Sunuculuk işi nasıl yapılır?

Alihan Şekerci

Kilopat
Daha fazla  
Tanıdığım bir kişi endüstri mühendisliği okuyup bitirmiş ve maaşından memnun kalmayınca bir server kasası almış ve bunu müşterilerine web hosting ve VDS server olarak satıyor. Diyelim ki bende de bir sunucu kasası var ve evde de internet hızım iyi, bunu nasıl ticarete dökebilirim? Yardımcı olur musunuz sadece fikir almak isityorum.

Ben neden bu konuları çok yanlış anlıyorum. Radyo televizyon okuyosun sandım. Soruna cevabı editleyip vermeye çalışıcam.

Daha önce böyle bir konu açılmış bu arada:

Son düzenleme:
Öncelikle evinin internetinin 100MB falan olması bir şey ifade etmez. En az 300MB'lik paralel bağlantı gerekir. Diyelim aldın bağlantıyı yaptın, sunucuya VirtualBox kurarsın. Hangi işletim sistemini satmak istiyorsan farklı farklı makineler oluşturursun ve satarsın. Bunu i7 3770 gibi işlemciler ile de yapabilirsin. Xeon olması şart değil fakat Xeon'da çekirdek sayısı ve sunucu optimizasyonu özellikleri çok olduğu için daha fazla makine çıkıyor.
Ek olarak bunu yapabilmen için yer sağlayıcı belgesi alman gerek. Olası bir durumda yaşanan kesintiden müşteri senden şikayetçi olursa ve yer sağlayıcı belgen olmadığı tespit edilirse kötü sonuçlar doğabilir.

Sunucu işleri için upload ve download hızınızın iyi olması lazım. Elektrik faturası, makine giderleri gibi gibi etkenleri aldığımız zaman kara geçmeniz için yüksek fiyata vermeniz gerekir.
Yüksek fiyata verdiğiniz zaman kullanıcı neden gidip bir kişiden hizmet alsın koskoca Google, Windows gibi hizmetler dururken.

Türkiye'de sunucu satanların çoğu al-sat yapıyor. Bir arkadaşım var hatta. Nasıl yapıyor bilmiyorum.
Sanırım yıllık birkaç sunucu kiralıyor haftalık ve aylık şekilde satıyor.

işi yaomayacağım zaten yapanların nasıl yaptığıını merak ediyorum..
Kimisi herhangi bir sanal sunucu firmasından dedicated makine kiralayıp bunu kendi firması adı altında sunuculara bölerek kar ediyor. Kimisi kendi sunucu bilgisayarını toplayıp Data Center'a gönderiyor sadece kira bedeli ödüyor. Bunlar gibi bir çok yöntem var.

Ben neden bu konuları çok yanlış anlıyorum. Radyo televizyon okuyorsun sandım. Soruna cevabı editleyip vermeye çalışıcam.

Daha önce böyle bir konu açılmış bu arada:

Hayır sunucuya nasıl dönüştürüldüğünü vs biliyorum ama bur işten bir kar ediyorlar mı onu öğrenmek istedim.
Öncelikle evinin internetinin 100MB falan olması bir şey ifade etmez. En az 300MB'lik paralel bağlantı gerekir. Diyelim aldın bağlantıyı yaptın, sunucuya VirtualBox kurarsın. Hangi işletim sistemini satmak istiyorsan farklı farklı makineler oluşturursun ve satarsın. Bunu i7 3770 gibi işlemciler ile de yapabilirsin. Xeon olması şart değil fakat Xeon'da çekirdek sayısı ve sunucu optimizasyonu özellikleri çok olduğu için daha fazla makine çıkıyor.
Ek olarak bunu yapabilmen için yer sağlayıcı belgesi alman gerek. Olası bir durumda yaşanan kesintiden müşteri senden şikayetçi olursa ve yer sağlayıcı belgen olmadığı tespit edilirse kötü sonuçlar doğabilir.
Anladım.

Geri
Yukarı