Superonline ADSL Ping Değerleri Nasıldır?

Fiaxy

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar değerli Technopat sosyal üyeleri. Yaklaşık 3 senedir Türk Telekom ADSL kullanmaktaydım. En fazla 4Mbps görebilmiştim. Bulunduğum yerde fiber/VDSL yok. Müstakil bir evde oturuyorum.
Bu sene Eylül ayında Türk Telekom aboneliğim iptal edip uydulu bir internet firmasına geçtim. Haliyle Ping uçtu. Download 8Mbps fakat interneti sadece oyunlar için kullanan birisi olarak bu beni memnun etmedi. Şu anda babamı interneti tekrar değiştirme konusunda ikna etmiş bulunmaktayım. (200 liranın üstünde bir taahhüt bedeli ödediği için pekte kolay olmadı açıkçası.) Superonline ADSL ile çok iyi Ping değerleri alan arkadaşları gördüm CS:GO'da. Örneğin bana yakın bir mahallede oturan arkadaşım 4Mbps gibi bir hızla Superonline ADSL'de sabit 67 Ping ile oynayabiliyor. Fakat birçok şikayette mevcut. Çoğu kişi bana Türk Telekom almamı, Superonline'ın zaten aynı altyapıyla internet vereceği için araya aracı sokmuş gibi olacağımı, haliyle müşteri hizmetlerinde direkt olarak her konuyu altyapıya bağlayacaklarını söylediler. Sizin fikriniz nedir, ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu firmanın pingi iyi bu firmanın değil gibi birşey kesinlikle yok. Ping çok değişken bir şeydir. En çok altyapınızla alakalıdır ve santrale olan uzaklığınızla. O yüzden ben size TürkNet öneririm. Ve imkanın varsa ankastre kutusundan dairene gelen kabloyu yenilemeni öneririm. Bir arkadaşım dediğim işlemi yapmıştı ve ping değeri 15ms düşmüştü.

Bu firmanın pingi iyi bu firmanın değil gibi birşey kesinlikle yok. Ping çok değişken bir şeydir. En çok altyapınızla alakalıdır ve santrale olan uzaklığınızla. O yüzden ben size TürkNet öneririm. Ve imkanın varsa ankastre kutusundan dairene gelen kabloyu yenilemeni öneririm. Bir arkadaşım dediğim işlemi yapmıştı ve ping değeri 15ms düşmüştü.
Dedemle evlerimiz aynı bahçenin içinde, komşuyuz bir nevi. O Türknet kullanmakta. Dün gidip Speedtest yaptım ve 35ms/ 1.70Mbps download gördüm. Oyuna girdiğimde ise pingim stabil değildi. 85-150 arasında dolanıp durdu. Altyapı konusunda ise biz zaten evimize gelen kabloların hepsini 2 sene önce yeniledik. Ve oturduğumuz bölgede kabin vb. falan yok. Dandik tahta parçaları var evin önünde onun üst tarafına küçük küçük kutulardan ibaret. O küçük kutudan bizim bahçemizdeki direğe, oradan da evimize geliyor.

ADSL port ile normal kullanımda 10 ile 20 arası ping alıyordum VDSL port ile şuan normal kullanımda aldığım ping yine aynı. Oyunlarda bu sunucudan sunucuya değişir. Bağlandığın sunucuya göre mesela ben CS GO'da sunucudan sunucuya ping 50 de olur daha fazlada. Bulunduğun bölgedeki alt yapıda önemli. Kullanacağınız servis sağlayıcı Türk Telekom alt yapısı kullanıyorsa aşağı yukarı hepsi aynı.

ADSL port ile normal kullanımda 10 ile 20 arası ping alıyordum VDSL port ile şuan normal kullanımda aldığım ping yine aynı. Oyunlarda bu sunucudan sunucuya değişir. Bağlandığın sunucuya göre mesela ben CS GO'da sunucudan sunucuya ping 50 de olur daha fazlada. Bulunduğun bölgedeki alt yapıda önemli. Kullanacağınız servis sağlayıcı Türk Telekom alt yapısı kullanıyorsa aşağı yukarı hepsi aynı.
Mahallemde kimse Superonline ADSL kullanmıyor. Bu benim için bir avantaj olabilir mi? Bandwith/Ping açısından. Pingin port ile alakalı olduğunu sanıyorum.

Mahallemde kimse Superonline ADSL kullanmıyor. Bu benim için bir avantaj olabilir mi? Bandwith/Ping açısından. Pingin port ile alakalı olduğunu sanıyorum.
Sonuçta Superonline alt yapısı yoksa ve Türk Telekom'un alt yapısını kullanıyorsa farkın olacağı söylenemez. Farkın iç tesisatta olabilir. Ekleme yapılmış olması bile ping yüksekliğine neden olur.

Sonuçta Superonline alt yapısı yoksa ve Türk Telekom'un alt yapısını kullanıyorsa farkın olacağı söylenemez. Farkın iç tesisatta olabilir. Ekleme yapılmış olması bile ping yüksekliğine neden olur.
Doğru söylüyorsunuz fakat Türk Telekom'da iken 120ms'den aşağısını görememiş arkadaşım Superonline'a geçtiğinden beri 67ms alıyor. Gerçekten kafam çok karıştı.

Doğru söylüyorsunuz fakat Türk Telekom'da iken 120ms'den aşağısını görememiş arkadaşım Superonline'a geçtiğinden beri 67ms alıyor. Gerçekten kafam çok karıştı.
Dediğim gibi servis sağlayıcılar arasında çok az farklar olabilir ama TTNet kullanırken, Vodafone kullanırken 10-20 arası ping vardı normal kullanımda. TurkNet kullanıyorum 10 gündür yine aynı. Mesela hız testi yaparken bölgeyi İstanbul yaparsan farklı ping çıkar hemen ardından bulunduğun bölgeyi yaparsan daha iyi çıkar. Oyunlarda sunucu çok farkeder bu konuda. Mesela tüm mahalle Türk Telekom alt yapısında ama mahallenin başındaki adam santrale daha yakınsa ve kullandığı iç tesisat iyi ise senden daha iyi sonuç alabilir.

Dediğim gibi servis sağlayıcılar arasında çok az farklar olabilir ama TTNet kullanırken, Vodafone kullanırken 10-20 arası ping vardı normal kullanımda. TurkNet kullanıyorum 10 gündür yine aynı. Mesela hız testi yaparken bölgeyi İstanbul yaparsan farklı ping çıkar hemen ardından bulunduğun bölgeyi yaparsan daha iyi çıkar. Oyunlarda sunucu çok farkeder bu konuda. Mesela tüm mahalle Türk Telekom alt yapısında ama mahallenin başındaki adam santrale daha yakınsa ve kullandığı iç tesisat iyi ise senden daha iyi sonuç alabilir.
Belirttiğim pinglerin hepsi cs:go'nun eu east sunucusundan alındı

Genel herkesin kullandığı saatler ile sabah saatleri veya gün içindeki saatlerde zaten alt yapı yüzünden farklı sonuçlar çıkar. Ama Türk Telekom alt yapısı kullanan servis sağlayıcılar zaten bunları kiralıyorlar. Portta Türk Telekom'un alt yapıda. Türk Telekom'un kiraladığı servis sağlayıcılara kıllık yaptığı doğrudur ve bizzat kendim şahidim. Bulunduğun bölgede tek alt yapı o ise zaten en hızlı internet erişimini o verir çünkü onun verebileceği VDSL hızı hepsinden yüksektir. Çünkü kirası çok yüksek miktarlarda. Çomak soktuğuna çok şahit oldum. Türk Telekom alt yapısı olan yerdeyim TTNet ile 100 Mbps iken şuan TürkNet ile 35 Mbps alıyorum çünkü kiraları yüksek ve o hızı bu 60 TL'ye zor alırım. Türk Telekom sürekli arar beni bize geçin onlar ikinci el biz birinci el. Alt yapımızı da kullansalar biz iyiyiz diye. Demek çomak soktuğu doğru bu sözden. Zaten Superonline'nin Türk Telekom bize çomak sokuyor videosunu izlemiştim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı