Sürekli açık bırakılacak masaüstü tavsiyesi ?

azazel85

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Kullanmakta olduğum bilgisayarı sürekli açık bırakıyorum ( hemen hemen tüm gün açı kkalıyor) ve doğal olarak bir süre sonra sistemde sıkıntılar yaşıyorum. Sizlerden ne yapmam gerektiği konusunda tavsiye istiyorum. Yeni bir bilgisayar toplayacağım ve açıkcası boşuna masraf yapmak istemiyorum. Şuanda kullandığım sisteme dair özellikleri belirteceğim. Ancak hiçbir parçayı yeni sistemde kullanmayacağım. Tüm parçaların yeni olmasını istiyorum. İstediğim özellikler:

1- Şuan da 750 GB HDD kullanıyorum. Bunun 100 GB kısmını işletim sistemi için ayırdım, geri kalanında ise multimedia var. Yeni sistemde işletim sistemini kurduğum alan olarak 128 GB SSD kullanmak istiyorum. Verilerimi harici bir diskte tutacağım. Sanırım en mantıklısı bu. Bilgisayarın hızını etkiler diye düşünüyorum. Yanlışsam lütfen düzeltin.

2- Şuanda AMD Athlon II X4 630 quad-core 2,80 Ghz işlemci kullanıyorum. Bana yeterli geliyor. Şimdiye dek hiç sorun çıkartmadı. Sanırım yeni sistemde intel i3 veya i5 işlemci işimi görecektir. Ama bunalrında pek çok çeşidi var. Hangisi olur bilmiyorum.

3- Şuanda sistemimde 6 GB ram var. Ama ben Windows 7 - 32 bit işletim sistemi kullanıyorum. Pek çok program 64 bitte sıkıntı yaratıyor. O yüzden bu şekilde kullanıyorum. Dolayısla 3 GB ram fazlalığım var sanırım. Bu hususta aslında tavsiyeye ihtiyacım var. Kullandığım lap top'a Windows 7 - 32 bit yükleyip, mecbur kaldığım programları onda kullanıp masaüstü bilgisayarımda Windows 7 - 64 bit mi kullanayım ? Bir de daha önce Windows 8 - 32 bit ve 64 bit kullandım ama bazı programlarda sorun yaşayınca 7 ye geri döndüm. Windows 7 ve 8 arasında performans olarak çok büyük fark var mı ? İşletim sistemini her zaman daha hızlı performansa göre çalış diyerek ayarlıyorum. Önemli olan animasyon, görsellik vb değil.

4- Şuanda NVIDIA GeForce GT320 1024 MB kullanıyorum ve memnunum. Bir adet DVI ve bir adet HDMI çıkışı var. Kullandığım monitor Samsung SyncMaster 960BG ve DVI çıkışı var. DVI to DVI kablo ile bilgisayarıma bağlı ve ikinci monitor olarak da HDMI çıkışı kullanarak TV ye bağlantı sağlıyorum. Bir ekranda çalışırken genelde diğerinde film izliyorum. Bu sebeplerle alacağım ekran kartında birer adet HDMI ve DVI ekran çıkışı olması gerekiyor. Veya iki adet HDMI çıkış olması da iş görür. Kullanmakta olduğum monitor için DVI to HDMI kablom mevcutta var ve sorunsuz kullanbiliyorum ihtiyaç olursa. Pek fazla oyun oynamıyorum. Oynarsam da GTA 4, Half Life tarzı eski oyunlardan oynuyorum. O yüzden çok pahalı bir ekran kartı gerekmiyor.

5- Ses kalitesi benim için önemli. Gerekirse harici bir ekran kartı alabilirim. Optik ses çıkışı olmasını özellikle istiyorum. Sinema sistemime bu şekilde bağlıyorum. Bunun yanı sıra beats monster kulaklığım var. Bunu da kullanıyorum. Normal kulaklık çıkışından da kaliteli ses alabilmeliyim. Şuanda harici bir ekran kartım yok. Ancak ana kartım üzerindeki Realtek HD onboard sistem bana yeterli geliyor. (Özellikle müzik dinlerken arada eco yansıtma ekleyip dinliyorum. Elimde USB DAC var ve daha kalitel ises veriyor ama her nedense Realtek HD daha güzel geliyor sırf bu özelliğinden dolayı.

6- Ana kartımın markası NVDIA. Modelini bilmiyorum bi türlü de öğrenemedim. Esata çıkışı, 9 adet usb 2.0, 5.1 ses çıkışı, optik ses çıkışı, ethernet, fare&klavye çıkışı, carreader, onboard vga ve onboard HDMI çıkışı var. Bir ana karttan beklentim en az 4 adet usb 2.0, en az iki adet usb 3.0, ethernet olması. Onun dışında bir beklentim yoktur. Tabik iana kart çok önemli ve bu konuda pek bilgim olmadığından yorum yapmayacağım.

7- Optik sürücü olarak DVD-RW, bir de wifi card bağlantım mevcut. Yeni sistemde bu ikisi istemiyorum. İnternete sadece kablo ile bağlanıyorum.

Tüm bu saydıklarım mini kasa içerisinde yükseklik 30 cm, genişlik 10 cm, derinlik 33 cm. Sadece işlemci fanı ve ekran kartı fanı var. Başka bir soğutma sistmei yoktur. HDD 3,5 inch bu arada. Kasa içinde yer yok.

Yine bu şekilde mini kasa düşünüyorum. (Mümkünse) Onun dışında günün hemen hemen tamamında açık kalacak. Bu çok önemli. Çünkü bu şekilde kullanınca çok çabuk arıza veriyor. Buna bir çözüm bulmam lazım. Yardımcı olacak herkese teşekkür ederim. Biraz uzun yazdım ama böyle bir sistem ihtiyacım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onu yazmayı unutmuşum :)
Bütçe 2000 - 10 000 TL arası. Önemli olan uzun yıllar sorun çıkartmadan 7/24 açık bırakarak kullanabileceğim bir sistem.

Bu gün boyu açık kalacak sistem tam olarak hangi amaçla kullanılacak ? Açık kalma durumu için sistemi sağlam anakart üzerine kurmanız yeterli gibi.

Sistem Tavsiyeleri'miz de var ek olarak:

Masaüstü Sistem Tavsiyeleri – Ocak 2015 - Technopat

Genelde forex işlemleri yapıyorum ve bilgisayar sürekli açık kalıyor. Arada oyun oynuyorum ama ilk mesajda belirttiğim gibi düşük kapasiteli oyunlar. Genelde ikinci ekranda film veya dizi açık oluyor. Birde müzik dinliyorum. Aslında kullandığım bilgisayardan memnunum istediğim herşey mevcut ama sürekli açık kaldığı için sorun çıkartıyor. Ana kart olara kne önerirsiniz ?

Ne tür programlar kullanıyorsunuz bilmiyorum ama 10.000 Tl toplayacağınız bir sistemi 32 bit işletim sistemi ile kullanmayın.
Windows 7 ile 8 arasında da devasa bir fark yok ama bence windows 8.1 64 bit ile programlarınızı yine de deneyin sorun çıkarsa geri 7 ye dönersiniz. Soğutma konusunda ise bütün gün açık kalacak bir sistem için mini atx bir kasada gerekli soğutmayı sağlayamazsınız. Full yada mid tower kasalara yönelmelisiniz.

Mini bir kasada sistemi tüm gün açık tutabilmek için iyi bir soğutmaya ihtiyacın var. O kasadada iyi bir soğutma pek mümkün gibi görünmüyor.

Çok yüzeysel konuşacağım ama tüm gün aralıksız açık duran ve anladığım kadarıyla sürekli olarak üzerinde çalıştığın bir bilgisayar kullanıcısısın.

En net ve sorunsuz çözüm bir workstation toplamak yada almak. Yani özetle en başta Xeon yada amd'de muadili bir workstation işlemci almak.Bunun için xeon uyumlu anakart ve o anakarta uyumlu ramler alman gerekiyor. Çok grafik ağırlıklı çalışmıyorsan Gtx serisi bir ekran kartı takabilirsin, quadro yada firepro almana gerek yok.

Bunun yanında soğutmaya ayrıca ağırlık verip iyi düşünüp kaliteli bir soğutma tercih etmelisin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı