Sürekli ekrana bakınca göz bozulur mu ?

Arada molalar vererek önlem alabilirsiniz. Gözleri ekrandan arada bir farklı yere çevirerek yakınlık ve uzaklık egzersizleri yaparak gözlerinizi dinlendirmeniz mümkün. Çevrenizdeki uzak ve yakın nesnelere bakarak bu egzersizleri yapabilirsiniz. Diğer konular ise; bilgisayar kullanırken gözümüzü kırpmadığımızı farketmiyoruz ve bu da kurumaya sebep olduğu için gözlerimize zarar veriyor. Parlaklığı da mümkün olduğunca sürekli son ayarda kullanmayın derim. Gözlerinizi dinlendirin, aşırı parlaklıktan uzak durun ve kırpmaya özen gösterin. Böylelikle sürekli kullanımlarda benim gibi sorunsuz şekilde bilgisayarınızda vakit geçirebilirsiniz.

4 sene bunu yaparak miyop oldum.
Olmayan var mi merak ediyorum.
Hocam bende yaklaşık bunu 6 yıl yaptım.Benim gözler daha dayanıklı çıktı demekki.

Eskiden saatden fazla aralıksız pc ile oynardım derste hocalar benle dalga geçerdi.Eğer gözlük takmak istemiyorsan yarım saatte bir bi kaç metre uzağa bakmanı öneririm.

Gözleri dinlendirmek lazım. DNA'larında göz hastalığına miraslık yapan genler bulunmayan kimsenin kolay kolay gözleri bozulmaz. Gözlerinizi bozmak için uğraşmadığınız sürece kolay kolay bozulmaz yani. Çoğu profesyonel oyuncuya baktığımızda gözlerinde sıkıntıları yok. Oynadıkları süreler de az değil.

Arada molalar vererek önlem alabilirsiniz. Gözleri ekrandan arada bir farklı yere çevirerek yakınlık ve uzaklık egzersizleri yaparak gözlerinizi dinlendirmeniz mümkün. Çevrenizdeki uzak ve yakın nesnelere bakarak bu egzersizleri yapabilirsiniz. Diğer konular ise; bilgisayar kullanırken gözümüzü kırpmadığımızı fark etmiyoruz ve bu da kurumaya sebep olduğu için gözlerimize zarar veriyor. Parlaklığı da mümkün olduğunca sürekli son ayarda kullanmayın derim. Gözlerinizi dinlendirin, aşırı parlaklıktan uzak durun ve kırpmaya özen gösterin. Böylelikle sürekli kullanımlarda benim gibi sorunsuz şekilde bilgisayarınızda vakit geçirebilirsiniz.

Aynen bende böyle yapıyorum parlaklık en düşük ayarda kullanıyorum TN paneller özellikle beni hiç rahatsız etmiyor(ama IPS kullanırım 😀 ). Oyun oynarken biraz parlaklık açarım. 3 saat kullansam sanki ekrana bakmamış gibi olabiliyorum böyle.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı