Sürekli elektrik kesintisinin bilgisayara etkisi

4Maestro

Hectopat
Daha fazla  
Ben Ankara Eryaman'da oturuyorum. Oturduğumuz bölgede sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor. Benim sistemimi alırken gerçekten çok özenerek almıştım ve başına bir şey gelmesinden korkuyorum. Öncelikle sorularım şunlar elektrik kesintileri ciddi bir soruna yol açar mı ? Açabiliyorsa bunu önlemek için neler yapılabilir ? (Not : Bilgisayarın takılı olduğu priz, philips'in akım korumalı bir prizi ancak 1 sene önce almıştım. Bu akım koruyucu prizlerin belli bir süresi var mı ?)

Son düzenleyen: Moderatör:
En çok HDD zarar görüyor. Daha sesli çalışıyor bad sectör durumuda beraberinde oluşabiliyor. İşletim sistemi kararsız kalırsa format isteyebiliyor. Anakarttaki kondansatörler şişebiliyor. PSU kaliteli olmalı PFC aktif veya pasif PSU tercih edin. Elektrik gittikten sonra sistemi 1 saniye sonra güvenli bir şekilde kapatıyor.

Kasamda bulununan PSU'nun PFC aktif veya pasif olduğunu nasıl öğrenebilirim ?
Yanında etikette yazar. PFC aktif PSU lar enerji verimliliğini düşürmektedir. Regülatör alarak evdeki tüm elektronik eşyalar için koruma sağlayabilirsiniz.

Akım korumalı priz iş görür.
Akım korumalı priz zaten mevcut ancak şöyle bir durum var ürünün üzerinde mavi bir ışık bir de kırmızı ışık var. Ama ürünü aldıktan yaklaşık 1,5 ay sonra mavi ışık söndü. Bu da akım korumasının belli bir süresi olduğuna işaret olabilir diye düşündüm. Var mı böyle bir şey ?

Yanında etikette yazar. PFC aktif PSU lar enerji verimliliğini düşürmektedir. Regülatör alarak evdeki tüm elektronik eşyalar için koruma sağlayabilirsiniz.
Regülatör almayı düşünmüştüm aslında gördüğüm bir yazıdan sonra ancak hangi özelliklere dikkat etmem gerek bilmiyorum. Benim kasama uygun bir regülatör önerebilir misiniz acaba ?

Benim PSU özelliklerinde resimdeki gibi koruma özellikleri mevcut bunlar her psu da bulunan şeyler mi yoksa ayrı bir özellik mi ? Yani sağladığı koruma yeterli bir şey mi ?

Dosya Ekleri

• PSU.PNG
    PSU.PNG
    6,5 KB · Görüntüleme: 158
  • PSU.PNG
    PSU.PNG
    6,5 KB · Görüntüleme: 87
Akım korumalı priz zaten mevcut ancak şöyle bir durum var ürünün üzerinde mavi bir ışık bir de kırmızı ışık var. Ama ürünü aldıktan yaklaşık 1,5 ay sonra mavi ışık söndü. Bu da akım korumasının belli bir süresi olduğuna işaret olabilir diye düşündüm. Var mı böyle bir şey ?

Regülatör almayı düşünmüştüm aslında gördüğüm bir yazıdan sonra ancak hangi özelliklere dikkat etmem gerek bilmiyorum. Benim kasama uygun bir regülatör önerebilir misiniz acaba ?

Benim PSU özelliklerinde resimdeki gibi koruma özellikleri mevcut bunlar her psu da bulunan şeyler mi yoksa ayrı bir özellik mi ? Yani sağladığı koruma yeterli bir şey mi ?
Koruma var. Regülatör marka veya model olarak önerebilecek tecrübem yok.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı