Süpürgenin hava üflemesiye temizlik yapmak PC'ye zarar verir mi?

Furkan45

Hectopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
PC'yi toplayalı bir 5 6 ay oldu, odama çok toz geldiği için bayağı bir tozlanmış. Havalar da ısınca PC çok olmasa da daha fazla ısınıyor. İşlemci de AMD. Malum AMD'ler fazla ısınıyor. Süpürgenin hava üfleme kısmıyla temizlemek istiyorum. Hava kompresörü kadar olmasa da bayağı güçlü üflüyor. Hiçbir parçayı çıkarmadan sadece kasa kapağını açıp temizlesem PC'ye bir zarar gelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zarar gelmez, yapabilirsiniz. Sadece dikkat edin.

PC'yi toplayalı bir 5 6 ay oldu, odama çok toz geldiği için bayağı bir tozlanmış. Havalar da ısınca PC çok olmasa da daha fazla ısınıyor. İşlemci de AMD. Malum AMD'ler fazla ısınıyor. Süpürgenin hava üfleme kısmıyla temizlemek istiyorum. Hava kompresörü kadar olmasa da bayağı güçlü üflüyor. Hiçbir parçayı çıkarmadan sadece kasa kapağını açıp temizlesem PC'ye bir zarar gelir mi?

Uzaktan yapın hiçbir sıkıntı çıkmaz.

Belki zarar görmüyor olabilir ama Intel'e göre daha sıcak eski PC de Intel'di işlemci.
Eski Intel ne kadar eski? Daha düşük güçte çalışan bir CPU'nun daha yüksek güçteki bir CPU'ya göre soğuk olması gayet normal bir durum. Güncel CPU'lar arasında kıyaslama yapıldığında AMD, Intel'e göre daha serin çalışıyor. Technopat'ın bir videosunda sıvı soğutma ile dahi yüksek sıcaklıklara çıkılmıştı. Son zamanlarda Intel nm anlamında sorun yaşadığı için artık teknolojinin sınırlarına geldi. Özellikle AMD, Zen mimarisi ile termal anlamda oldukça gelişti. Eski AMD CPU'lar konusunda ise Intel'in çok çok daha serin çalıştığını inkar etmiyorum elbette.

Kahkaha atan arkadaşların da AMD ile uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı ortada.

Eski Intel ne kadar eski? Daha düşük güçte çalışan bir CPU'nun daha yüksek güçteki bir CPU'ya göre soğuk olması gayet normal bir durum. Güncel CPU'lar arasında kıyaslama yapıldığında AMD, Intel'e göre daha serin çalışıyor. Technopat'ın bir videosunda sıvı soğutma ile dahi yüksek sıcaklıklara çıkılmıştı. Son zamanlarda Intel nm anlamında sorun yaşadığı için artık teknolojinin sınırlarına geldi. Özellikle AMD, zen mimarisi ile termal anlamda oldukça gelişti. Eski AMD CPU'lar konusunda ise Intel'in çok çok daha serin çalıştığını inkar etmiyorum elbette.

Kahkaha atan arkadaşların da AMD ile uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı ortada.

4 5 senelik ama karşılaştırmak doğru olmaz tabii. Benim videolarda baktığım aşağı yukarı aynı performansta olan AMD işlemciler Intel'e göre daha sıcak çalışıyordu.

4 5 senelik ama karşılaştırmak doğru olmaz tabii. Benim videolarda baktığım aşağı yukarı aynı performansta olan AMD işlemciler Intel'e göre daha sıcak çalışıyordu.

İki CPU'nun da stok soğutucu kullandığı bir durumda Intel'in daha serin çalışması çok düşük bir ihtimal. Ya AMD kullanılan kasada hava akışı yoktur, ya da Intel'de farklı bir soğutucu kullanılıyordur. Mevcut Zen mimarisi termal anlamda daha gelişmiş.

Geri
Yukarı