Sürücüler neden açık kaynak kodlu değil?

Yer
www.technopat.net&&profile[location]&profile[web..
Sizce de açık kaynak kodlu yazılımlar olması, geliştirilebilir seçenek sunmaları daha mantıklı değil mi? Hem bu durumda abuk subuk yazılımların virüslü sürücü yükleme karşılığında pratiklik sunmasını son kullanıcılar kabul etmez ve daha ulaşılabilir olan örneğin Technopat ASUS xxx modeline özel seri sürücüleri gibi sürücüleri yüklerler, ek olarak buna özel bir sponsorluk piyasası bile oluşabilir. Şimdilik bazı kodları kendilerinde tutmaları dışında ne kazanıyorlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mantıklı tabii de, ben işlemci, ekran kartı gibi ürünlerin maksimum performansının altında çalışmak üzere ayarlanmış olarak satılmasıyla aynı sebepten olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki bir işlemciyi maksimum performansıyla overclock ile çalıştırırsanız ömrü azalır ve ürünün dayanıklılığı açısından daha kötü olur ve firma ürün satamaz, sürücülerde de öyle. Firmalar sürekli yeni ürün satmak istiyor, onun için eski ürünlerin daha yavaş olması lazım. Bundan bir şey kazanmayacakları için sürücüler açık kaynak kodlu değil. Ayrıca güvenlik sıkıntıları daha fazla oluşabilir, bilgisayar hakkında pek bilgisi olmayan, internetten ram indirebileceğine inanan kesim iyi bir sürücü ile çöp bir işlemcide örneğin yıllar öncesinin işlemcisinde gta 5'i son ayarlarıyla oynayacağını sanıp kurabilir.
Ha açık kaynak kodlu işlemci vb bilgisayar parçaları yok mu derseniz var.

Sürücüler donanımla sistemin irtibatını sağlamak için yazıldığından çok iyi biçimde yazılan kodlardır.

Bazı sürücüler düzeltme içerebilirken bazı sürücüler ise yüklediğinizde performansı artırır. Bu kodlardaki verimlilik ve birtakım donanıma özgü mühendislikten kaynaklıdır. Bu kodları rakiplerin elinde kullanılması elbette donanım üretici firma tarafından istenmez.

Bir sürücü incelendiğinde donanıma özel yazıldığı için işletim sistemi ile donanım arasında sürücüleri yol gösterici olarak görebiliriz diye varsayıyorum.

Linux üzerinde ise yine bazı sürücüler açık kaynaklı olabilirken genelde kurulumla beraber gelen sürücüler kurulur. Bazı açık kaynaklı sürücüler donanım üreticisi firma uygun sürücü yayınlamadıysa bir donanıma özgü olarak herhangi bir topluluk tarafından kodlanmışlardır tabi bunlar birkaç istisna dışında. Firmaların da desteklediği bu girişimler elbette illa ki vardır.

Açık kaynak kodlu sürücülerin de çok verimli olacağını düşünmüyorum çünkü donanım üreticisi firma tarafından kodlanan sürücü donanıma özgün ve bir ürünü en iyi yapan bildiği için buna göre kodları yazılıyor.

Velhasıl kelam bunun sebebinin kodlardaki mühendislik ve verimlilikle alâkalı olduğunu düşünüyorum.

Firmalar sürekli yeni ürün satmak istiyor, onun için eski ürünlerin daha yavaş olması lazım.
AMD'nin performansı yeni sürücülerle artıyor, NVIDIA'nınki ise azalmıyor fakat artmıyor da. Bir ara NVIDIA'nın performans azalttığı söylentisi bayağı yayılmıştı fakat o kadar test yapılmıştı yalan çıkmıştı.

Soruya gelecek olursak kodlar rakiplerinin işine yarayabileceği için yayımlanmıyor olabilirler. Örneğin AMD'de yazılım sıkıntıları var, eğer NVIDIA'nın kodları açık kaynak olsaydı oradan bir şeyler alabilirlerdi.

