".sys" uzantılı dosyalar virüs müdür?

passat

Kilopat
Makaleler
8
Bir akrabamın 4 tane virüslü diskini (her diskten 7-8 tane virüs çıktı) kendi PC'mde temizledim daha sonra da bilgisayarı komple tarattım virüs çıkmadı ama her diskte şeffaf gözüken (bazıları da kısayol olarak açılmış) böyle garip dosyalar ve C'de ".sys"li dosyalar oluştu. Bu bir virüs olduğu anlamına mı geliyor? Orijinal lisanslı Norton ile yaptım bu işlemleri.

InkedEkran Alıntısı_LI.jpg

Inkedghjhg_LI.jpg

Inkedjhgjgh_LI.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler, peki başında $ olan ve şeffaf ve kısayol olarak gözükenler nedir? Eskiden yoktu o olaydan sonra oldu
Onlarda yine sistem tarafından konulmuş dosyalar. Gizli dosyaları açtıysanız bunları görmeniz normal, çok anlamıyorsanız size tavsiyem klasör seçeneklerinden gizli dosyaları gösterme olacak şekilde işaretleyin.
Screenshot_5.png

Screenshot_4.png

Her ".sys" dosyası masum değildir. Her ".sys" dosyası da zararlı değildir.

Gösterdiklerin konumları dolayısıyla sistem dosyaları gibi gözüküyor. @akiyorm dediği gibi klasörleri gizlerseniz kaybolacaktır ve size görünmeyecektir.

Yine de tavsiyem her ihtimale karşın zaten orijinal varmış sizde Norton ile sistemi taratmanızdır.

Saçma bir sistem düzenin var o yüzden varlar :) Neyse çoğu zararsız sadece F diskinde zararlı olabilir veya varsa da kaldırılmış olabilir. MBAM ile sistemi ve diğer diskleri tarat.
Norton öncesi 360 gibi saçma AV'leri de kurudğun için kalıntısı duruyor.

Saçma sistem düzenim neymiş ? Norton'u bu forumdaki çoğu kişi öneriyor ayrıca

Saçma bir sistem düzenin var o yüzden varlar :) Neyse çoğu zararsız sadece F diskinde zararlı olabilir veya varsa da kaldırılmış olabilir. MBAM ile sistemi ve diğer diskleri tarat.
Norton öncesi 360 gibi saçma AV'leri de kurudğun için kalıntısı duruyor.

Geri
Yukarı