Suriyeli mülteciler ne zaman geri döner?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha fazla  
Ülkemizin sanki ekonomik sıkıntılar yokmuşcasına bir de mülteci beslemesini istemiyorum. Sokakta Arap alfabeli tabela görmekten bıktım. Veya sokakta arkadaşımla yürürken bir Suriyelinin bir hayvan misali bağırarak terbiyeden yoksun bir şekilde konuşarak tüm muhabbetinizin içine etmesinden, parklarda benim oturup arkadaşlarla çekirdek kola yapamadığım banklarda mültecilerin(!) orada saatlerce boş boş oturup sigaranın vb. dibine vurmasından, benim babamın gece mesaisinde bile bu vatanda hiçbir hakları olmadığı halde bu mahlukları da koruma görevi olmasından, dükkan açarken bayrak, marş açmalarından, ben bu vatan için her gün okula gidip ülkemin geleceğine katkıda bulunmaya çalışırken bu vatan için ne yapabilirim, sınıfın ışığını boşa açmayalım devlete masraf olmasın diye düşünürken bu mültecilerin(!) bu vatanda sadece ortalıkta bir çöp kadar vasıfsız, gereksiz ve aynı zamanda toplumun etnik yapısını bozacak şekilde yaşamalarından bıktım. Gelecekte ise benim olmayan haklara sahip olacaklarından korkuyorum. Artık bir an önce dönsünler tabii ülkesini satan birinin ülkesine dönmeye ne kadar yüzü olabilir ki? Yeter. Politikacıların hepsi yaşlı insanlar. Gençleri düşünen kaldı mı bilmiyorum. Ama gelecekte bu ülkenin yöneticileri bizler olacağız. Umarım en yakın zamanda bu mahlukları ülkemizden atarız veya çıkarlar. Ama ben bunların ülkemizden gideceğini düşünmüyorum. Sizler ne zaman gönderileceğini düşünüyorsunuz? Veya gönderileceğini/gideceklerini düşünüyor musunuz?
Not: Sığınma olarak değil de okuma için, yatırım için gelen yabancılara lafım yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu insanların kalma sebebi savaş değil, rahatlık. Soğukta, sıcakta şehit olan Türk askeri sağ olsun, yaşanabilecek bir yer oluşturuldu onlar için. Ama Türkiye'de onlar için hayat çok güzel.

Geçenlerde kız arkadaşım ile Üsküdar'da metroya bindik. Bir tane küçük Suriye'li kız, kız arkadaşıma gidecekleri yer hakkında soru sormuştu. İnanın birçok kişiden daha iyi Türkçe konuşuyorlar :) Kız arkadaşım sizin ülkeniz mi burası mı güzel demişti.

Kız 2 saniye düşünüp, Türkiye tabii ki diyerek yerine geçmişti. Çoğu vatandaşlık aldı zaten, hiçbir yere gitmezler. Şehit düşen mehmetçiğe, gözü yaşlı annelere üzülüyorum.

Onları artık Arap kökenli Türk olarak kabul edebilirsin. Ne de olsa artık buralılar, onların çocukları senin benim gibi Türkçe konuşacaklar. Tarihten beridir multikültürel bir ülkeyiz ve bunun bir dönüşü yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı