Superonline hız ve kopma sorunu

Daimon88

Hectopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Pres Operatör
Merhaba. 2 aydır doğru düzgün internet kullanamıyorum. Online oyunumu oynayamıyorum, internet tarayıcısında takılıyorum; sosyal medya başta olmak üzere siteler ve dizi - film siteleri sadece. Film izlerken de bekliyorum takıldığında.

Superonline kullanıcısıyım. Türk Telekom altyapısını kullanılıyor. Tarifem: DSL; 8 mbps download - 3 mbps upload - 50 GB AKN

İnternetim çok zayıf ve birkaç saniye süren kesintiler oluyor, anında zayıf olarak geri geliyor; yani modemin ışığı yanmaya devam ediyor.

Neler yapıldı müşteri hizmetleri aracılığıyla:

- DNS ayarları tanımlandı.
- Tarayıcı geçmişi temizlendi.
(Buraya kadar yapılanlar elbette anlamsızdı. Bilgisayarım üst düzey bu arada, anakartım da kaliteli ve ethernet donanımı son teknoloji. Windows 10 Pro işletim sistemim de orijinal.)
- Modem değişikliği yapıldı.
- Ethernet kablosu değişimi yapıldı. (Bu saçmaydı; çünkü tablet PC ve telefonla Wifi'den bağlanıyorum, onlarda da aynı sorun mevcut. Masaüstü PC'de ise kaliteli bağlantı için kabloluyu tercih ediyordum).
- Türk Telekom yetkilileri eve gönderildi. Apartmanın girişindeki kutuya falan bakmışlar, sorun olmadığı söylenmiş.
- Eve kablo çeken elektrikçileri çağırdım. Modeme bağlanan Cat5e kablosunu yanlarında getirdikleri bir cihaza sokarak ölçüm yaptılar. Dediklerine göre 12-14 voltaj alıyormuşum. Bu yüzden internet zayıfmış. Ankastre kutusunun da eski olduğunu belirtti, kablo falan çok, birbirine dolanmış gibiler. Ankastre kutusundan gelen bağlantıdan tam verim alabilmek için 48 voltaj civarı olması gerekiyormuş galiba. Müşteri hizmetlerini arayarak telefonu elektrikçiye verdim, O da durumu izah etti. Ertesi gününe Türk Telekom yetkilileri gönderileceği söylendi.

Gelip bakmışlar. Gitmişler. Sorun yokmuş hiçbir şekilde.

Ve ben hala doğru düzgün kullanamıyorum internetimi. Tarayıcıya F5 çekmekten (bağlantı olmayan sayfayı yenilemekten) bıktım. Ki bu üst düzey masaüstü PC'yi sevdiğim online FPS oyunum için toplamıştım, 2 aydır oynamıyorum.

Bu konuda neler yapabilirim? Neler yapılmalı?

Not Ekleme:

Oturduğum mevki: Manisa, Şehzadeler, Ege Mahallesi.
Şöyle bir şey dikkatimi çekmişti: Kış mevsiminin sonlarında yol kenarlarını kazıdılar, internet kablosu içinmiş, sormadım ama fiber olabilir. Altyapı çalışmaları yüzünden sorun çıkmış olabilir diye tahmin ettim...

Ekleme:

Altyapıda sorun yokmuş. Türk Telekom yetkilileri bina içine karışmıyormuş. Superonline müşteri hizmetlerinin yaptığı teste göre de altyapıda herhangi bir sorun gözükmüyormuş. Müşteri yetkilisi bana öneri olarak cat5e kablosunu değiştirmemi önerdi, ben ise Ocak ayında kablo çekildiğini, yani kablonun daha yeni olduğunu, ayrıca eve elektrikçi çağırarak cihazla test edildiğini belirttim.

Ekleme:

Dilekçe yazıp fotoğrafını çektim, superonline.net hesabımdan dilekçeyi oraya da yazdım ve ayrıca fotoğrafını dosya olarak ekledim:

TURKCELL SUPERONLINE'NA
MANİSA

İsim SOYİSİM ismine kayıtlı, MÜŞ.NO. müşteri numaralı internet hizmeti sorunludur. Sorun ortalama 2 aydır devam etmektedir. İnternet zayıftır.
Bu konuda Superonline müşteri hizmetleri şu şekillerde yardımcı olmuşlardır:
- DNS ayarları yapılandırıldı. Tarayıcı geçmişi temizlendi.
-Ağ iyileştirmesi yapıldı.
-Modem değişikliği yapıldı. Tarafımca ethernet kablosu değişimi yapıldı.
-Türk Telekom yetkilileri gönderilip altyapı kontrol edildi.
-Elektrikçiler eve çağrıldı. Modeme gelen cat5e kablosu bir cihaza sokularak taraflarınca test edildi; 12-14 voltaj geldiği, bu değerlerin çok düşük olduğu
belirtildi. Hat zayıf yani.
-Tekrar Türk Telekom yetkilileri geldi. Sorun olmadığı belirtilmiş.
-Ağ iyileştirme yapıldı.

Sorun hala devam etmektedir. İnternet stabil değildir; zayıftır ve hızında anlık değişiklikler meydana gelmektedir.

Turkcell Superonline tarafından ikametgah adresime teknik servis göndermelerini, modeme kadar gelen altyapının mümkün olan her altyapı bölümünün test edilmesini ve bir an önce çözüm bulunmasını tarafınıza arz ederim.

İsim SOYİSİM İsim SOYİSİM
Adres: 02.06.2017
Müşteri Numarası: İmza
Telefon Numarası:

Merhaba, uğraşlarınız bir sonuca vardı mı ? 15 günlük Süperonline abonesiyim ve başıma gelenlerin tamamını yukarıda bir bir yazdınız. Daha deneyimli olduğunu için, sizin vereceğiniz önerileri harfiyen dikkate alacağım. Sizce ne yapmalıyım ? Cevabınızı merakla bekliyorum.

süperonline denen sahtekarlığı ben de tattım yaklaşık 8 - 9 yıl önce. TTnet kullanıyordum , bu adamlar eve geldi bir ton laf saydı resmen kandırıp sözleşmeyi imzalıp gittiler. Ben de bahsettikleriyle heyecanlanıp inandım net hızlı olacak ya da her şey TTnet'ten daha iyi ve düşük fiyatla olacak diye düşündüm. Yanılmışım. Ne de olsa bu ülkede insanları ''aldatan'' epey fazla. :). 2 hafta katlanamadım bu hırsızlara! O zamanlar 8 MB internet hızı mevcuttu TTnet'te ve gayet iyiydi. Süperonline denen yalancılara geçtikten sonra Youtube sitesinde 2 dakikalık videoyu 5 dakikada izlemeye başladım. Sürekli donma takılma! Adamları arıyorum ; yok resetledik , yok güncelledik yok bilmem ne! Hiçbir şey yaptıkları yok , hiçbir şeyi düzeltemediler 2 hafta boyunca işkence çektim! Ve cayma bedelini göze alıp ; ''şu şanet olası DVD player büyüklüğündeki saçma modeminizi de lanet netinizi de istemiyorum'' diyerek üyeliğimi sonlandırdım. :) Kabus gibi 2 hafta yaşamama neden olan alçakları hayatım boyunca unutmayacağım. :)

Aynisini netspeedde yasadim 1 ay once kapattim okadar biktimki artik eve internet baglatmayi dusunmuyorum 2 aydirda evde internet yok napcam bilmiyorum

Aradan 1,5 sene geçti paylaşımdaki tarihten de anlayacağınız üzere; 2 Haziran 2017'de açmışım konuyu. Sorunu şu şekilde çözdüm: 1 Temmuz 2017'de il merkezinde başka bir bölgeye, mahalleye taşındım. Bu kadar. Superonline tarafından kaynaklanan bir sorun yokmuş yani. Biliyorsunuz ki Kasım 2005'te Türk Telekom özelleştirilmişti, fakat bu konuda iki temel yanlış yapıldı.

-Özelleştirilme satış olarak değil, kiralanma yoluyla yapıldı. Düşünün, kiralık evinize veya işyerinize mi yatırım yaparak geliştirirsiniz, yoksa kendi mülkünüze mi? Altyapı kalitesiz anlayacağınız.

-Özelleştirme düzenlemesinde Türk Telekom'a altyapı güvencesi sağlandı; hiç bir özel şirketin altyapı döşeme yetkisi yok, internet hizmeti sağlayan şirketler Türk Telekom altyapısını kullanmak zorunda mecburen. Fiber altyapı için öyle bir düzenleme mevcut değil, fiber altyapı konusunda diğer şirketlerin de yasal hakkı var.

Benim sorun o yüzden çözülemedi; Superonline yetkililerinin eve gönderdiği yetkililer Türk Telekom işçileri. Hizmet aldığım şirket Türk Telekom harici olunca da umursamaz olabiliyorlar.

Bu arada; aradan 1,5 sene geçmesine rağmen hala Superonline kullanıyorum ve altyapı Türk Telekom'a ait doğal olarak. Hız konusunda bir problem yok. Bu eve taşındığım ilk hafta sorun yaşamıştım, Superonline müşteri hizmetleri ilgi gösterdiler, eve Türk Telekom işçilerini gönderdiler, sorun çözüldü.

Mahalle değiştirerek sorunu çözdüm kısacası. Büyük bir ihtimal apartmanın ankastre kutusunda bir problem vardı. Türk Telekom oraya karışmıyormuş, apartmanın sorumluluğundaymış. Apartmanda oturanlar işçi sınıfı zaten, onların öyle şeylerle işi olmaz, ben de uğraşmadım o yüzden, başka yere taşınmıştım.

Aradan 1,5 sene geçti paylaşımdaki tarihten de anlayacağınız üzere; 2 Haziran 2017'de açmışım konuyu. Sorunu şu şekilde çözdüm: 1 Temmuz 2017'de il merkezinde başka bir bölgeye, mahalleye taşındım. Bu kadar. Superonline tarafından kaynaklanan bir sorun yokmuş yani. Biliyorsunuz ki Kasım 2005'te Türk Telekom özelleştirilmişti, fakat bu konuda iki temel yanlış yapıldı.

-Özelleştirilme satış olarak değil, kiralanma yoluyla yapıldı. Düşünün, kiralık evinize veya işyerinize mi yatırım yaparak geliştirirsiniz, yoksa kendi mülkünüze mi? Altyapı kalitesiz anlayacağınız.

-Özelleştirme düzenlemesinde Türk Telekom'a altyapı güvencesi sağlandı; hiç bir özel şirketin altyapı döşeme yetkisi yok, internet hizmeti sağlayan şirketler Türk Telekom altyapısını kullanmak zorunda mecburen. Fiber altyapı için öyle bir düzenleme mevcut değil, fiber altyapı konusunda diğer şirketlerin de yasal hakkı var.

Benim sorun o yüzden çözülemedi; Superonline yetkililerinin eve gönderdiği yetkililer Türk Telekom işçileri. Hizmet aldığım şirket Türk Telekom harici olunca da umursamaz olabiliyorlar.

Bu arada; aradan 1,5 sene geçmesine rağmen hala Superonline kullanıyorum ve altyapı Türk Telekom'a ait doğal olarak. Hız konusunda bir problem yok. Bu eve taşındığım ilk hafta sorun yaşamıştım, Superonline müşteri hizmetleri ilgi gösterdiler, eve Türk Telekom işçilerini gönderdiler, sorun çözüldü.

Mahalle değiştirerek sorunu çözdüm kısacası. Büyük bir ihtimal apartmanın ankastre kutusunda bir problem vardı. Türk Telekom oraya karışmıyormuş, apartmanın sorumluluğundaymış. Apartmanda oturanlar işçi sınıfı zaten, onların öyle şeylerle işi olmaz, ben de uğraşmadım o yüzden, başka yere taşınmıştım.

Merhaba aynı sıkıntıları tamamen bende yaşamaktayım fakat benim herhangi bir taşınma durumum ve olasılığım yok. Peki bana ne yapmamı önerirsiniz ? Ne yapmalıyım sizce ?

Merhaba aynı sıkıntıları tamamen bende yaşamaktayım fakat benim herhangi bir taşınma durumum ve olasılığım yok. Peki bana ne yapmamı önerirsiniz ? Ne yapmalıyım sizce ?

Musteri hizmetlerini arayarak eve teknik servis gondermelerini iste, ankastre kutusuna gelen baglantiyi kontrol etsinler. Teknik servis geldiginde onlari yakalayabilirsen dairene cagir, modeme baglanan internet kablosunu da kontrol etsinler. Eger yakalayamazsan ve sorunun hala devam ediyorsa, ertesi gunu eve elektrikci cagir, onlarda da ayni makina var, modeme gelen internet kablosunun (buyuk bir ihtimal cat5e'dir) ucunu makinaya takip olcup alirlar; eger ortalama 48 voltajin altindaysa internet kablosunda sorun vardir; internet kablosunun ankastre kutusunun icindeki baglantisinda sorun yoksa tek cozum yeni internet kablosu dosemektir..

Vay ben öleydim!
Aynı problemi birebir yaşıyorum şu an. Hatta ben de superonline kullanıyorum. Sizin gibi her kontrolü yaptırdım, evime TT ekipleri geldi-gitti bişeyler bişeyler...
Anlamadığım şey şu, bu Telekom 20-25 sene önce bu ankastre kutularını kendileri koymadılar mı bu binalara? Ne demek Telekom'un karışmaması? Valla kafayı yiyeceğim, BTK'ya şikayet ettim yaptıkları geri dönüşte "Bizden hizmet almıyorsunuz, talebi Superonline üzerinden oluşturmanız gerekiyor" dediler. Onu da yaptık, oldu 1 ay hala sonuç yok. Az kaldı yiyorum kafayı :)

Saçma bir tabir olmuş işçi sınıfı zaten? Biraz dünya işçi sınıfı tarihini ve kazanımlarını oku bence. Belki o zman daha saygılı kelimeler seçebilme yeteneği kazanabilirsin. Ben de o sınıftanım. Yakında öyle sorunlar yaşayacaksın ki bu faşizm saltanatında ; belki de ülke değiştirmek zorunda kalacaksın mahalleyle yetinmeyip!

Musteri hizmetlerini arayarak eve teknik servis gondermelerini iste, ankastre kutusuna gelen baglantiyi kontrol etsinler. Teknik servis geldiginde onlari yakalayabilirsen dairene cagir, modeme baglanan internet kablosunu da kontrol etsinler. Eger yakalayamazsan ve sorunun hala devam ediyorsa, ertesi gunu eve elektrikci cagir, onlarda da ayni makina var, modeme gelen internet kablosunun (buyuk bir ihtimal cat5e'dir) ucunu makinaya takip olcup alirlar; eger ortalama 48 voltajin altindaysa internet kablosunda sorun vardir; internet kablosunun ankastre kutusunun icindeki baglantisinda sorun yoksa tek cozum yeni internet kablosu dosemektir..

merhaba, gelen teknisyen arkadaşın uyarısı üzerine zaten, hiç bir problem olmadığı halde yeni internet kablosu döşedim (kat6) buna rağmen problem çözülmedi. Yukarıda belirttiğin gibi, başına gelenleri aynen tekrar ettim. Tüm kontrol ve arıza kayıtlarına rağmen çözülmedi fakat yarın tekrar teknik servis gelecek ve bu aşamadan sonra ne yapmam gerektiği konusunda öneri verirseniz yine çok müteşekkir kalırım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı