Çözüldü SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yunusemre0101

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, overclock yapıyorum ve mavi ekran hatası aldım "SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION" olarak. Fakat idarelik eski bir ekran kartı kullandığımdan dolayı da alabileceğimi düşündüm. Boş yere voltaj arttırmayacağım ona göre, bu hatalara sebep olan nedir sizce?
Minidump
İşlemcim R5 3600, Ekran kartı HD2400 PRO ve driverını bulamadığımdan driverı kurulu değil fakat dediğim gibi görüntü amaçlı alındı sadece. R3 3200G kullanıyorum normalde yine onunla devam edeceğimden bir daha driverini kurmak istemiyorum, 1-2 Haftaya ekran kartı alacağım zaten. R5 3600 çalışıyor mu diye test etmek için kurdum sistemi, mavi ekran hangisinden dolayı veriyor anlayamadım.
RAM'lerde sorun olma ihtimalinden korktum fakat R3 3200G'yi 7-8 aydır sorunsuz kullanıyordum aynı sistemle. Ekran kartı ve işlemciyi takınca böyle olmasından aklıma ekran kartı geldi, yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm
Yaptığın overclock işlemini geri çek. Overclock mavi ekrana sebebiyet verebilir.

BIOS sürümünü F52 sürümüne güncelle.

"sfc /scannow" rehberini uygula.

Windows 10 güncelleştirmesi var ise yapmalısın.

CPU-Z ve AIDA64 kaldır.

Kullandığın diskin HardDisk Sentinel yazılımı ile S.M.A.R.T ve sağlık derecelerini paylaşın.
Hocam bir test 4 saat sürer mi ya? Vallaha kurudum şurada. :)
Diski 2'ye böleyim mi o kısmı dışarıda bırakacak şekilde? 0-475GB/485-1000GB olarak 2'ye bölsem bad sectorlu alan kalkar herhalde. Zaten dediğim gibi daha diskin bad sectorlu olan alanına gelmedim.

Dosya Ekleri

• IMG_20210127_020227.jpg
    IMG_20210127_020227.jpg
    85,5 KB · Görüntüleme: 22
1 kere galiba bu bad sector yüzüne mavi ekran almışsın. Ben bu yüzden fark edip testleri istedim. Şu an ilerde oluşacak dump dosyalarına göre ilerleyeceğiz.
İlgilendiğin için çok teşekkür ederim hocam, muhtemelen overclocktan veya ekran kartından dolayı oldu o zaman. Yine mavi ekran alırsam paylaşırım olmadı, iyi günler.

Hocam sorun overclocktan dolayıymış, aynı voltajda yine denediğimde anında aldım +0.025V daha verdiğimden beri stress testindeyim hiçbir sorun yok. Overclocku kapattığımdan beri öncesinde ve sonrasında da bir sorun olmamıştı. Çok teşekkür ederim ilgilendiğin için. R5 3600 1.2875V ile 4.4GHz yakaladım şu anlık bir sorun yok. :)
@Ted Kaczynski Hocam R3 3200G işlemciyi taktım ve APU ekran kartını kullanıyorum şu an ama yine mavi ekran verdi.
AMD ekran kartı yazılımını kuruyordum, DDU ile silmiştim yazılımları kurarken yine verdi mavi ekran. Önceki mavi ekranları R5 3600 ve HD 2400PRO ekran kartı ile almıştım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı