Suriyeliler geri dönmezse Türkiye'de neler yaşanır?

Biliyorum. Esad onları ülkesi daha fazla karışmasın diye Türkiye'ye itekledi. Onlar da pek istekliydi. Ama hayır. Bunlara silahı kim sağlayacak sence? Havadan mı inecek? Hadi bir şekilde silah buldular diyelim. Karşında NATO standartlarında bir ordu var. Sence organize olmaları bu kadar kolay mı?

Suriyeliler deport edilmeye başlanınca polis tek tek gider hepsini alır, hiçbiri de hiçbir şey yapamaz. Bu kadar karamsar olmayın.

İç savaş dediğin şey hemen çıkıyor. Değil mi? Senin mantığına göre konuşuyorum. Başka bir ülke nasıl özellikle NATO üyesi bir ülkenin hava sahasına girerek silah desteği sağlayacak? Burası Eritre ya da Yemen değil.

Kendi ülkesinden kaçan Suriyelilerin savaşması için hiçbir motivasyonları yok. Onlar sadece Avrupa'ya gitmek istiyorlar.

Saygısızlık ettiğimi düşünmüyorum, böyle ifade etmeyi tercih ettim.
Ne yani silah ve adam desteği bir tek hava yoluyla mı gerçekleşiyor? Zamanında görmezden gelinen tırları çabuk unutmuşsunuz hocam. Ülkeye Afganlar ve Suriyeliler, teneke bir kamyon ile rahatlıkla girebiliyor ki, böyle bir durumda dış ülkelerden destek akmayacak öyle mi hocam? Yıllardır PKK ve çeşitli örgütlere para ve adam desteğini kim sağlıyor? Suriye'de tam donanımlı Amerika ve Rusya askerleri olmasına rağmen neden terlikli ve keleşliler hala Suriye'de mücadele vermeye devam edebiliyor? Arkadaşlar bu tarz fırsatlar, rakip ve düşman ülkeler tarafından kaçırılmayacak fırsatlardır.

Evet TSK güçlü bir ordu kesinlikle bu konuda hem fikiriz fakat yeni dünya düzeninde imkânsız diye bir şey yoktur. Eğer mevcut hükümet bu bahsettiğim senaryonun hazırlığını yapıyorsa, kendi fikrimde belirttiğim durumların kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.

Ülkede bireysel silahlanma olmadığı için (kaçak yollar dışında) bunların ağır silahlanıp direniş göstermesi zor. En fazla kesici aletlerle tehdit olmaya çalışırlar. Emniyet ve ordu gücünü gösterdikten sonra kaçakların hepsi kulaklarından tutulup postalanır.

Ancak bunu yapmamız AB ve ABD'nin Türklerin savaş mağdurlarına yaptığı katliam olarak yorumlanacağı için (ancak kendileri tarihlerinde yüzbinlerce sivili öldürmüştür) işimiz zor. Ne ambargo tehditleri, ne soykırım iddiaları gelir... Keşke baştan kurallar sıkı tutulsaydı da demografik yapıyı bozacak kadar bir tehlikeyle baş başa kalmasaydık...

Bir de çoğuna vatandaşlık dağıtılıyor. Vatandaşlığı aldığında seninle aynı haklara sahip oluyor. O adamı çıkartamazsın işte. Ona, çocuklarına, çocuklarının çocuklarına alışacaksın.

Tüm şunları okuduktan sonra sadece aklımdan şu soru geçti;
Biz neden aldık ki bunları ülkeye? Hükümetin o anki düşüncesi neydi? Veya AB ve ABD gibi devletler mi bizi zorladı? Zorladıysa nedeni neydi?

