"Sürücüleri en iyi duruma getir" sürekli "İyileştirme gerekiyor" gösteriyor

Makaleler
1
Yer
Ásgard
Daha fazla  
Meslek
Part time God of wisdom, poetry, death, divination, and magic
Daha önce "Sürücüleri en iyi duruma getir" kalıcı değil veya kayıt sıfırlanıyor konusunda belirttiğim durum halen devam ediyor. Windows Community'de bahsedilen durumun aynısı. Oradaki arkadaşların da belirttiği gibi durum sadece Windows 10 sürüm 2004'te var. 1903 ve 1909 sürümlerinde böyle bir durumla karşılaşmadım. Konu ile ilgili Google'da 2-3 sayfa gezdiğimde, SSD diskler için TRIM'in yeterli olduğu ve defrag işleminin zararlı olabileceği tarzında 1-2 yazı gördüm. TRIM'in açık olup olmadığını kontrol etmek için ise Mydisk Blog'da paylaşılan kodları denedim ve TRIM açıkmış.

TRIM Kontrolü Nasıl Yapılır?

Komut satırına
Kod:
fsutil behavior query DisableDeleteNotify
komutu yazılarak TRIM özelliğinin etkin olup-olmadığı öğrenilebilir.

• fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0 cevabını alındıysa TRIM özelliğiniz etkin demektir. Başka bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.
  • fsutil behavior set DisableDeleteNotify 1 cevabını alındıysaTRIM özelliğiniz etkin değil demektir.
TRIM’i Etkinleştirme

Komut satırına
Kod:
fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0
komutu yazılarak DisableDeleteNotify = 0 cevabı ile birlikte TRIM etkinleştirilmiş olur.

TRIM’i Devre Dışı Bırakma

Herhangi bir sebepten TRIM devre dışı bırakılmak isteniyorsa komut satırına
Kod:
fsutil behavior set DisableDeleteNotify 1
yazılarak DisableDeleteNotify = 1 yanıtıyla birlikte TRIM devre dışı bırakabilir.

Arkadaşlar merhaba. WDC PC SN530 SDBPNPZ-512-1004 NVMe ve Samsung 860 EVO SATA takılı, Windows 10 sürüm 2004 (IS derlemesi 19041.388) işletim sistemli laptopta "Sürücüleri en iyi duruma getir" yaptıktan sonra ekran görüntüsünde görüldüğü üzere yeniden başlatınca tarih bilgisi sıfırlanıyor. Samsung Magician ve WD SSD Dashboard programları yüklü. Sorunu anlayamadım. Yardımcı olur musunuz?Eki Görüntüle 630751Eki Görüntüle 630752

Geldiğim noktada 2 çıkarımım var; sorun Windows 10 2004 ile alakalı veya SSD disklere oradan optimizasyon yapılmıyor. 2. çıkarım için, eğer optimizasyon yapılmıyorsa neden böyle bir seçenek var veya neden eski sürümlerde yapılabiliyor da 2004'te yapılamıyor.

Dipnot: Bu durumla karşılan veya "bende SSD takılı öyle bir şey yok kanka" diyen arkadaşlar lütfen aşağıda belirtmekten çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı