Sünni, Alevi Evliliği ile ilgili ne Düşünüyorsunuz?

Caiz değildir ya da caizdir fark etmez. Takıldığım nokta insanların evleneceği kişinin dinine ya da ırkına bakması. İnsan insan olduktan sonra dini ya da ırkı fark eder mi? Bu arada caiz değildir diyenler işte bu ülkenin gerçekten parçalanmasını isteyen kişilerdir bana göre bu ülke böyleleri yüzünden ilerlemiyor.

Caiz değildir ya da caizdir fark etmez. Takıldığım nokta insanların evleneceği kişinin dinine ya da ırkına bakması. İnsan insan olduktan sonra dini ya da ırkı fark eder mi? Bu arada caiz değildir diyenler işte bu ülkenin gerçekten parçalanmasını isteyen kişilerdir bana göre bu ülke böyleleri yüzünden ilerlemiyor.
Açık konuşalım, caiz değildir diyenler cahil olanlar. Cehaletinden ve bilgisizliğinden böyle konuşuyor ancak bu ülkede birine cahil dediğinizde, hemen kaşlar kalkıyor.

Caizliği dışında ikisi de dini ayrı yaşıyor. Görüş farkı var. Pek sağlıklı bir evlilik olmaz. Aileler de sorun çıkarabiliyor. Tabi ki anlaşan insanlar illa ki vardır ama sorunlu bir evlilik olur çoğu zaman. Hani ben ayırt etmem herkes kendi bildiği gibi yapar fakat çoğu zaman evlilikler çok fazla sürmüyor.

Caiz değildir diyemeyiz. Burada herkes özgür. Herkesi istediği dine sahip bir kişiyle evlenebilir, kimse karışamaz.

Ancak açık konuşmak gerekirse siz bir müslümansınız diyelim. Hristiyan bir kişiyle evlenir misiniz? Anlaşabilecek misiniz?

Ha şöyle bir durum var. İki kişide birbirlerinin dinine saygılı olur. Evlilik yürür. Ama zor. Mesela namaz kılıyorsunuz, umursamıyor ve dalga gaçiyorsa o evlilik 1 gün yürümez.

Caiz değildir diyemeyiz. Burada herkes özgür. Herkesi istediği dine sahip bir kişiyle evlenebilir, kimse karışamaz.

Ancak açık konuşmak gerekirse siz bir müslümansınız diyelim. Hristiyan bir kişiyle evlenir misiniz? Anlaşabilecek misiniz?

Ha şöyle bir durum var. İki kişide birbirlerinin dinine saygılı olur. Evlilik yürür. Ama zor. Mesela namaz kılıyorsunuz, umursamıyor ve dalga gaçiyorsa o evlilik 1 gün yürümez.
Umursamıyor ve dalga geçiyorsa zaten seni sevmemiştir. Ne diyoruz insan olması önemli burada ki insan kelimesi etten kemikten oluşan insan anlamında değil kişilik olarak insan olmak anlamında.

Niye anlaşılmasın ki? Sevdiğin, evlendiğin/evlenmek istediğin insanla oturup her gün dini sohbet mi yapacaksın? Açıkçası bu konuları tamamen teferruat buluyorum ve dar görüşlülük olarak algılıyorum.

Amcam İsveç'te yaşıyor, bir ateist ile evli, ve yıllardır gayet mutlular. Babamın dayısının kızı bir Alevi ile birbirlerini sevdi, aileler bağnazlık yapıp bozmaya kalktılar, uzun süre evlenmelerine, birlikte olmalarına karşı çıktılar fakat en sonunda yaptıkları yanlışın farkına varıp aralarından çekildiler, şimdi onlar da gayet mutlu.

Ben de bir Ateist olarak son derece dindar, Katolik bir Polonyalı ile ilişki yaşıyorum. İkimizin de umurunda değil, tartışmalarımız olursa bile kavga düzeyinde değil seviyeli ölçüde oluyor, "Sen inanmıyon yanacaan kafiiir" tadında değil.

Din, dil, ırk, para, kültür gibi kriterlere takılmak yerine olduğu gibi sevmek, kabullenmek, kenetlenmek lazım.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı