Çözüldü STRIX B550-E ve Trident Z Neo 16 GB (2x8GB) 3600MHz 0D Q hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

nickimaus

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar,

Geçenlerde yeni bir sistem topladım. B550-E GAMING anakart üzerinde G.Skill Trident Z bellekleri kullanıyorum. İşlemcim Ryzen 3600XT. Şöyle bir problem ile karşılaştım;

Bellekleri D.O.C.P ile 3600 MHz frekansa çıkardığım zaman sistem sorunsuz bir şekilde açılıyor, çalışıyor. Sonrasında PC kapalıyken, güç kaynağını kapatıp açıp, sonrasında PC'yi tekrar açtığım zaman hata ile karşılaşıyorum (güç kaynağı anahtarını 1'den 0 konumuna getirme). Aslında çok meşhur bir hata. 0D Q code hatası alıyorum. ASUS 0D için özel bir hata durumu tanımlamamış. Aynı zamanda DRAM ışığı turuncu bir şekilde sürekli yanıyor. (Bu hatanın tanımı da ASUS'un sitesinde var. Bellekler ile ilgili bir problem olduğunu söylüyor ama benim yaşadığım problemin aynısı değil. Sonuçta resetleyince PC açılıyor.) sonrasında reset tuşuna bastığım zaman PC tekrar sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Ne zaman güç kaynağını kapatıp açsam sorun tekrarlanıyor. Eğer bellekleri normal 2133 MHz frekansta kullanırsam, güç kaynağını kapatıp açsam da hiçbir hata almıyorum. Problem neden kaynaklanıyor olabilir? BIOS sürümü ile alakalı sanırım ya da anakart voltajı ayarlayamıyor. Sorunun ne olduğunu anlasam ilgili parçayı hemen iade edeceğim.

Notlar.
* BIOS en son sürüm şekilde kullanıyorum.
* 2 güç kaynağım var 2'sinde de aynı problemi yaşıyorum.

DRAM hatası ile ilgili kaynak.

Merhaba dostlar,

Geçenlerde yeni bir sistem topladım. B550-E GAMING anakart üzerinde G.Skill Trident Z bellekleri kullanıyorum. İşlemcim Ryzen 3600XT. Şöyle bir problem ile karşılaştım;

Bellekleri D.O.C.P ile 3600 MHz frekansa çıkardığım zaman sistem sorunsuz bir şekilde açılıyor, çalışıyor. Sonrasında PC kapalıyken, güç kaynağını kapatıp açıp, sonrasında PC'yi tekrar açtığım zaman hata ile karşılaşıyorum (güç kaynağı anahtarını 1'den 0 konumuna getirme). Aslında çok meşhur bir hata. 0D Q code hatası alıyorum. ASUS 0D için özel bir hata durumu tanımlamamış. Aynı zamanda DRAM ışığı turuncu bir şekilde sürekli yanıyor. (Bu hatanın tanımı da ASUS'un sitesinde var. Bellekler ile ilgili bir problem olduğunu söylüyor ama benim yaşadığım problemin aynısı değil. Sonuçta resetleyince PC açılıyor.) sonrasında reset tuşuna bastığım zaman PC tekrar sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Ne zaman güç kaynağını kapatıp açsam sorun tekrarlanıyor. Eğer bellekleri normal 2133 MHz frekansta kullanırsam, güç kaynağını kapatıp açsam da hiçbir hata almıyorum. Problem neden kaynaklanıyor olabilir? BIOS sürümü ile alakalı sanırım ya da anakart voltajı ayarlayamıyor. Sorunun ne olduğunu anlasam ilgili parçayı hemen iade edeceğim.

Notlar.
* BIOS en son sürüm şekilde kullanıyorum.
* 2 güç kaynağım var 2'sinde de aynı problemi yaşıyorum.

DRAM hatası ile ilgili kaynak.
Hocam aynı hatayı ben de alıyordum bugün konu açtım kendim çözdüm sonra da çözemediyseniz yardım edeyim.

Merhabalar,

Öncelik ile herkese iyi forumlar dilerim. Bende Asus X570 Rog Strix-e ve Corsair Vengeance Pro RGB 3200 Mhz 2x8GB CL16 ram kullanıyorum. 7-8 ay kadar oldu pc'yi toplayalı ve bugün aynı sorunu bende yaşadım. Q led de 0D ve DRAM led'i turuncu yanıyordu. PC'yi bir kaç defa açtım kapattım ve sonra açıldı. Ancak açıldında da instablty şeklinde bir ilk açılış ekranı geliyor ve bios a giriş yapmak için F1 tuşuna basıp herhangi bir ayarı değiştirmeden F10 ile çıkış yapıyorum ve şuan pc çalışıyor. Stres test 10 dak. gibi bir süre yaptım ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Acaba sorununuzu nasıl çözdüğünüzü öğrenebilir miyim ? İnternette araştırdım ve genel olarak bir çok kişi bu hatayı yaşamış. Kimi bios güncellemesi yapmış , kimi eski bios sürümüne geçmiş, kimi ramleri çıkartıp temizlemiş ve tekrar takmış, kimi ise ramler diğer boş 2 slota takmış.

Saygılar.

14 gün iade hakkını kullandım internetten aldığım için. Araştırdım diğer anakartlarda da aynı problem var, o yüzden risk alıp aynı anakarttan aldım, şu ana kadar bir sorun olmadı.

Anladım BIOS'u güncellediniz mi bende de güncellemeden önce sorun yoktu gibi hatırlıyorum bir da 3600MHz de bırakıp CL değerin 17'ye düşürdüm o şekilde de açıldı öyle kullanıyorum.

Geri
Yukarı