Stres testi yapmak ve sıcaklık değerlerini öğrenmek için yazılım önerisi

Twistzz

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar; Ryzen 5 2600X kullanıyorum fakat bazı zamanlar oyunu kapatma veya doğrudan mavi ekran hatası alabiliyorum. Bu yüzden bir sıcaklık değerlerini kontrol etmek ve stres testine sokmakta istiyorum bilgisayarı. Hangi programı kullanmalıyım, yardımcı olabilecek var mı?

Ram testi için Memtest86 sıcaklık ve genel anlamda bilgisayar stress testi için AIDA 64 programını indirebilirsiniz. Fakat Prime 95 de işlemcinizi stok soğutucu ile kullanıyorsanız yüksek dereceler görebilirsiniz bunu göz önünde bulundurun.

Furmark ekran kartı için aynı zamanda cpu burner özelliği de var.
CPUID HWMonitor ise sıcaklık değerlerini görmek için kullanılabilir.

RAM testi için Memtest86 sıcaklık ve genel anlamda bilgisayar stress testi için AIDA 64 programını indirebilirsiniz. Fakat Prime 95'de işlemcinizi stok soğutucu ile kullanıyorsanız yüksek dereceler görebilirsiniz bunu göz önünde bulundurun.

AIDA 64 programını indirip kullandım. Sistem boşta olmasına rağmen 2500 RPM'lerde dolanıyor ve sıcaklık 45 derece. Sistemi stres testine sokuyorum 78leri görüyor 1 dakika içerisinde. Stok fanla kullanıyorum. Sizce normal mi arkadaşlar?
Yaklaşık 1 dakikalık stres testi sonucu

Dosya Ekleri

• IMG_20201125_234628.jpg
    IMG_20201125_234628.jpg
    389,6 KB · Görüntüleme: 17
Stok soğutucu kullandığınız için 78 dereceler normal fakat mavi ekran hataları için arkadaşın da önermiş olduğu gibi Memtest programıyla Ramlerinizi test edin eğer sorun Ramler ile alakalı değil ise minidump dosyası paylaşırsınız aldığınız mavi ekran hatası ile ilgili yetkili arkadaşlar size yardımcı olurlar. Zaten minidump dosyası nasıl oluşturulur adlı konularda mevcut oraya bakarak foruma yükleyip yardım isteyebilirsiniz.

Stok soğutucu kullandığınız için 78 dereceler normal fakat mavi ekran hataları için arkadaşın da önermiş olduğu gibi Memtest programıyla ramlerinizi test edin eğer sorun RAM'ler ile alakalı değil ise minidump dosyası paylaşırsınız aldığınız mavi ekran hatası ile ilgili yetkili arkadaşlar size yardımcı olurlar. Zaten minidump dosyası nasıl oluşturulur adlı konularda mevcut oraya bakarak foruma yükleyip yardım isteyebilirsiniz.

Teşekkür ederim yaptım fakat bir sorun yok ben CPU'dan şüpheleniyorum çünkü CS:GO sunucusu 52 kişilik ve belki de CPU'yu zorluyordur. Metin 2 oynarken de 3-4 saat oynadıktan sonra oluyordu mavi ekran sorunu.

Dosya Ekleri

• 16063378882117587920137489791165.jpg
    16063378882117587920137489791165.jpg
    170,8 KB · Görüntüleme: 16
Teşekkür ederim yaptım fakat bir sorun yok ben CPU'dan şüpheleniyorum çünkü CS:GO sunucusu 52 kişilik ve belki de CPU'yu zorluyordur. Metin 2 oynarken de 3-4 saat oynadıktan sonra oluyordu mavi ekran sorunu.
İşlemci ısınması durumunda mavi ekran ile karşılaşılmaz genellikle işlemci çekirdeklerin frekansını düşürür veya bunu yapamayacak bir teknlojiye sahipse bilgisayarı kapatır ki Ryzden serisinde bu teknoloji vardır.
Kullandığın programı bilmiyorum ama sanırım yanlış değer girmişsin megabytes değerinde yazmanı istiyor sen 3 yazmışsın.

Geri
Yukarı