Sultan papağanımın ayağı cama sıkıştı

KroziWorld

Hectopat
Merhaba. Bu sabah kapıdan ceyeran yapmış ve papağanımın ayağı pencereye sıkışmış. Hemen koşarak veterinere götürdüm. Kırık var dediler. İlaç verdiler ve ayağını bir şey ile sardılar (tahta çay kaşığını kırarak sargı bezi ile sardı.) ve 3 gün ağzından ilaç vermemi istediler. 1 ay sargı bezi ile durmasını söylediler. Ölme riski var mı? Veya ayağını tekrardan kullanabilecek mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bu sabah kapıdan ceyeran yapmış ve papağanımın ayağı pencereye sıkışmış. Hemen koşarak veterinere götürdüm. Kırık var dediler. İlaç verdiler ve ayağını bir şey ile sardılar (tahta çay kaşığını kırarak sargı bezi ile sardı.) ve 3 gün ağzından ilaç vermemi istediler. 1 ay sargı bezi ile durmasını söylediler. Ölme riski var mı? Veya ayağını tekrardan kullanabilecek mi?
Öleceğini sanmıyorum ancak sakatlık riski var.

Endişelenmeyin hocam,ölmez.Güzel beslediğiniz takdirde iyileşecektir. Ben muhabbet kuşu besliyorum ve maalesef benim kuşumun ayağı kırıldı. Ama güzel baktım ve iyileşti tamamen eskisi gibi. Maalesef bütün kuşların ayağı çubuk kraker gibi olduğu için hemen kırılabiliyor. Gözünüzü hiç ondan ayırmamanız lazım. 3 çeşit kırık vardır kuşlarda. Ayak, diz, kalça diye tabir edebilirim. Ayak en risksizidir. Bakımını iyi yaptığınız takdirte çabucak iyileşir. Diz biraz risklidir. Ama dediğim gibi bakımını yaptığınız sürece iyileşebilir. Benim kuşumun ayağı dizden kırılmıştı. Ve sürekli ona meyve sebze, yumurta maması, vitamin, probiyotik verdim. Maşallah aynı hiçbir sıkıntısı yok. Eğer kalçadan kırıldıysa iyileşme olasılığı çok düşük. Sultan papağanları muhabbet kuşlarına göre daha dirençlidir. Ayağını tekrardan kullanacaktır inşallah. Fakat biraz huysuz kuşlardır. Özellikle muhabbet kuşları ve sultan papağanları. Gagasıyla sargı bezini çıkarmaya çalışabilir. Hiç sevmiyorlar ayaklarına bir şey dolanmasını. Ama güvercinler, hint bülbülleri gayet uslu bir şekilde duruyorlar :).Size tavsiyeler vereyim. Kafesini tekrardan düzenleyin. Kendisini yormasın, tünekleri birbirine yaklaştırın, eğer tüneğinde duramıyorsa tünekleri çıkarın. Kafes tabanına yem dökün her ihtimale karşı. Sargı bezini çıkarmaya çalışıyorsa onun ilgisini çekecek bir şey yapın. Kısacası ayağıyla uğraşmasın. Yanlış kaynayabilir. Benimki 2 günde attı kocaman sargıyı gagalaya gagalaya. Sonra tekrardan sardım. Ayağını sürekli kontrol edin. Eğer morarma, kızarıklık ciddi derecede var ise hemen veterinere götürün çıkarsın sargıyı kangren olur hayvan. Sevdiği yiyeceklerden verin. Darı verebilirsiniz stresini azaltacaktır. Düzenli bakımını yapın(kafesini çok temizlemeyin hayvanı çok rahatsız etmeyin). Sürekli kalsiyum desteği sağlayın. Probiyotikler, multivitaminler kullanabilirsiniz. Haftada 2 kez yumurta maması yapın. Çok severler. Yumurtanın sarısının yarısını, beyazını ise ondan biraz daha az olacak şekilde bir tabağa koyun.(Yumurta iyi haşlanmış olması gerek kesinlikle cıvık olmasın).Yumurta kabuklarını atmayın. Onları zarından ayırıp güzelce havanda dövün. Büyük oranda kalsiyum içerir. Havuç rendeleyin fazla suyunu elinizle sıkın. 1 tatlı kaşığı irmik atın ve iyice ufalayın. Yemliklerine dökün.Severek yiyecektir. Ortalama 2-3 hafta içerisinde düzelecektir inşallah.

İşte benim kuşum ayağı kırıldıktan sonraki hali.Aynasını morali yerine gelsin diye koydum normalde kullanmıyorum.

.
.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı