SUPERONLINE'DAN NETSPEED'E / Testler ve Deneyimler

selamdeep

Hectopat
Acil bir sorum var. Şimdi benim incelemem aşağıdaki gibi ama 100Mbps varken neden 75 Mbps'de kalayım değil mi ? Sonuçta hayatta kaç kere 12MB/s indirme yapabiliriz ki. Her sene yarı yarıya hızları düşürüyor büyük ISS'ler.

Bu yüzden eve yeni bir telefon kablosu çekme kararı aldık. Ama ne elektrikçiyiz ne de daha önce hat çektik. İnternette araştırmalarım sonucu yeterli bilgiyi bulamadım. Hattımın en kaliteli şekilde olmasını istiyorum. 100 lirayı geçmediği sürece malzemelere de yatırım yapabilirim(kablo vs).

Bu 6 damarlı olan
6 Damarlı Telefon Kablosu 6 Canlı Kablo 100 Metre - n11.com bunu alırsam bağlantıyı yabilir miyim ? Nasıl yapmalıyım. Kablonun içinden çıkan hangi rengi takmalıyım ?

Bu 2 damarlı olan
100 Metre İkili Telefon Kablosu 2 Telli Telefon Köken Hat Kablosu - n11.com

Hangisini almalı, ne şekilde takmalıyım ? Teşekkürler.

Superonline FİBER 50 Mbps(BİNADA 100 KULLANANLAR VAR) 100 GB AKN 69 TL idi 89 TL yaptılar(Gerçekte 99 TL ama 10 TL neden indirim var anlamadık.)

NetSpeed VDSL 100 Mbps(75 ALABİLİYORUM) 200 GB AKN 58 TL

Amsterdam, Frankfurt, Luxembourg

Torrent Durumu
torrent.jpg

Toplamda maksimum hız 7.4 Mb/s. Torrent değerlerim budur, mdoemin ayarlarını ince olarak çözemedim sadaece kaba ayarlarını yaptım. Doğru portu bulamamamış olma ihtimalim de mevcut

Steam Değeri(7.6 MB/s)
steam.jpg

SNR ve Genel Trafik değerlerim
SNR.PNG

trafik.PNG

Not1 : Bugün teknik servise bağlandım site üzerinden şikayetimi yazarak. Ve sadece 3 dakika sonra aradılar. Normalde diğer İSS'lerde alamadığım yardımı aldım. Çok yardımcı oldular çok yardım severler işte ben buna hizmet derim. İnşallah bozmazlar kendilerini. O yüzden çok üyesi de olsun istemiyorum bozarlar diye ama hayırlısı tabi. Şimdiden ben hariç +1 kişi kazandırdım.
Not2 : Son 2-3 gündür farklı kablolarla deniyorum. Henüz kaliteli bir kablo elime geçmedi. Ama modemle gelen kısa kabloyla denemelerimde 7 MB/s saniye torrent verilerinde gözüküyor. İnşallah en sağlıklı verileri kendi hattımı çektiğimde ve kendi kaliteli kablolarımla birlikte aldığımda resimlerini atıcağım.
Durum şimdilik budur.

100 Mbps - 200 GB AKN VDSL paketi seçerek SUPERONLINE - 50 MBPS - 100 GB AKN FIBER Paketimi sonlandırmış bulunuyorum.

Karşılaştırma yapmak gerekirse superonlinenin fahiş fiyatları olmasa kullanmaya devam edebilirdim. Bir çok başka şekilde desteklemiyor olsam da adamlar oturduğum muhitte ki çok gelişmiş bir altyapısı var, süperler. Ama gerek teknik servis gerekse fiyat yönünden tam bir ölü taklidi yapmaktalar. Modem bozulsun 1 ay ilgilenmezler. Ben hattı kapatıcam dediğimde (belki avantajlı paket verirler 10 sene oldu birlikte) 24 Mbps verelim 100 GB kota 80 TL ödeyin dediler. Yarım saat avrupa ve dünya internet fiyat endeksinden bahsettim.(Dalga geçersen dalga geçerim. (boş vaktim vardı.)

Ayrıyeten şunu da belirtiyim. Binamda 100 Mbps fiber hat mevcut ve destekliyor kullanan zenginler var. Pingin sadece 2 olduğunu söylemeliyim.
Ama hayaller hayatlar olarak bugün de şunu gördük ya bu binanın telefon hatları çok kötü ya da Netspeed herkese çokta yüz vermiyor Ping oranım da yükselmiş oldu. Neyse 50-100'e 100 TL vermek saçmalık olduğunu düşünüyorum. 300 Mbps konuşmamız gereken yılda 50 Mbps'yi 60 liraya aldık diye hem de AKN'li mutluluktan göbek atıyoruz.

Modemimi merak edenler
DSL-AC52U | Ağ Ürünleri | ASUS Türkiye

SUPERONLINE'den NETSPEED markasına geçiş nasıl oldu ?
-Mng kargo ile çalışıyorlar hem de ücretsiz şekilde gidiş dönüş olsun. Lakin bizim buradaki MNG eve çöp bile getirmiyor. 2. Defa ki kargo da kendim gidip 1 saat uğraşlarım sonucunda kargoyu bulduk ettik vs vs.
-Geçiş yapmak isteyenler için çok karmaşık kağıtları var. Bilgili biri olmasam bu ne deyip kaydolmaktan vazgeçerdim. Ki benim bile "şu yazıyor ama şunu kastetmişler herhalde" dediğim yerler oldu.
-xDsl numarası diye birşey varmış. Fiberde böyle bir numara mevcut değil. Ve fiberden geçtiğimi biliyorlar. Buna rağmen kendim xdsl nedir, ne değildir, superonline beni kandırıyor vermiyor herhalde geçmiyim diye kendi kendime sormasam ve araştırmasam; Fiberde xDsl numarası olmadığı için bir markanın Fiberinden bir markanın Vdsl hattına geçişin mümkün olmadığını öğrenemezdim. Ben bunu müşteri hizmetlerine bağlanıp sorduğumda da bilmediklerini söylediler böyle olup olmadığını. Sonunda "yeter tamam bana yeni hat açın madem" moduna girmemiş olsam hala bağlanmamıştı. Kısaca yaptıkları iş konusunda bilgisizler. Araştırın bulun tavsiye verin ortak çözüm arayın.
-Modemi yeni aldım daha bu öğlen geldi, randevu verdiklerinde modem almadığımı söylediğim halde bana teknik servis yeni hattımı bağlasın diye gönderdiler. Sabahın 8.30'unda Türk telekom'dan bir arkadaş geldi.Yarı uykuluyum. Durumu anlattım modem yok vs. Telefon hattına çalışıyor mu diye baktı gitti. Çıkmadan önce de "benim hg253 modem var bu superonline fiber için kullanılan bununla oluyorsa bunu bağlayın." dedim hatta ama bilmem dedi.(insan bi düşünür bi açıklama yapar bi sorayım der) Ben telefonda ilk randevu verdiklerinde uyardım dedim "bakın pazartesi olmaz modemim yok değiştirin diye , yok öyle randevu verdik" bittiye getirdiler(ns).

-Modemin belki de otomatik kullanıcı adı şifre gireceğini düşünerek dedim ki oto ayar yapayım alırsa ayarları direk çalışır. Tabi ki hayal kurdum çalışmadı. Modem zaten çoğu ayarı güzel şekilde ayarlamış ama kullanıcı adı şifre zorunlu WAN bağlantısı için. Aradım hattımı aktif etmemişler. Sağolsun müşteri temsilcisi hızlıca anladı mesaj gelicek 5 dakikaya dedi ve tüm sorularımı yanıtladı. Gerisi basit giriş işlemleri ve ayar.
-Evet şu an iki hat bağlı. Bununla uğraşmak zorundayım çünkü nakil işlemi yapılamadığı için yeni açmak zorunda kaldım. Buradan anladığım NS tecrübesiz.(Bağlantı sıkıntısız bitirildi.)
-Egeli şirket bu iyi olarak düşünüyorum. Maliyetleri düşürmüşler lokasyonu mantıklı seçerek. Benim işime de gelicek olan F/P zaten.
-Hızımı 75 Mbps seçmişler NS sitesindeki arayüzde. Aradım o kadar destekliyor sistem izin vermediği için 100 değil dediler. Açıklayıcıydı.
-Çok fazla evirip çevirmiyorlar konuşmaları. En güzeli net olun.
-Yetkili biri okuyorsa arayın yardımcı olalım geri bildirim konusunda eksiklik konusunda. Sonuçta insanlar konuşa konuşa. Ne biz müşteri olarak padişahız ne İSS padişah. Gönül ister hepimiz sıkıntısız olalım sorunsuz olalım zor iş ama geri bildirimlere göre yön vermeye çalışın. Teşekkürler. Saygılar.
Not: Normalde aksi biri değilimdir ama bu geçiş aşamaları, şimdi ne olacak, ha modem geldi gelecek gelmedi, şimdi bu Superonline hattını kapatıp üzerimize borç çıkarırlar serüveninden bunaldım.

Son düzenleme:
Bende aynı şekilde SOL'dan Netspeed'e geçtim.
SOL ADSL hat değerleri. Speedtest sonucunu bulamadım 14 arası sonuç çıkıyordu SOL'de
ADSL2+.png

Netspeed VDSL hat değerleri
Ekran Alıntısı.PNG
Netspeed VDSL speedtest
Ekran Alıntısı32311231.PNG

Ayrıca netspeed de CGN ip olayına da rastlamadım.

Bende aynı şekilde SOL'dan Netspeed'e geçtim.
SOL ADSL hat değerleri. Speedtest sonucunu bulamadım 14 arası sonuç çıkıyordu SOL'de
Eki Görüntüle 284095
Netspeed VDSL hat değerleri
Eki Görüntüle 284096 Netspeed VDSL speedtest
Eki Görüntüle 284097
Ayrıca netspeed de CGN ip olayına da rastlamadım.

Maşallah hat değerleriniz çok hızlı. Şu an benim bina içi hattım yeterince iyi olmadığı için benzer değerleri alamıyorum maalesef. Gerçekten çok iyi değerleriniz var. Güle güle kullanın. Dediğiniz gibi ip olayında da çok iyiler hiçbir sıkıntı yok.

Netspeed evet iyi hızları çok iyi fiyata veriyor. Şahsen babama bağlattım ve şimdilik sorun yok. Fakat 6 ay fiyat garantisi dediler. Büyük ihtimalle 2019 da bozacak kendini. Hattı ne zaman yenileyeceksin?

Evet tam bir F/P şu an için. Güle güle kullanın. Ben de bozacaklarını düşünüyorum büyüdükçe. Ama 5/10 liraya kimse birşey demez, diyemez. 80 liraya vurdukları anda fiyatları işler değişecektir.

Şimdilik küçük çaplı bir firma. Düşünün ki Facebook'ta sayfa kurup oradan müşteri kazanmaya çalışacak kadar küçük. Yayılabilmek için şu an iyi hizmet vermeye çalışıyorlar. Özellikle müşteri hizmetleri diye aradığınız kişiler hep aynı isimler, yani çalışanı az. Şimdilik zaten 100 Mbps olan paketi AKK kalkınca fiyatı o seviyede tutamayacaklari için bir bocalama içerisindeler.

Şimdilik küçük çaplı bir firma. Düşünün ki Facebook'ta sayfa kurup oradan müşteri kazanmaya çalışacak kadar küçük. Yayılabilmek için şu an iyi hizmet vermeye çalışıyorlar. Özellikle müşteri hizmetleri diye aradığınız kişiler hep aynı isimler, yani çalışanı az. Şimdilik zaten 100 Mbps olan paketi AKK kalkınca fiyatı o seviyede tutamayacaklari için bir bocalama içerisindeler.

Ben de Facebook sayfalarını gördüm ama link'e tıklayıp bakmadım. Şu an dediğiniz gibi en iyi hizmeti vermeye çalışıyorlar o yüzden gittiği yere kadar diyorum. Nasıl olsa 6 ay uzun bir süre değil. AKK'nin kalkması bana biraz hayal satmak gibi geliyor. Bu zamana kadar bu konuda olumlu bir şey görmedim maalesef. Yurt dışından alınan internetin piyasası belli. İSS'ler ticari mal gibi davranıyor internete.

Ben de Facebook sayfalarını gördüm ama link'e tıklayıp bakmadım. Şu an dediğiniz gibi en iyi hizmeti vermeye çalışıyorlar o yüzden gittiği yere kadar diyorum. Nasıl olsa 6 ay uzun bir süre değil. AKK'nin kalkması bana biraz hayal satmak gibi geliyor. Bu zamana kadar bu konuda olumlu bir şey görmedim maalesef. Yurt dışından alınan internetin piyasası belli. İSS'ler ticari mal gibi davranıyor internete.
2018 Aralık son ama 2019 diyebilir buna AKK kalkacak ama ne gibi durumlar olacak bilemiyorum. Bana daha vahim olacağız gibi geliyor. Bu arada ankasteden dairenize tahmini kablo kaç metre?

Yeni bir telefon kablosu çekeçeksen bulunduğun yerde herhangibi elektrikçi'ye giderek kaliteli bir kablo almalısın internet'ten gelen bakır olmayabilir hiç değilse ğözünle görüp alırsın 6 damar (CAT6 )kablo alsan bile içerisinden sadece iki tane belirlemiş olduğun renkteki kabloyu ankastre kutusuna krone bıçağı ile oturtman gerekli tornavida vs başka birşey kullanmayınız ankastre kutusu zarar görebilir.Alacağın kablo 2 damar olmalı yinede sen bilirsin bende CAT6 var ama sadece 2 tanesi bağlı.
Bağlamayı bilmiyorsanız bir elektrikçi'den yardım alınız 10 dk sürmez bağlama çekme işlemi.

2018 Aralık son ama 2019 diyebilir buna AKK kalkacak ama ne gibi durumlar olacak bilemiyorum. Bana daha vahim olacağız gibi geliyor. Bu arada ankasteden dairenize tahmini kablo kaç metre?

Biliyorsunuz ki hayaller, hayatlar. Sonuçta Tüketici Hakem Heyeti kararlarını tanımayan şirketler bunlar. İsterse AKK kalkacak derler, daha sonra AKB (Adil Kullanım Boyutu) diye bir şey uydururlar. Hızımız her 25 GB'da bir düşer kademeli olarak. Bunlar çok sorun değil yeter ki daha çok kâr etsinler. Kanuna uygun sonuçta.

Daha az önce okudum 1 ay sonra Amazon'un açılacağı ve ilk test satışları yapılacağı açıklanmış. Düşündüğüm ilk şey "%10 piyasa altına satıcaklar demek, ne zaman acaba "Özel Amazon Vergisi" çıkacak oldu.

Tahminen 30 Metre. Kiptaş yapımı evlerde oturuyorum 2000'de yapılmış. Kullanılan kablo da ona göre. İnşallah kablo değiştikten sonra bir hız elde edebilirim diye umuyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı