Sultan Vahdettin nasıl bir padişahtı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Duyduğuma göre dış devletler ne dediyse onu yapan, kukla bir padişahmış. Ancak tam olarak emin olamadım. I. Vahdettin nasıl bir padişahtı?
Tarihi, kitaplar okuyarak okuduklarını kafanda tartarak öğrenmeni tavsiye ederim. Burada verilen her bilgi taraflı olacağı için sağlıklı olmayacaktır senin için.

Herkes çok abartıyor. Ondan önceki padişahların suçunu bu adama atıyorlar. Başka ne yapabilirdi ki? Bazıları vatan haini diyor bazıları benim gibi düşünüyor.

Mustafa Kemal, notlarında son Osmanlı padişahı Vahdettin'i şöyle tanımlıyor:
"Osmanoğulları'nın otuz altıncı ve sonuncu padişahı Vahdettin'in saltanatı döneminde millet en derin esaret çukurunun önüne getiriliyor. Binlerce yıldan beri bağımsızlık kavramının seçkin örneği olan Türk milleti, bir tekme ile bu çukurun içine yuvarlanmak isteniyor. Fakat bu tekmeyi vurdurmak için bilinçsiz bir hain gerekliydi. Nasıl ki yasal olarak ölüm cezasına çarptırılanların bile ipini çekmek için duygularından arınmış bir yaratık aranır. Ölüm kararını verenlerin böyle aşağılık bir araca ihtiyaçları vardır. O kim olabilirdi? Ne yazık ki bu milletin hükümdar, sultan, padişah, halife diye başında bulundurduğu Vahdettin… O, bu davranışıyla kendini öldürdü."
------------------------------------------------------------------------------------------------
Hamdullah Suphi Tanrıöver’in anlattığına göre, Paşa haberi işitince; “VAH VAH! ALLAH RAHMET EYLESİN. BİR TARİH KAPANDI. KİM İSTERDİ Kİ BÖYLE OLMASINI. ÇOK NAMUSLU BİR ADAM ÖLDÜ... İSTESEYDİ TOPKAPI SARAYI’NIN BÜTÜN HAZİNESİNİ GÖTÜRÜR VE ÖYLE BİR ORDU KURUP, GERİ DÖNERDİ Kİ...”

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk'da "Hain Vahdettin bir İngiliz harp gemisiyle Istanbul'dan kaçıyor" başlıklı bir yazısı vardır. Bu haber gazetelere de çıkar. Atatürk hain diyor ve sebebini de bu yazısında anlatıyor. Benim içinde haindir o yüzden. Nutuk okumanı tavsiye ederim.

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk'da "Hain Vahdettin bir İngiliz harp gemisiyle Istanbul'dan kaçıyor" başlıklı bir yazısı vardır. Bu haber gazetelere de çıkar. Atatürk hain diyor ve sebebini de bu yazısında anlatıyor. Benim içinde haindir o yüzden. Nutuk okumanı tavsiye ederim.
Aynı kafadayız.

Kendisi Sakarya Meydan Muharebesi devam ederken düğün yapmış yüce padişahtır. Düğünü de elbette İngilizlerin zoruyla yapmış olabilir. Yoksa vatanını seven yüce padişah, hiç böyle bir şey yapar mı? Bence de İngilizlerin zorlamasıyla yapmıştır. 🤔

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı