SystemD neden kötüleniyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim systemd'ye karşı görüşüm nötr, hatta biraz da severim ama bu abi sevmemiş herhalde.
1625908863323.png

Ne var abi bu kadar kızılacak ? 49 yıllık bir sistemin mantığı ilerde tabii ki de değişebilir. Adı üstünde "Unix Felsefesi". Felsefe dogmaları kabul etmez, sistematik ve sorgulayıcıdır.

@TerabyteForever hocamın dediklerine katılıyorum. Sevmezsin, kullamazsın olur biter. Fakat zaten avuç içi kadar olan açık kaynak kullanan son kullanıcı camiasını da bölme. Haterlık yapmanın bir anlamı yok!

İşte bu yüzden özgür yazılım. Bak Linux ve BSD'ye, ne de güzel bilgi aktarımı yapıyorlar aralarında.
Bir de UNIX'e bak, "Ya paran, ya kernelin koçum" mantığında iş yapıyorlar ve bu çok sinir bozucu.

Bu yüzden GNU!

Benim systemd'ye karşı görüşüm nötr, hatta biraz da severim ama bu abi sevmemiş herhalde.
İşin komik yanı da bu. Systemd'yi sadece kullanmıyor Luke. Sevmemek için hiçbir sebep bulamadım diyor. Kullanmıyorum çünkü bugünlerde kullanmamak popüler diyor :D Takip edenlerinin ise alayı systemd hater oldu.
Ne var abi bu kadar kızılacak ? 49 yıllık bir sistemin mantığı ilerde tabii ki de değişebilir. Adı üstünde "Unix Felsefesi". Felsefe dogmaları kabul etmez, sistematik ve sorgulayıcıdır.
Bundan yıllar önce belki UNIX felsefesi mantıklıydı. Elimde 32MB ram'i olan bir laptop var. Onunla ben iş yapamıyorum ki o zamanın bilgisayarlarında 4MB ram zoraki vardı gibi görünüyor. O zamanın bilgisayarlarına bakınca UNIX felsefesi mantıklı gelebilir. Benim sistemim?

Kod:
eronis@Milim:~$ inxi
CPU: Quad Core Intel Core i5-4460 (-MCP-) speed/min/max: 2218/800/3400 MHz
Kernel: 5.4.0-77-generic x86_64 Up: 2h 31m Mem: 1950.7/7837.8 MiB (24.9%)
Storage: 1.06 TiB (87.0% used) Procs: 205 Shell: bash 5.0.17 inxi: 3.0.38
eronis@Milim:~$

Wikipedia'dan bulduğum bir kaç UNIX bilgisayar

512 KB to 4 MB RAM

4K words (9.2 KB) (expandable up to 64K words (144 KB)

Son düzenleme:
İşin komik yanı da bu. Systemd'yi sadece kullanmıyor Luke. Sevmemek için hiçbir sebep bulamadım diyor. Kullanmıyorum çünkü bugünlerde kullanmamak popüler diyor :D Takip edenlerinin ise alayı systemd hater oldu.

Bundan yıllar önce belki UNIX felsefesi mantıklıydı. Elimde 32MB ram'i olan bir laptop var. Onunla ben iş yapamıyorum ki o zamanın bilgisayarlarında 4MB ram zoraki vardı gibi görünüyor. O zamanın bilgisayarlarına bakınca UNIX felsefesi mantıklı gelebilir. Benim sistemim?

Kod:
eronis@Milim:~$ inxi
CPU: Quad Core Intel Core i5-4460 (-MCP-) speed/min/max: 2218/800/3400 MHz
Kernel: 5.4.0-77-generic x86_64 Up: 2h 31m Mem: 1950.7/7837.8 MiB (24.9%)
Storage: 1.06 TiB (87.0% used) Procs: 205 Shell: bash 5.0.17 inxi: 3.0.38
eronis@Milim:~$

Wikipedia'dan bulduğum bir kaç UNIX bilgisayar

512 KB to 4 MB RAM

4K words (9.2 KB) (expandable up to 64K words (144 KB)
Eskiden kernel ve OS gibi önemli şeyler paraya çevrilmeye çaılışılıyordu. Fakat bu korsancılık ve GNU felsefesi ile değişti.

Sen Windows'u 1K TL'ye satsan ne olur adam gidiyor KMSpico indiriyor, keyfine bakıyor.

MacOS'te öyle. Hackintosh'lar çıktı. İsterlerse Silicon mimarisine geçsinler. İllaki araya bir compatibility layer atılıp yine kullanılır ki.

Linux zaten ayrı bir dünya.

Ama Linux dünyasında beni üzen şey bu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Adam haklı. Sayımız çok az büyük şirketlerin desteğini almak için.

Şuna bakın:
1625910861230.png

Eskiden kernel ve OS gibi önemli şeyler paraya çevrilmeye çaılışılıyordu. Fakat bu korsancılık ve GNU felsefesi ile değişti.

Sen Windows'u 1K TL'ye satsan ne olur adam gidiyor KMSpico indiriyor, keyfine bakıyor.

MacOS'te öyle. Hackintosh'lar çıktı. İsterlerse Silicon mimarisine geçsinler. İllaki araya bir compatibility layer atılıp yine kullanılır ki.

Linux zaten ayrı bir dünya.

Ama Linux dünyasında beni üzen şey bu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Adam haklı. Sayımız çok az büyük şirketlerin desteğini almak için.

Şuna bakın:
Eki Görüntüle 1102591
Paylaştığın videoyu sonuna kadar izledim. Adam yerden göğe kadar haklı. Linux topluluğu harbi kanser bir kitle. Adamların bedavaya verdiği, emek harcadığı ve paylaştığında bir teşekkür olsun beklediği şeylere çöp demek çok acımasızca. Linux’a yazılım geliştirmenin sadece teknik sıkıntıları yok. Psikolojik sorunları da var. Hiç yayınlamazsan kimse mail yoluyla seni öldürmekle tehdit etmiyor. The Witcher 2 ise tam bir fiyasko oldu. Linux destekleyeceklerine pişman oldular. 3. oyunun Linux desteği yok.

Paylaştığın videoyu sonuna kadar izledim. Adam yerden göğe kadar haklı. Linux topluluğu harbi kanser bir kitle. Adamların bedavaya verdiği, emek harcadığı ve paylaştığında bir teşekkür olsun beklediği şeylere çöp demek çok acımasızca. Linux’a yazılım geliştirmenin sadece teknik sıkıntıları yok. Psikolojik sorunları da var. Hiç yayınlamazsan kimse mail yoluyla seni öldürmekle tehdit etmiyor. The Witcher 2 ise tam bir fiyasko oldu. Linux destekleyeceklerine pişman oldular. 3. oyunun Linux desteği yok.
Hangi aptal öldürmekle tehdit etmişse GNU'nun G'sine bile bir daha el sürmesin. GNU'da zorlamaya yer yok özgürlüğe yer var.
Allah'tan game dev.'lerinin yükünü azalttı proton.

Sinan Engin'nin dediği gibi:

Seyretme Lan!! Seyretme Dana!!​

Evet destekleri kötü olabilir, evet yazılım kötü olabilir ama bunlar da gelişebilen şeyler.
Sevmiyorsan Kullanma Kardeşim!

Son düzenleme:
Ne var abi bu kadar kızılacak?

Genellikle nefret edenler Red Hat'ın projeyi yönetmesinden ya da init sisteminin yapmaması gereken her şeyi yapmasından nefret ediyor. Önceden bahsetmiştim zaten.

Neden konu yeniden hortlanmış anlayamadım. Konu hortlatmaktan zevk mi alıyorsunuz?

Sanırsam bu.

Eki Görüntüle 1282672

Ama niye insanlar nefret ediyor ki? Sadece neler olduğunu gösteren bir şey.
systemd bir başlatıcı sistemidir. Sistemi başlattığınızda ilk açılan programlardan biridir ve diğer servisleri başlatma görevi var. Ancak systemd bunun ötesine giderek kendi içinde birçok servis bulunduran ağır bir sisteme dönüşüyor. Halbuki başlatıcı sisteminin basit olması ve diğer görevlerin başka servisler tarafından yerine getirilmesi gerekir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı