İnceleme Surviving Mars

Uzun zamandır boş vakitlerimde oynayacak şehir kurma, yönetme tarzında bir oyun bakınıyordum. Kütüphaneme bakınırken Surviving Mars'ı gördüm, Türkçe arayüze de sahip olması beni direkt kendine çekti ve indirdim.

resim_2022-05-22_223557139.png

Oyunu ilk açtığımız zaman “Yeni Oyun” dediğimizde ilk olarak böyle bir eğitim ekranı karşılıyor bizleri, ben de bu ekran üzerinden ve kendi eklemelerim üzerinden götüreceğim incelemeyi.

2.png

Temel Bilgiler

Bu eğitimde, roket indirmeyi, dünya'ya roket göndermeyi, droneları yönlendirmeyi (dronelar inşa ettiğimiz yapıları yapan yardımcılarımız) ve yapı inşa etme hakkında gerekli bilgiler veriliyor.

Oyunda yapı inşa etmek için kullandığımız betonları mars yüzeyinde bulunan belirli yerlerin üzerine beton sondaj tesisi kurarak elde ediyoruz. Bu tesis sonsuza kadar çalışmıyor, o yüzeyden çıkarılabilecek beton bittiğinde tesis aktifliğini yitiriyor ve başka bir bölgeye yeni bir tesis açma gereksinimi duyuyorsunuz. Bu bütün kaynak binaları için böyle ve bununla baş etmeye çalışırken biraz stres yaşayabilirsiniz. 🙂

Keşif

Bu eğitimde, roverlar hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz (roverlar depolarda bulunan kaynaklarımızı taşımakla, etraftan kaynak toplamakla, droneları taşıyıp şarj etmekle görevli uzaktan kumandalı araçlarımız) ve eğitim adından da anlaşılacağı gibi mars yüzeyinde yapılacak keşiflerle ilgili bilgiler veriliyor.

3.png

Bu kısımda roketlerimizi kullanarak dünya'dan gerekli olan materyalleri ikmal edebiliyoruz, tabii bunun bir karşılığı var. Oyuna başlarken bir sponsor seçiyoruz ve her sponsorun ekstra avantajı ve dezavantajı var bize verilen bütçenin düşük olması ve fazla olması gibi. Dünya'dan ikmal yaparken bize verilen bu bütçeden para gidiyor.

Bakım

Bu eğitimde, kolonimiz için gerekli olan elektrik, su ve oksijen sistemlerinin nasıl kurulacağını, yapılan binaların bakımlarının nasıl yapılacağını ve koloniye gelecek olan insanların yaşaması için gerekli olan kubbelerin nasıl yapılacağını öğreniyoruz.

4.jpg

Kubbe görünümü bu şekildedir, buraya dünya'dan gelecek olan kolonistleri yerleştiriyoruz ve borularla bu koloniye su, oksijen ve elektrik temin ediyoruz. Daha sonra bu koloni içerisindeki yeşil yerlere market, ev, araştırma laboratuvarı gibi yapılar yapıyoruz. (bu fotoğraf alıntıdır)

5.png

Araştırma laboratuvarını inşa ettikten sonra bu şekilde bir menü karşımıza çıkıyor. Burada kolonimiz için teknolojik geliştirme imkanları bizlere sunuluyor. Örneğin biyoteknoloji alanında bir geliştirme yaptığınızda Mars'ta tarla kurabiliyorsunuz.

Kolonistler

Bu eğitimde kolonistlerin Mars'a nasıl getirileceğini ve onların ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağını öğreniyoruz. Kolonimize gelen kolonistlerin bazılarının özel yetenekleri olabiliyor mesela birisi araştırma konusunda yetenekli ise o kişiyi araştırma laboratuvarında çalışması üzerine oraya verebiliyoruz, tabii bazı kişilerde herhangi bir yeteneği olmayan kişiler olabiliyor.

Kubbeler

Bu eğitimde ise dünya'dan gelen insanları farklı kolonilere tekrardan yerleştirmeyi ve kolonileri birbirlerine bağlamayı öğreniyoruz. Oyun çok fazla detaylı arkadaşlar, insana tıkladım buraya yerleştir yaptım şeklinde kişiyi diğer koloniye taşıyamıyoruz. Bunun için de bir mekik istasyonu üretmemiz gerekiyor ve kişileri mekikler aracılığı ile diğer kubbelere taşıyabiliyoruz.

6.png

Burada birbirlerine geçit ile bağlanmış iki kubbeyi görebilirsiniz. Bu geçitleri yapmak için kubbelerin birbirlerine yakın olması gerekmekte, birbirlerinden çok uzakta olan kubbeler birbirlerine bağlanamaz.

İncelemede özellikle eğitimler üzerine, kendi açıklamalarımı ve oyunu oynadığım sürede yaptığım gözlemleri ekleyerek gittim, çünkü bu 5 eğitimde oyuna başlarken yapmanız gereken her şey ciddi anlamda söyleniyor sizlere. Bu eğitimleri atlayarak oyuna girerseniz muhtemelen dayanamayıp oyunu silebilirsiniz.

Daha önceden Tropico falan oynamıştım fakat bu oyun diğer koloni kurma/yönetme oyunları gibi değil. Fazlasıyla detay var içerisinde, ilk başlarda karmaşık gelebilir fakat zamanla her şey oturacaktır. Ben oyunu beğendim fakat fazla detaylı olduğundan dolayı biraz fazla zaman istiyor, eğer saatlerce koloni yöneteyim diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de denedim fakat gerçekten detaylı bir oyun. Cities Skylines'da 60+ saatim olmasına rağmen bu oyundan hızlı soğudum. Oynarken yordu beni.
Valla öyle hocam. Oyuna girdim eğitimlerle bayağı bir vakit geçirdim sonra kendi kolonime giriştim de cidden detaylı olmasından dolayı fazla uğraştırıyor. Ama bu türü sevenler için detaylarıyla birlikte güzel bir oyun.

Geri
Yukarı