Doğrudur, firmalar arası rekabetten dolayı yayınlamıyor olabilirler. Örneğin Coca Cola'nın formülünün gizlenmesi gibi.
Çoğu sürücüleri zaten kendiniz düzenleyebiliyorsunuz ancak biraz bilgi sahibi olmanız lazım. Örneğin bitcoin mining yapılan üzerinde video çıkışı bulunmayan karta sisteme sürücü kurup sürücüyü modifiye ederek onboard aracılığıyla çalıştırmışlardı ve video görüntüsü alabilmişlerdi. Video çıkışı olan kartla arasında hiçbir fark yoktu.

Sürücüler donanımla sistemin irtibatını sağlamak için yazıldığından çok iyi biçimde yazılan kodlardır.

Bazı sürücüler düzeltme içerebilirken bazı sürücüler ise yüklediğinizde performansı artırır. Bu kodlardaki verimlilik ve birtakım donanıma özgü mühendislikten kaynaklıdır. Bu kodları rakiplerin elinde kullanılması elbette donanım üretici firma tarafından istenmez.

Bir sürücü incelendiğinde donanıma özel yazıldığı için işletim sistemi ile donanım arasında sürücüleri yol gösterici olarak görebiliriz diye varsayıyorum.

Linux üzerinde ise yine bazı sürücüler açık kaynaklı olabilirken genelde kurulumla beraber gelen sürücüler kurulur. Bazı açık kaynaklı sürücüler donanım üreticisi firma uygun sürücü yayınlamadıysa bir donanıma özgü olarak herhangi bir topluluk tarafından kodlanmışlardır tabi bunlar birkaç istisna dışında. Firmaların da desteklediği bu girişimler elbette illa ki vardır.

Açık kaynak kodlu sürücülerin de çok verimli olacağını düşünmüyorum çünkü donanım üreticisi firma tarafından kodlanan sürücü donanıma özgün ve bir ürünü en iyi yapan bildiği için buna göre kodları yazılıyor.

Velhasıl kelam bunun sebebinin kodlardaki mühendislik ve verimlilikle alâkalı olduğunu düşünüyorum.
Yine de yazılımcılarla sponsorluk, en kaliteli sürücüleri parayla satmak gibi bir alana girişebilirler. Örneğin standart sürücü, oyun performansı serisi, açık kaynak kodlu sunum, video serisi gibi satışlarla ortaya çıkabilir. Ücretsiz standart sürücüyü halka açıp gelişmiş kodları satabilirler. Halihazırda ben en iyi sürümü verdiklerini düşünmüyorum.

Yine de yazılımcılarla sponsorluk, en kaliteli sürücüleri parayla satmak gibi bir alana girişebilirler. Örneğin standart sürücü, oyun performansı serisi, açık kaynak kodlu sunum, video serisi gibi satışlarla ortaya çıkabilir. Ücretsiz standart sürücüyü halka açıp gelişmiş kodları satabilirler. Halihazırda ben en iyi sürümü verdiklerini düşünmüyorum.
En iyi sürümü veremeyebilirler ama donanıma hakim kimselerin yazdığı donanım için en iyi mimarili kod olabilir. Böyle bir sürücü ticareti ise son kullanıcıya olumsuz yansıyacaktır zira ben donanıma sahip olduktan sonra neden donanımdan tam yararlanmak için para ödeyeyim ki?

En iyi sürümü veremeyebilirler ama donanıma hakim kimselerin yazdığı donanım için en iyi mimarili kod olabilir. Böyle bir sürücü ticareti ise son kullanıcıya olumsuz yansıyacaktır zira ben donanıma sahip olduktan sonra neden donanımdan tam yararlanmak için para ödeyeyim ki?
Bu aslında biraz da kendimizi kandırmaya benziyor. Demek istediğim adam şimdiki sürücüyü ücretsiz verecek ve opsiyon olarak "modifiyeli" sürücüleri parayla satacak demek istiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı