Çözüldü Şu mantıkla basit/temel bir drone yapılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Steve Rogers

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
.
1612804736067.png

Başlıksız-1.png

Genel olarak bu mantıkla (gri şeyler oyuncak motoru, kahverengi/ten rengi olan şeyler doktor çubuğu :D , kalanlar ise kablo) Blynk üzerinden kontrol edilen basit drone'umsu bir şey yapılabilir mi? Liseye gidiyorum, profesyonel çalışmama imkan yok. Eldeki imkanlar buna yetiyor. 4 tane oyuncak motoru; pillerin, motor sürücünün, NodeMCU'nun ağırlığını kaldırabilir mi?

@SideWinder Hocam, yardımcı olabilir misiniz :) ?

Çözüm
Gyro olmadan yapamazsın maalesef. Aslına bakarsan bir Drone yapmak, bir uçak yapmaktan daha zordur. Zira uçakta motorun çalışma mantığıyla, dronedaki motorun çalışma mantığı tamamen farklıdır.

Drone’un düzgün uçması ve belirtilen yönlere gitmesi için, 4 motorun da koordine çalışması gerekir. Bu kordinasyonu denetlemek için ise, Drone’un üç eksendeki hareketini ölçmek gerekir.

Gyro burada devreye giriyor işte. Gyro, 3 eksenli ivme ölçerdir. İşlemciye, üç eksendeki hareketi rapor eder ve işlemcide buna göre motorların dönmesi gereken hızı ayarlar.

Ne Node MCU ne de o motor sürücüsü, bir Drone motorunu kontrol edecek işlem gücüne ya da işlem hızına sahip değildir. Böyle bir proje için F1 ya da F3 kontrolcü almalısın. Gövde fikri güzel, ancak + yerine X dizilimi daha dengeli yapacaktır aracı.

@flayzeraynx ’un da görüşlerini merak ediyorum. :) Maalesef, basit bir şey yapmak istesen bile biraz özen gerektiriyor.
Yeni bir konu aç bence. F1 ya da F3, uygun olursa F4 mini bir quad çıkartırız sana. Almak için de değil sadece, temel bileşenleri ve nasıl seçildiklerini görmüş olursun. :)
Olur, açayım birazdan. :)
Drone işini de bu nedenle seviyorum zira zibilyon tane kategori, parça, faktör olsa da; kontrol tamamen senin elinde.
Evet, çok hoş duruyorlar :)
Ah ah, bir de kur normal olsaydı... :)
Keşke... Yaz'a doğru kurlar düzelir mi sizce? Yoksa en yakın fırsatta alınmalı mı?
Her sey aslinda sizin hali hazirda hangi bilesenlere sahip oldugunuza gore degisir.. Su sekil A mi B mi diye gidelim...

Elinizde kumanda var mi?
A - Evet, B - hayir

Elinizde hic malzeme var mi?
A - Evet, B - hayir

Hic tecrubeniz var mi? Simulasyon ya da ucus?
A - Evet, B - hayir
B
Yani drone ile alakalı yok, sayılır mı bilmiyorum ancak Arduino ile alakalı malzemelerim var. B.
Maalesef yok. B.
@SideWinder @flayzeraynx
Konuyu açtım:

Son düzenleme:
Aerodinamikten ötürü şekildeki plan çok düzgün çalışır mı emin değilim ancak gyro da edinirsen evet yapabilirsin. Lisede bir arkadaşım gerekli malzemeleri edinip çalışan basit bir drone yapmıştı. Gerekli kodları ve şematikleri internetten bulabilirsin.

RC kumanda için değer. X Lite kmadan kullanıyor ki iyi bir kumanda, ben de almayı düşünüyorum.

Pahalılar. Ancak kumanda bir kere alınır, değiştirmesi de kolay değil. Bu nedenle bir kere aldın mı sağlam almak gerekiyor. :)
Merhabalar kumanda için önerinizi alabilir miyim şu an Taranis QX7 almayı düşünüyorum onunla birlikte X8R alıcı almayı düşünüyorum ikisi birlikte 1900 2000 e gelecek onun yerine X9D plus ve X8R alıcısı ile birlikte 2800 e buldum sizce hangisini almalıyım

Merhabalar kumanda için önerinizi alabilir miyim şu an Taranis QX7 almayı düşünüyorum onunla birlikte X8R alıcı almayı düşünüyorum ikisi birlikte 1900 2000 e gelecek onun yerine X9D plus ve X8R alıcısı ile birlikte 2800 e buldum sizce hangisini almalıyım
Eski ve yavas SBUS teknolojisinin yerine Crossfire ya da ELRS tavsiye ederim. Bulabilirseniz TBS Tango 2 ya da MAMBO kumandalar crossfire icin ideal. ELRS icin Radiomaster tx12 ya da tx16 olabilir.

Eski ve yavas SBUS teknolojisinin yerine Crossfire ya da ELRS tavsiye ederim. Bulabilirseniz TBS Tango 2 ya da MAMBO kumandalar crossfire icin ideal. ELRS icin Radiomaster tx12 ya da tx16 olabilir.
Yurtdışından toplu parça getiriyorum herhangi bir sıkıntı olur mu gümrük olayı felan veya gümrük vergisi. Parçaların toplam değeri 6500.

Yurtdışından toplu parça getiriyorum herhangi bir sıkıntı olur mu gümrük olayı felan veya gümrük vergisi. Parçaların toplam değeri 6500.
Nasıl getirtiginize bağlı. Eğer birisi yanında getirirse sorun olmaz, ama kargo ile gelecekse güzel gümrük vergisi ödersiniz.

Nasıl getirtiginize bağlı. Eğer birisi yanında getirirse sorun olmaz, ama kargo ile gelecekse güzel gümrük vergisi ödersiniz.
Tahmini ne kadar öderim bilginiz varsa söyleyebilir misiniz
Ve sadece elektronik parçalar için mi yüksek vergi öderim yoksa frame e de yüksek alırlar mı

Son düzenleme:
Tahmini ne kadar öderim bilginiz varsa söyleyebilir misiniz

Ve sadece elektronik parçalar için mi yüksek vergi öderim yoksa frame e de yüksek alırlar mı
Ben 4 adet motor, bir frame, bir kaç pervane, ve hatirlamadigim bir kaç şey için 650tl vergi odemistim. Son zamanlarda vergiler de arttı, ve getirilecek ürünlerin toplam değeri düşürüldü. Bu göre 150 Euro üstündeki herşey gümrük beyannamesi isteyecek, o da ancak gumrukculerle çözülebilecek birşey. Sanırım onların rakamları da 1500-2000tl civarı. + Üstüne vergiyi de ödeyeceksiniz.

X9D Plus ve X8R alınabilir. Ben bu ikiliyi uzun süre otonom uçakta kullandım. Güvenilir bir ikilidir.

MAMBO ve beraberinde CRSF'ye geçmek de güzeldir, tabii temin etmesi zor ve pahalı olabilir. Bir de endüstride özellikle otonom uçuş yazılımı noktasında hala SBUS birinci sırada. Buna da dikkat edin, alıcı seçerken.

X9D Plus ve X8R alınabilir. Ben bu ikiliyi uzun süre otonom uçakta kullandım. Güvenilir bir ikilidir.

MAMBO ve beraberinde CRSF'ye geçmek de güzeldir, tabii temin etmesi zor ve pahalı olabilir. Bir de endüstride özellikle otonom uçuş yazılımı noktasında hala SBUS birinci sırada. Buna da dikkat edin, alıcı seçerken.
Kucuk bir not: Crossfire'i sbus olarak kullanma secenegi var.

Geri
Yukarı