Superonline 500 Mbps performansı nasıl?

Xraze

Hectopat
Yakında apartmana fiber geliyor mahallede tek bizde yoktu gelecek yakında 500 Mbps performansı nasıl? Hızda düşmeler oluyor mu? Ping dalgalımı anlık pingler çıkıyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiber, zaten her yerde aynı oluyor. Fiber fiberdir, öyle altyapı bağlı değildir çünkü fiber gelen yerin altyapısı zaten iyi olur. Anlayacağın iyi değerler alırsın.

Ben de Superonline 1000 Mbit fiber kullanıyorum. Değerlerim bu şekilde. Ama; bufferbloat testinde unloaded gecikme neden bu kadar yüksek anlamadım. Ama 20 Mbit upload maalesef hiç hoş değil. En azından 50 Mbit olmalıydı.
Ekran Görüntüsü (36).png
Ekran Görüntüsü (25).png
Ekran Görüntüsü (26).png
Ekran Görüntüsü (27).png

Dosya Ekleri

• F6456D20-37F1-43F8-BCA2-1B6A09A43B21.jpeg
    F6456D20-37F1-43F8-BCA2-1B6A09A43B21.jpeg
    225,4 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Fiber, zaten her yerde aynı oluyor. Fiber fiberdir, öyle altyapı bağlı değildir çünkü fiber gelen yerin altyapısı zaten iyi olur. Anlayacağın iyi değerler alırsın.
Dediğin olay yurt içi için geçerli. Sağlayıcının yurtdışı çıkışlarını ne derece iyi konfigure ettiğini öğrenmek lazım. Superonline fiber kullanıp da hız sıkıntısı çeken çok gördüm.

Yakında apartmana fiber geliyor mahallede tek bizde yoktu gelecek yakında 500 Mbps performansı nasıl? Hızda düşmeler oluyor mu? Ping dalgalımı anlık pingler çıkıyor mu?
Şuan kullanıyorum dediğin paketi ve en düşük ping değerlerini Turkcell veriyor oyunlarda.
Bir nedenden dolayı 500Mbps değil 1Gbps hız alıyorum.

@Coturismail

Ping sürelerinin çok yüksek olması Superonline kaynaklı maalesef. Superonline tarafında Cloudflare yönlendirmeleri Cloudflare İstanbul sunucusu yerine Avrupa'ya (genelde İtalya'ya) yapılıyor. Bu testler Cloudflare sunucuları üzerinden yapıldığı için de otomatik olarak Superonline'da pingler yüksek çıkıyor. Benzer şekilde bunu fast.com hız testinde de görebilirsiniz. Sorun sizde değil yani merak etmeyin. Ben SOL 1000 Mbps ile test yapınca da aynı bu şekilde çıkıyor. Üstelik kendi router cihazımı kullanıyorum SOL'un verdiği dahili ONT'li Huawei HG8245x6 değil.

Zaten dikkat ederseniz 1000 Mbps hızı bile tam olarak göremiyorsunuz. Dolayısıyla hattınızı satüre edemediğiniz için zaten testin bir geçerliliği yok. Sonuç A+ olmuş, A olmuş bir kıymeti yok yani.

@Coturismail

Ping sürelerinin çok yüksek olması Superonline kaynaklı maalesef. Superonline tarafında Cloudflare yönlendirmeleri Cloudflare İstanbul sunucusu yerine Avrupa'ya (genelde İtalya'ya) yapılıyor. Bu testler Cloudflare sunucuları üzerinden yapıldığı için de otomatik olarak Superonline'da pingler yüksek çıkıyor. Benzer şekilde bunu fast.com hız testinde de görebilirsiniz. Sorun sizde değil yani merak etmeyin. Ben SOL 1000 Mbps ile test yapınca da aynı bu şekilde çıkıyor. Üstelik kendi router cihazımı kullanıyorum SOL'un verdiği dahili ONT'li Huawei HG8245x6 değil.

Zaten dikkat ederseniz 1000 Mbps hızı bile tam olarak göremiyorsunuz. Dolayısıyla hattınızı satüre edemediğiniz için zaten testin bir geçerliliği yok. Sonuç A+ olmuş, A olmuş bir kıymeti yok yani.
Ama oyunlarda herhangi bir ping sıçramaları yada aşırı yüksek ping olmuyor. CS go 39 ms, BF V 43 ms, Pubg 40 ms. Herhangi bir indirme ya da yükleme işlemi yapılırken oyundaki ping en fazla 2 ms farkediyor. Ama bu sitede daha fazla gösteriyor. Bufferbloat testinde download ve upload olarak bu hızları görmek bile gayet iyi. Sonuçta yurtdışındaki sunuculara hız ve ping testi yapıyor. Bu arada aynı modem ben de var, bir ara modemi değiştireyim, kaliteli bir modem alayım dedim, bir yandan Turkcell'den kullanıcı adı ve şifreyi istemenin zor olduğunu düşündüm, çünkü Turkcell kolay kolay kullanıcı adı ve şifre vermiyor, ama siz kendi modeminizi kullanıyormuşsunuz ve bufferbloat sonucunda SOL'ün verdiği modemle sanırım pek bir fark yaratmıyor. Bu nedenle modem almaktan vazgeçtim. Modeminizde Qos ayarı yapılan bir kısım vardır, oradan download ve upload hızı düşürerek daha iyi bufferbloat değerlerine sahip olabilirsiniz. Ama SOL'un verdiği Huawei modemde böyle bir ayar yok. Bilgi için teşekkürler.

@Coturismail

Yok zaten bu söylediğim Cloudflare sunucusu için böyle. Diğer servisleri ayrı değerlendirmek lazım. Oyunlarda sorun yaşamıyorsanız güzel.

Ben o cihazı hiç sevemedim hemen değiştirdim. DNS ayarı bile yapılamıyor şaka gibi.

Kullanıcı adı ve şifrenizi müşteri hizmetleri size hiçbir şekilde vermiyor maalesef. Sizin şu anki kullandığınız cihazdan bulup öğrenmeniz lazım. İnternette aratırsanız nasıl yapılacağını bulabilirsiniz. Daha sonra bir tane uygun ONT cihazı temin edip onunla beraber artık istediğiniz router'ı kullanabilirsiniz. Ayrıca gördüğüm kadarıyla böyle kullanınca ping süreleri biraz daha düşüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı