3060'lı bulursanız olabilir.

Yazın (büyük ihtimalle Haziran'ın sonlarına doğru) bilgisayar toplamayı planlıyordum ama madenciler vs. yüzünden stoklar ve fiyatlar kötü durumda, kısa zamanda düzelmeyecek gibi. Toplayacağım parçaları tasarlamaya başladığımdan beri hazır bilgisayarları sevmemişimdir. Ama artık başka seçenek yok gibi. Sizce bu durumda hazır bilgisayar almak iyi midir? (Bütçem 12000 lira civarı olabilir. O zamanki ekran kartı fiyatlarına göre değişebilir.)

Denizin dibini görmeden denize gireceğim ne önerirsiniz gibi bir şey olmuş bu

Bilgisayar bileşenleri hergün değişken rakamlara sahip ama en kötü seçenek hazır sistem haricinde önermem kesinlikle.

Satış sonrası süreç ve minimum sorun için ben her zaman hazır sistemlerden yana oldum. Ayrıca 12 bin bu soruyu sormak için çok yüksek bir miktar, toplama riskine girilir mi, bilemedim. O paraya msi'ın çok güzel sistemleri var.

Hazır sistemlerin içlerinde bir tanede olsa vasat bir parça oluyor. Çeşitli iddialara göre iade ürünlerin hazır sistemlere takıldığı söyleniyor ama dediğim gibi iddia bu. Ekran kartı için aceleniz yoksa, ekran kartı olmadan güzel bir sistem toplayıp kart sorununun çözülmesini bekleyebilirsiniz. Ne kadar zamanda çözülür orası da bilinmez. Amazon siteleri üzerinden normal fiyatına ekran kartı yakalamaya çalışabilirsiniz.

Hazır sistemler artık eskisi gibi balon değil. Eskiden kaçıncı nesil olduğu belirsiz bir i7 işlemci ve 4 cigolayt ne olduğu belirsiz bir ekran kartı koyup çöp bir sistemle milleti kazıklarlardı.
Şimdi bakıyorsun içine hazır sistemin 3060 var, ryzen 5 işlemcisi var hakeza bellekler ve anakartta bilindik kaliteli markalar. Bir tek SSD'lerde biraz ucuza kaçıyorlar ama onu telafi etmek kolay. O yüzden evet hazır sistem düşünülebilir artık.

Artık hazır sistemler neredeyse kendin toplamak ile aynı fiyata geliyor mesela R3 2200G ile APU giriş seviyesi sistem toplamak ve hazır almak arasında 100-200 TL gibi bir fark oluşuyor.

Geri
Yukarı