STRIX 240lc Sıvı soğutmanın fanları aniden hızlanıyor

Hocam Zen 3 işlemciler ile çekirdek başına düşen voltajı mV cinsiden +/- şeklinde Curve Optimizer diye bir ayar kullanarak ayarlayabiliyoruz, onu mu diyorsunuz?
Evet hocam bahsettiğiniz şeyi diyordum. Uğraşılır mı onunla?
Bende de cidden bu durum fazla belirgin. Sırf bu yüzden Wraith Prism'i çıkarttım, PF240 aldım. Aniden fanlar %80 hıza falan çıkıyor, pek iyi olmuyor. Sessizlik istediğimizden sıvı soğutma alıyoruz zaten. Saçma.
Ayrıca ben daha önce sıvı soğutma kullanmadım, sizin gibi yapmak mı daha mantıklı? Şu anda 75 derecede falan maks. hızda dönüyor.

Evet hocam bahsettiğiniz şeyi diyordum. Uğraşılır mı onunla?
Bende de cidden bu durum fazla belirgin. Sırf bu yüzden Wraith Prism'i çıkarttım, PF240 aldım. Aniden fanlar %80 hıza falan çıkıyor, pek iyi olmuyor. Sessizlik istediğimizden sıvı soğutma alıyoruz zaten. Saçma.
Hocam 5900x’de 12 çekirdek var hepsini tek tek ayarlamak ve ince ayarı bulmak çok çok uğraştırıyor. İşte 5. çekirdek berbat mesela diyelim -25 mV veriyorum sorun oluyor, mavi ekran yiyorum. Sonra 5. çekirdeği -20 yapıyorum 1 hafta sorun çıkarmıyor sonra bir anda 5. çekirdek yüzünden mavi ekran yiyorum tekrar sonra tekrar -15 yapıyorum onu. Sonra 1. çekirdek ordan geliyor -30mV de mavi ekran veriyor rastgele internette gezerken onu düzeltiyorum sonra başka bir çekirdek sıkıntı çıkarıyor falan. Yani o kadar uzun süren ve zahmetli bir iş ki ben tüm curve’umu anca 1 ayda stabil hale getirdim bana kalırsa uğraşılmaz. Gerçi 5600X 6 çekirdek olduğu için çok daha kolay olur.

Hocam 5900X'de 12 çekirdek var hepsini tek tek ayarlamak ve ince ayarı bulmak çok çok uğraştırıyor. İşte 5. çekirdek berbat mesela diyelim -25 mv veriyorum sorun oluyor, mavi ekran yiyorum. Sonra 5. çekirdeği -20 yapıyorum 1 hafta sorun çıkarmıyor sonra bir anda 5. çekirdek yüzünden mavi ekran yiyorum tekrar sonra tekrar -15 yapıyorum onu. Sonra 1. çekirdek oradan geliyor -30mv de mavi ekran veriyor rastgele internette gezerken onu düzeltiyorum sonra başka bir çekirdek sıkıntı çıkarıyor falan. Yani o kadar uzun süren ve zahmetli bir iş ki ben tüm Curve'umu anca 1 ayda stabil hale getirdim bana kalırsa uğraşılmaz. Gerçi 5600X 6 çekirdek olduğu için çok daha kolay olur.

Önerdiğin bir ayar var mı? Örneğin benim anakartım MSI B550 Game Boost falan olayları var katkısı olur mu?

Isınan sen misin? Bırak, içinden akım geçen her şey ısınır zaten. İşlemcinin yarı performansını almak isteten birisi boost kaptabilir evet 🤣
Zaten 4.2 GHz boostluyor. Wraith Prism varken 70 derecelerde dolanıyor diye kapattım.
Bu durumda da 70 dereceleri zorluyor. Bence performans konusunda abartıyorsun. Merak ettim, 1-2 benchmark ile deneme yapacağım.

Zaten 4.2 GHz boostluyor. Wraith Prism varken 70 derecelerde dolanıyor diye kapattım.
Bu durumda da 70 dereceleri zorluyor. Bence performans konusunda abartıyorsun. Merak ettim, 1-2 benchmark ile deneme yapacağım.
Zaten performans yarıya düşmüyor o mecazi idi ama boş yere base frekansda çalışıyor o da çok düşük. Dediğim gibi ısınan sen değilsin işlemci, performansından olacağına ısınsın daha iyi

Zaten performans yarıya düşmüyor o mecazi idi ama boş yere base frekansda çalışıyor o da çok düşük. Dediğim gibi ısınan sen değilsin işlemci, performansından olacağına ısınsın daha iyi
Valla hocam zaten benim ekran kartım işlemciye göre güçsüz şu anda, GTX 1660 var. Yani FPS olarak muhtemelen 1 FPS falan fark eder ağır oyunlarda. O da olmasa da olur. Boşuna işlemci 1.4-1.5v yemesin. Ses çıkıyor fazla ısınınca bir de. Test yapayım, bakayım nasıl oluyor eklerim buraya da. Yarın yaparım.

@classy01 hocam şöyle yaptım. PBO'yu kapatıyoruz, Override ayarına 200 mHz kadar veriyoruz. Sonra Curve Optimizer'dan All Core ayarını seçip tüm çekirdeklere -30 (Ben sıkıntı yaşamadım ama silikon kalitenize göre bilgisayar çalışmayabilir. Bu durumda BIOS sıfırlayın, Per Core'u seçin, ilk çekirdekten başlayarak deneme yapın) yapıyoruz. Bu şekilde, sıcaklıklar 65-70 civarında ama işlemci 4800 mHz'ye boostluyor. Override ayarını 0 yaparsanız sıcaklıklar düşer, sizin tercihiniz. Benim Prime95 Blend testinde sonuçlarım şu şekilde:
Ekran görüntüsü 2021-06-22 172927.png
Ekran görüntüsü 2021-06-22 172907.png

Böylece ne yapmış oldum?
İşlemcim aynı gücü (76W) çekiyor ama ortalamada yaklaşık 300 mHz daha hızlı çalışıyor. Sıvı soğutmadan da memnun kaldım, stres testi yaparken bilgisayarla aynı odada uyuyabiliyorum. Wraith Prism olsa kesin uyutmazdı. :D

Son düzenleme:

Geri
Yukarı