STRIX 240lc Sıvı soğutmanın fanları aniden hızlanıyor

Mineds

Hectopat
Arkadaşlar herkese selamlar, bugün AMD 5600X işlemcim elime ulaştı ve cihazıma taktım ve ardından bilgisayarımı formatladım. ASUS ROG STRIX 240lc markalı sıvı soğutmayı kullanıyorum Core Temp üzerinden değerleri izlediğimde sıcaklığın aniden 70 derecelere ulaştığını gördüm. 70 derecelere ulaşırken sıvı soğutmamın radyatör fanları inanılmaz bir şekilde dönmeye başlıyor. Bu yaşanan olay 5-10 saniye sürdükten sonra bir anda eski haline geri dönüyor. Sorunu bulamadım görev yöneticisinde CPU'yu zorlayan hiçbir şey göremiyorum, bilgisayarımı zaten yeni formatladım. Core Temp değerleri şu şekildedir;

1624300977899.png

Bunun işlemci ile alakalı olduğunu düşünüyorum ben ciddi ciddi.
Ben de 5600X kullanıyorum. Önceden Wraith Prism ile kullanıyordum. Ortalama bir soğutucu denebilir. Chrome'da dolanırken aniden fan sesi artıp işlemci 70 derecelere çıkıyordu. %5 kullanım falan var, çok bir şey değil.
Bugün Silverstone PF240 sıvı soğutucum geldi, taktım. Yine aynısı oluyor. 40 derece civarında boşta, aniden 60 derece oluyor. Hiç normal değil bu durum. Aynısını yaşayan 1-2 kişi daha gördüm. 5600X kullanıcıları böyle bir sorunları olup olmadığını belirtirse iyi olur. Diğer kullanıcılar da tabi böyle bir şey yaşıyorlarsa bilelim.

Ben de 5600X kullanıyorum. Önceden Wraith Prism ile kullanıyordum. Ortalama bir soğutucu denebilir. Chrome'da dolanırken aniden fan sesi artıp işlemci 70 derecelere çıkıyordu. %5 kullanım falan var, çok bir şey değil.
Bugün SilverStone PF240 sıvı soğutucum geldi, taktım. Yine aynısı oluyor. 40 derece civarında boşta, aniden 60 derece oluyor. Hiç normal değil bu durum. Aynısını yaşayan 1-2 kişi daha gördüm. 5600X kullanıcıları böyle bir sorunları olup olmadığını belirtirse iyi olur. Diğer kullanıcılar da tabii böyle bir şey yaşıyorlarsa bilelim.

Sıvı soğutma eski işlemcim 2600X de inanılmaz bir performans sağlıyordu böyle bir şeyle karşılaşmam gerçekten üzücü.

Bugün Silverstone PF240 sıvı soğutucum geldi, taktım. Yine aynısı oluyor. 40 derece civarında boşta, aniden 60 derece oluyor. Hiç normal değil bu durum. Aynısını yaşayan 1-2 kişi daha gördüm. 5600X kullanıcıları böyle bir sorunları olup olmadığını belirtirse iyi olur. Diğer kullanıcılar da tabi böyle bir şey yaşıyorlarsa bilelim.
Yeni Ryzen işlemcilerin boost algoritması bu şekilde, aniden sıcaklık fırlıyor. Eğer sıcaklığın fırlaması ile fanların hızı rahatsız ediyorsa bios’dan kendinize özel fan eğrisi yaparak çözebilirsiniz.

Sıvı soğutma eski işlemcim 2600X de inanılmaz bir performans sağlıyordu böyle bir şeyle karşılaşmam gerçekten üzücü.
Kaç derecelerde oluyordu? Ben de Wraith Prism'in görünüşünü çok seviyordum ancak bu kadar ses hoşuma gitmiyor. Çözüm olarak fan eğrisinde 100 derecede %100 fan kullanımı yapacağım ben az sonra. Sıcaklık artsa da ses yavaş yavaş artar en azından.
Yeni Ryzen işlemcilerin boost algoritması bu şekilde, aniden sıcaklık fırlıyor. Eğer sıcaklığın fırlaması ile fanların hızı rahatsız ediyorsa bios’dan kendinize özel fan eğrisi yaparak çözebilirsiniz.
Anladım hocam teşekkürler bilgi için. İşlemci frekansını da eğri yapıyorlardı, bir yerde okumuştum. O olayı biliyor musunuz?

Bu durum bayağı bir sinirimi bozuyor açıkçası bir anda 40 dereceden 60-70 derecelere çıkıyor. Attığım ekran görüntüsünde sizce frekans kullanımlarında bir sorun var mı?

Eki Görüntüle 1077667

Ekran görüntüsüne bakabilir misin bu haldeyken kasamdan bildiğiniz bir sunucu çalışıyormuş gibi ses geliyor fazlasıyla sıvı soğutma olmasa 80-90 derecelere çıkabileceğini düşünüyorum.

Sıvı soğutmalar çok abartılıyor, Kule tipi soğutuculardan aman aman farkları yok o yüzden 80-90 olmaz. Bende 5900X var boşta 50 derece çalışıyor arada 70'e fırlıyor bende de PF360 soğutucu var. Ben fan eğrisi yaptım, 70 derece kadar fanlar 500 RPM dönüyor 75'den sonra 800RPM dönüyor 85'den sonra ise 1500 RPM dönüyor bu şekilde çok sessiz

Geri
Yukarı