Systemd kullanan dagitima diger init sistemleri kurulabilir mi?

runit

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba. Systemd kullanmayan dagitim sayisi oldukca az. Tam istedigim gibi bir dagitim da bulamadim.

Mesela Ubuntu systemd kullaniyor. Ubuntu'daki systemd'yi kaldirip yerine runit kurabilir miyim?
Internette arastirdim ancak pek bir sey cikmadi.

@OzgunP

@Bsd Kaymak Arch Wiki'de runit'in nasil kurulacagi anlatilmis ancak cok karmasik.
Turkce rehber yok sanirim hic.

Var. Hatta bu forumda var, şöyle link atayım:

Var. Hatta bu forumda var, şöyle link atayım:

Bedrock Linux'un bu amacla kullanildigini bilmiyordum. Bir bakayim.

Mesela Ubuntu systemd kullaniyor. Ubuntu'daki systemd'yi kaldirip yerine runit kurabilir miyim?
Internette arastirdim ancak pek bir sey cikmadi.

@OzgunP

Daha önce denemediğim için herhangi bir şey diyemiyorum. Ubuntu'ya runit-systemd paketiyle kurulabiliyor. Bence açılış hızından başka bir avantaj elde edeceğini sanmıyorum.

Ubuntu sunucu + openbox ile ilgili konundaki sistem için düşünüyorsan bence gereksiz. Böyle bir sistemin açılış hızı zaten seni yeterince tatmin edecektir. Ubuntu minimal + Openbox kombinasyonu ile geçenlerde bir arkadaşın eski PC'sine kurulum yaptık (ofisinde dosya sunucusu olarak kullanacak). Sistem eski ve HDD var, ama açılışı 20 sn. civarında, masaüstü ortamı ögeleri kurulu olsa, bu süre 35-40 sn. olurdu. Tabii görüntü yöneticisi filan kurmadık, ihtiyacı olunca startx ile masaüstünü açacak.

Son düzenleme:
Daha önce denemediğim için herhangi bir şey diyemiyorum. Ubuntu'ya runit-systemd paketiyle kurulabiliyor. Bence açılış hızından başka bir avantaj elde edeceğini sanmıyorum.

Ubuntu sunucu + openbox ile ilgili konundaki sistem için düşünüyorsan bence gereksiz. Böyle bir sistemin açılış hızı zaten seni yeterince tatmin edecektir. Ubuntu minimal + Openbox kombinasyonu ile geçenlerde bir arkadaşın eski PC'sine kurulum yaptık (ofisinde dosya sunucusu olarak kullanacak). Sistem eski ve HDD var, ama açılışı 20 sn. civarında, masaüstü ortamı ögeleri kurulu olsa, bu süre 35-40 sn. olurdu. Tabii görüntü yöneticisi filan kurmadık, ihtiyacı olunca startx ile masaüstünü açacak.

Acilis hizindan degil de, guvenlik acisindan daha iyi oldugu icin tercih etmek istemistim.
Systemd ile de devam ederim ama, sorun olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı