Rehber Superonline WAN/Fiber kullanıcı şifresi öğrenme

Bizzat deneyip başarılı şekilde şifremi elde ettiğim yöntemdir. Merak edenler için modem Huawei HG255s'dir. Daha eski modemlerle de büyük ihtimalle çalışır. İşlemler için gerekenler:

Herhangi bir Linux dağıtımı. Kurulu veya USB'den olması fark etmez. Ben Linux Mint 19 kullandım, sizlere de Linux Mint kullanmanızı tavsiye ederim. Bir bilgisayarımda halihazırda kuruluydu. Diğerinde ise USB'den çalıştırdım ve yine başarılı oldum. Zaten kurulu değilse kurmakla uğraşmayın, USB kullanın. İndirmek için tıklayın. USB'ye yazmak için ise Etcher öneririm, kullanımı çok basit olduğu için. Disk imajını seçip yaz diyorsunuz sadece. Bunun dışında sanal makine ile başarılı olanlar da var ancak ben denemedim.

Ethernet kablosu. Eğer kablolu bağlanıyorsanız fazladan kabloya gerek yok. Kablosuz kullanıyorsanız modem ile bağlantı yapmak için gerekiyor. Kablolu da kablosuz da bağlansanız,aşağıda belirteceğim komuttan önce şu şekilde bağlantı yapmalısınız: modemdeki WAN kablosunu sökün, ethernet kablosunun bir ucunu bilgisayarınıza bağlayın, diğer ucunu ise modemin WAN girişine bağlayın.

Talimatlar ise şunlar:

Linux Mint'i başlattıktan sonra Terminal/Uçbirim'i açın. Sol altta kısayolu mevcut. Uçbirimi açtıktan sonra sırasıyla aşağıdaki kodları girin.

Kod:
sudo su
apt install pppoe

pppoe paketi yüklendikten sonra uçbirimi kapatmayın. etc/ppp dizinine gidin. Bunun için yine sol altta Files/Dosyalar kısayoluna tıklayın, dosya yöneticisi açılacak. Sol tarafta File System/Dosya Sistemi'ne tıklayın. Sonra sırasıyla etc ve ppp klasörlerine tıklayın. ppp klasöründe pppoe-server-options adında yeni belge oluşturmanız gerekiyor. Boşluk olan kısma sağ tıklayıp, Open as root/Yönetici haklarıyla aç'a basın. Başka bir pencerede aynı klasör açılacak, ancak yukarıda Elevated Privileges/Yükseltilmiş Ayrıcalıklar yazması gerek. Create New Document/Yeni Belge Oluştur'dan pppoe-server-options isimli boş belgeyi oluşturun. Yine aynı pencereden oluşturduğunuz dosyayı açıp içine aşağıdakileri kopyalayıp, kaydedip belgeyi kapatın.

Kod:
require-pap
login
lcp-echo-interval 10
lcp-echo-failure 2
show-password
debug
logfile /var/log/pppoe-server-log

Bundan sonraki işlem ise pap-secrets isimli belgenin içine aşağıdaki kodu eklemek. xxxxx yerine ise kendi fiber kullanıcı adınızı yazacaksınız. Modem arayüzünden bakabilirsiniz kullanıcı adınıza. Kodu ekledikten sonra kaydetmeyi unutmayın.

Kod:
# Secrets for authentication using PAP
# client server secret IP addresses
"[email protected]" * ""

Uçbirimde kaldığımız yerden devam ediyoruz. Aşağıdaki kodları sırasıyla yazın.

Kod:
touch /var/log/pppoe-server-log
chmod 0774 /var/log/pppoe-server-log

Bir sonraki komut için kendi bilgisayarınıza göre düzenleme yapmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle aşağıdaki komutu yazın.

Kod:
iwconfig

linux-iwconfig.png


Uçbirim bu şekilde bir çıktı verecektir. E ile başlayan çıktıyı sıradaki komutta kullanmamız gerekiyor. Örneğin burada eth0 olarak verdiği için sıradaki komut aşağıdaki şekilde olmalı. Ayrıca kendi çıktınıza göre düzenlediğiniz komutu vermeden önce belirttiğim şekilde bilgisayarınız ile modem arasındaki bağlantıyı kurun.

Kod:
pppoe-server -F -I eth0 -O /etc/ppp/pppoe-server-options

Komutu verdikten sonra uçbirim çalışmaya devam edecek. Mevcut olan uçbirimi kapatmadan, yeni bir uçbirim açın ve aşağıdaki komutu verin.

Kod:
sudo tail -f /var/log/pppoe-server-log

Ekrana çıktılar gelmeye başlayacak. Çıktılar arasında kullanıcı adınız ve şifreniz de olacak. Kimi bilgisayarda 1-2 dakika kadar beklemeniz gerekebilir şifre çıktısı için. Şifrenizi aldıktan sonra modeminizi kapatın, normal bağlantılarını yapıp tekrar başlatın.
 

TENSES

Hectopat
Katılım
16 Haziran 2018
Mesajlar
2.253
Çözümler
10
Bu kadar uğraşmaya ne gerek var anlamadım. Modem arayüzünde yazıyor zaten. Şifre **** şeklinde gözüküyorda kopyalayıp bir metin dosyasına yapıştırınca şifre ortaya çıkıyor. Yani bende öyle olmuştu.
 

PerfectWarrior

Kilopat
Katılım
11 Mart 2013
Mesajlar
2.322
Makaleler
56
Çözümler
2
Ben denedim o senin dediğin E ile başlayan bir şey çıkmadı. Başlangıçta dediğin gibi WAN kablosunu söküp Ethernet kablosunu WAN portuna bağladım ve dediğini yapmama rağmen iwconfiğ kısmında E ile başlayan bir şey yoktu. Şöyle "py0" "wlans0" gibi şeyler yazıyordu. Bende son aşamaya gelmeden airmon-ng ile monitör moduna alıp wirelese aktif edip ordaki değeri yazdım ama ne senin anlattığın gibi çıktılar geldi ne başka bir şey. Son aşamaya benim dediğim gibi geldiğimde bu sefer wireles is down dedi ilginç başka zaman tekrar denerim.
 
KS
KS
odell

odell

Hectopat
Katılım
8 Eylül 2018
Mesajlar
296
Makaleler
1
Çözümler
1
@PerfectWarrior
iwconfig çıktısını paylaşır mısın? Bu arada söylediğim bağlantı şeklini iwconfig'den önce yapmana gerek yok, sonraki komuttan önce gerek var. Kablosuz ile olmuyor malesef modemin WAN kısmını bilgisayara ethernet ile bağlamak gerekiyor.
 

PerfectWarrior

Kilopat
Katılım
11 Mart 2013
Mesajlar
2.322
Makaleler
56
Çözümler
2
@odell Aslında şunu merak ediyorum. Bu "pap-secrets" isimli belgenin içine yapıştırırken en üstte mi yoksa en aşağı mı yapıştırıyoruz?

O son aşamaya gelene kadar kendim internet bağlantısı normal iwconfig'den sonra senin dediğin gibi de yapmayı denedim sonuç olumsuz.

Bu kodlar içinde eksik veya yanlışlık yok dimi?

Birazdan deneyeceğim iwconfig'in ekran görüntüsünü telefon ile çekip atarım birazdan.
 
KS
KS
odell

odell

Hectopat
Katılım
8 Eylül 2018
Mesajlar
296
Makaleler
1
Çözümler
1
@TENSES İnternet servis sağlayıcının Superonline olduğuna emin misin? Dediğin şekilde Superonline'da şifre elde etmenin imkanı yok. Sadece bu sitede bile yıllar önce açılmış konular var.
[Rehber] Huawei Modem WAN Şifresi Öğrenme
Turkcell SuperOnline Huawei HG 255s WAN/Fiber kullanıcı adı ve şifre öğrenme

@PerfectWarrior
Alta üste yaz fark etmez, istersen içini sil öyle kopyala yine olur. Önceden dediğim gibi iwconfig yazınca ne geliyor onu paylaşırsan daha iyi yardımcı olurum. wlan ve lo benzeri iki çıktı dışındaki üçüncü çıktıya göre gir komutu. Komutlarda eksiklik yok yazdığım şekilde denedim şifreyi elde ettim.
 

PerfectWarrior

Kilopat
Katılım
11 Mart 2013
Mesajlar
2.322
Makaleler
56
Çözümler
2
Son komutu girmeden diğer komutları ilk komut penceresinden girerek ve iwconfig için ayrı ve son komut için ayrı terminal açarak sonuca ulaştım. Çok teşekkürler her şey için.

technopat.jpg
 
KS
KS
odell

odell

Hectopat
Katılım
8 Eylül 2018
Mesajlar
296
Makaleler
1
Çözümler
1
@PerfectWarrior Aslında belirtmiştim son komut için ayrı uçbirim açın diye. :D Gözden kaçıyor demek ki. iwconfig'de nasıl bir çıktı verdi e ile mi başlıyordu merak ettim. Bu arada modemde WAN ışığı yanmadan son komutları vermeyin onu da burdan ekleyim.
 

Yeni konular

Yukarı