Ne yani silah ve adam desteği bir tek hava yoluyla mı gerçekleşiyor?
Ülkemizin şartlarında evet. Burası Suriye değil. Bir tek hava yoluyla mümkün, o da hava sahası çok iyi korunduğu için imkansız.
Ülkeye Afganlar ve Suriyeliler, teneke bir kamyon ile rahatlıkla girebiliyor ki
"Göçmen" sıfatıyla giriyorlar. Sen o sınırdan tank, zırhlı araç, tüfek geçirmeye çalışırsan ciddiyim havaya uçururlar. Böyle bir çatışma başladıktan sonra sınırı biraz zor geçerler.
Yıllardır PKK ve çeşitli örgütlere para ve adam desteğini kim sağlıyor?
Yamaçlardan dolayı İHA bile zor uçurulan Kuzey Irak'taki dağlarla Suriyelilerin yoğun yaşadığı metropol bölgelerini karşılaştırmak... Diyecek bir şey bulamıyorum.
Suriye'de tam donanımlı Amerika ve Rusya askerleri olmasına rağmen neden terlikli ve keleşliler hala Suriye'de mücadele vermeye devam edebiliyor?
Suriye'de şu an birkaç küçük grup hariç iç savaş mı var? Tüm taraflar birbiriyle anlaştı ve Rusya kazandı gibi duruyor.
Evet TSK güçlü bir ordu kesinlikle bu konuda hem fikiriz fakat yeni dünya düzeninde imkânsız diye bir şey yoktur. Eğer mevcut hükümet bu bahsettiğim senaryonun hazırlığını yapıyorsa, kendi fikrimde belirttiğim durumların kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.
Ülkeler en olasılık dışı ihtimal için bile hazırlık yapmak, öyle bir durumda kara kara düşünmek yerine plan hazırlamak zorundadır. Bunun planlanması beklendiği anlamına gelmez.

Ülkemizin şartlarında evet. Burası Suriye değil.

"Göçmen" sıfatıyla giriyorlar. Sen o sınırdan tank, zırhlı araç, tüfek geçirmeye çalışırsan ciddiyim havaya uçururlar. Böyle bir çatışma başladıktan sonra sınırı biraz zor geçerler.

Yamaçlardan dolayı İHA bile zor uçurulan Kuzey Irak'taki dağlarla Suriyelilerin yoğun yaşadığı metropol bölgelerini karşılaştırmak... Diyecek bir şey bulamıyorum.

Suriye'de şu an birkaç küçük grup hariç iç savaş mı var? Tüm taraflar birbiriyle anlaştı ve Rusya kazandı gibi duruyor.

Ülkeler en olasılık dışı ihtimal için bile hazırlık yapmak, öyle bir durumda kara kara düşünmek yerine plan hazırlamak zorundadır. Bunun planlanması beklendiği anlamına gelmez.
Bak şimdi hocam, ben bu işin içindeyim. Suriyeliler zaten göçmen sıfatıyla giriyor fakat hangisi göçmen olarak muamele görüyor? Afganlılar göçmen sıfatı ile değil kaçak yollar ile kamyonetlerle Türkiye topraklarına taşınıyor. Sana adım başı göçmen sıfatı bulunmayan, kanunen sınır dışı edilmesi gereken birçok Arap gösteririm, normal hayatta.

Bak kendinde diyorsun, tüm taraflar birbirleriyle anlaştı peki neden anlaştı? Bunun cevabını düşünüp kendine verdiğin zaman her şey ortaya çıkıyor zaten. ABD'den dolayı hala PYD ve YPG'nin fişini tam anlamıyla çekemiyorsun, neden çekemiyor sence? TSK güçlümü güçlü ama bunu yapamıyor neden sence? :)

Daha bundan 5-6 yıl önce ülkede bombalar patlıyor ve AK47 ile çeşitli saldırılar yapılıyordu. Valiler, çeşitli devlet adamlarının kafalarına mermi patlatıyorlardı. Türkiye'ye kaçak yollarla sokulan silah çeşitlerini ve AK47 miktarını sana göstersem dudaklarında uçuklar çıkar. Evet ordumuz güçlü ama kesinlikle ve kesinlikle bu tarz konularda öyle olmaz demeyin veya ihtimalleri küçümsemeyin.

Evet hazırlık yapmak ve plan hazırlamak zorundadır fakat mevcut hükümetin TSK ile sürekli oyun oynar gibi oynamasından sonra ordumuz ne kadar kaliteli personel yetiştiriyor? Bende diyorum ki bu kaosun temelini şu an ki hükümet çoktan hazırlıyorsa ne olacak? Sadece bu kısmı düşünmenizi istiyorum aslında. :)

Geri
Yukarı