Türklerin yazılımcı anlayaşı

I3eyaz

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Beyler aklıma bir soru takıldı, özellikle Türklerde var bu. Yazılımcı yada bu işle ilgilenenlere Türkler tarafından neden facebook şifresi kırabiliyormusun, msn çalabiliyormusun gibi sorular geliyor ? Neden hep hack, yazılım deyince neden herşey hack oluyor bizde ? İkinciside yazılımcı olayım, bende pes, gta yapayım diye oyun programlamaya girip forumlarda basit ve değişik sorular soran, işi değilde "oyun programcısı" olmayı isteyenler. Yani Ülkemizde hack ve oyun programlamaya karşı değişik bir ilgi var. İşin yapılışını değilde o işi yapmış olmayı istiyorlar. Genel olarakta böyle ülkemizde, işin zorluklarını bırakıp o işin meyvesini istiyorlar ve hiç araştırma yapmıyorlar. Üniversite tercihleri içinde aynı, herkes mühendis, doktor olmak istiyor ama tutarsa, bakacağız, inşallah diyerek sınava giriyorlar. Şuanda yaşadığımız toplum neden çalışmak, araştırmak yerine havadan gelmesini umuyor ? Neden hiç okumuyor ? Neden 1900'lü yıllarda kalmış ? Neden teknolojiyi sosyal medya sanıyorlar ? Aklıma geldi ve cevabını bulamıyorum, günde 3 saat 4 saat sosyal medyada takılan belki dahada fazla vakit geçiren arkadaşlarım var. Hatta akrabalarımızdan bazıları, mahallemiz sosyal medyada grup kurmuş oradan beraber takılıyor. Altın günlerini bile skype üzerinden yapma noktasına gelmişler ama sistem ile ilgili hiçbirşey bilmiyorlar. Neden hiç düşünmüyorlar ?

3000 tl telefona verip sadece arama fonksiyonunu kullanan komşu teyzeye selam olsun...

Yazdıklarına katılıyorum. Bir telefona 2500 - 3000 Tl verip sadece arama yapan, sırf hava olsun diye alan çok insan var çevremde. Ayrıca hack algısıda tuhaf. Örneğin telefonum Samsung. Orjinal yazılım yerine CyanogenMod kullanmayı tercih ediyorum. Bir gün okulda 2 arkadaşım geldi ve "Bir tane Facebook hesabı var, kırabilir misin?" dedi. "Ben bilmiyorum" dedim, "Sen hacker değil misin?" dediler. Maalesef ülkemizde ters bir durum bu..​

Dediklerine katılıyorum, ülkemizde güzel oyun programcıları var, zaten bu bunlar da .NET gibi diğer fw leride kullanabiliyorlar. Diğer taraftan, senin dediğin gibileride var. Ama sırf dediğin gibiler de var diye oyun programcılarını kötülemek yanlış.

Yazdıklarına katılıyorum. Bir telefona 2500 - 3000 Tl verip sadece arama yapan, sırf hava olsun diye alan çok insan var çevremde. Ayrıca hack algısıda tuhaf. Örneğin telefonum Samsung. Orjinal yazılım yerine CyanogenMod kullanmayı tercih ediyorum. Bir gün okulda 2 arkadaşım geldi ve "Bir tane Facebook hesabı var, kırabilir misin?" dedi. "Ben bilmiyorum" dedim, "Sen hacker değil misin?" dediler. Maalesef ülkemizde ters bir durum bu..​
@Batın Türk aynı durum benim de başıma geldi. Cyanogenmod kullanmak ne zamandır hacker işi oldu. Ağlanacak haldeyiz, toplum çok cahil.
Sırf yazılımcılar değil, ufacık bilgisayardan anlayan kişilere bile hemen "sen hacker mısın, şifre kırabilir misin" diye saçma sapan sorular yöneltiliyor.

Onlar hack hakkında bildikleri tek şey filmlerde izlediği iki tuşa basıp şifreleri ele geçirildiği gibi sanan kişiler. Biraz araştırmayı bilseler o kadar basit olmadığının farkına varacaklar ama interneti sadece sosyal medya sanan ve torrentide sadece korsan içerik için kullandıkları için onlara bilgiye kolay yoldan ulaşmayı anlatamazsın.

Milletin kafası farklı şeylere çalışıyor. Genel olarak bu iş hakkında tam bir bilgi sahibi olmadıkları için oluyor bu gibi şeyler. Fazla takma bunları.

Yeni konular

Geri
Yukarı