Taahhütlü internet ve fiber bant genişliği hakkında

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Merhabalar, Türk Telekom ve SOL kullandıktan sonra en son TurkNet'e geçtim 2 yıldan uzun süredir de TurkNet kullanmaktayım ve servis sağlamaya devam ettiği sürece de TurkNet'te kalacağım. Taahhüt olarak şunu söyleyebilirim ki sabit fiyat olarak sizi hiçbir şekilde koruduğunu zannetmiyorum. Zira olağanüstü bir senaryoda (alım gücünün bir anda değişmesi veya internette yeni düzenleme olduğunda) sizi zorla üst pakete geçirmeye çalışıyorlar veya bu paketle ilgili hizmetimiz sonlanmıştır deyip sizi farklı kendi işlerine hangisi geliyorsa ona geçirmeyi hak olarak görüyorlar. Bu yüzden sabit fiyat olarak kendinizi güvence altına alırken operatörün saçma isteklerine maruz kalabiliyorsunuz. Ayrıca size kötü bir hizmet de sunsalar taahhüt olduğu için elinizden pek de bir şey gelmiyor.

Türk Telekom'u çok uzun yıllar önce kullanmıştım bağlantının sürekli kopması insanı çileden çıkarıyordu. Sonrasında SOL'e geçiş yaptık onda da port yok diye diye 2 yıl taahhütle ADSL'de kaldık VDSL kullanamadım. Taahhüt bitiminde nihayet TurkNet'e geçiş yaptım. VDSL ile 35/3 Mbps kullanıyordum. Birkaç ay sonra hat değerlerine bakıp 10 lira ek ücretle 100/4 Mbps pakete geçiş yapmaya karar verdim 100 Mbps pakette 70-80 Mbps arası bant genişliği alabiliyordum. Pandemi başladıktan bir kaç ay sonra ise genel abonelere Upload hızını iki katına çıkardılar ve Upload hızım 8'e çıkmıştı. GigaFiber ile ayrı ayrı paketler sunmaya başladılar altyapı dahilinde olan kişilere ancak yakın zamanda bundan vazgeçip tek fiyat politikasına devam ettiler ve alınabilecek maksimum hızı verme yoluna girdiler. Bu arada ayrı ayrı paketler sunarken de ilk 6 ay 1/1 Gbps interneti abonelerine tattırmayı eksik etmiyorlardı. Hatta arkadaşımın aboneliğinin ilk 6 ayı dolmadan bu karara vardıklarını söyleyebilirim. Bakır hat üzerinde kayıpların çok artmasıyla birlikte hızım 47'ye kadar geriledi ve Türk Telekom altyapısı dahilinde TurkNet üzerinden fibere geçiş talebim olmuştu hat çekildi şu anda TurkNet'ten kurulum beklemekteyim yine aynı fiyata 100/8 Mbps alacağım bu sefer kayıp olmayacak ve periyodik bağlantı kopmaları ve modemi yeniden başlatma gereksinimim olmayacak. Kısaca 3 yıldan fazladır TurkNet'teyim hizmet olarak en iyisini yapmaya çalıştıklarında taahhütle zincire vurmalarına gerek kalmadığını görmüş oluyoruz. Ayrıca fiyat ve hız olarak şeffaf olmaları da kendilerine ve bizim onlara güvenmemizde sakınca olmadığını gösteriyor ki taahhüt yapmayı gerek görmüyor.

Türkiye'deki (TurkNet hariç) fiber konusunda: Fiber kullanmanın manası 200 hatta 300 Mbps hızın üstündeki bant genişliğinden sonra çıkıyor. Yani verilen 24 Mbps gibi komik hızlarla ışık hızı internet olmuyor. ADSL'de bile o hız teoride veriliyordu. Dağıtıcı 250 metreden daha yakınsa yurtdışında bakır hat üzerinden 300/100 Mbps teorik hızı verilebiliyorken biz hala 2006'da çıkan standardın yamultulmuş halini (xDSL olarak) kullanıyoruz. Ki onu da hala tam anlamıyla veren yok. Ne fiberde ne de diğer teknolojilerde adam akıllı hizmet verdiklerini görmedim. Diğer firmaların fiberini kullanmaktansa TurkNet'in VDSL hizmetini kullanırım çok daha iyi.

Umarım herkes Türk Telekom altyapısından kurtulup kontrolün tamamen TurkNet'te olduğu altyapılarda hizmet alır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konuyu açma sebebim bu videodan kaynaklıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aldığınız hizmet çok iyi seviyedeyse taahhüt sizi enflasyondan kurtarır. Onun dışında pek bir artısı yoktur.

Bir de şu an internette inanılmaz bir Turknet pumpu var anlamıyorum reklama iyi para verilmiş demek ki. Her bölgede iyi hizmet vermiyorlar hatta çoğu bölgede diğer firmalardan geri seviyedeler ama millet birilerinin gazıyla gazlıyor.

Bu konuda ortak bir iş yapılarak ancak bu yapı düzelebilir fakat bu ülkede buna izin verilir mi, hiç sanmam.

Aldığınız hizmet çok iyi seviyedeyse taahhüt sizi enflasyondan kurtarır. Onun dışında pek bir artısı yoktur.
Türk Telekom'un yaptığı zamlarda bile TurkNet çok düşük seviyede zamlar yaptı. Eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı şu anda TurkNet 150 liradan satması gerekirdi fakat şu anda 100 liralık paketi var ve 100 liraya bana bu paketten daha uygun bir kampanya göstermen çok zor. Taahhüt olayında kaçırdığın nokta sözleşmen olmadığı için yapılan saçma bir zamda direkt olarak aboneliği fes edebiliyorsun ve SOL, Türk Telekom'dan daha uygun(?) pakete geçebiliyorsun. Taahhüt olduğu zaman eğer gerçekten bir enflasyon varsa ve bu paketi özellikle yeni yaptıysan seni başka pakete bir takım yalanlar söyleyerek zorla geçirmeye çalışacaklardır. Bunu GSM operatörlerinde rastlamış olabilirsin.

Bir de şu an internette inanılmaz bir Turknet pumpu var anlamıyorum reklama iyi para verilmiş demek ki. Her bölgede iyi hizmet vermiyorlar hatta çoğu bölgede diğer firmalardan geri seviyedeler ama millet birilerinin gazıyla gazlıyor.
Söylediğin hype veya "pump" içerik üreticilere yaptıkları sponsorluk anlaşmasıysa ben daha hiçbir yayıncıyla anlaşmadan önce de bu fikirdeydim şu anda da bu fikirdeyim. Ortada bir gazlama yok neden övüldüğünün de sebeplerini sıralıyım;
1. AKN varken AKN'yi yüksek sağlayan TurkNet'ti. AKN'yi ilk TurkNet kaldırdı. Kalkma aşamasında diğer operatörler saçma sapan işlere girişti takip ettiysen görmüşsündür hatta çevrende de SOL veya Türk Telekom kullanan varsa bununla ilgili yaşadıkları saçma telefon görüşmelerini de söylemiştir. Neden böyle yaptıklarını da anlatırdım ama yazı çok uzar ve desteksiz sallama olarak görüleceği için o topa girmek istemiyorum.

2. Ucuz internet konusunda en güvenilir ve tanınmış olanı TurkNet. Zaten yaptıkları yüksek AKN kapsamı ve bakır kablodan verdikleri yüksek bant genişliğini fiberle veremiyorlardı ki TurkNet GigaFiber servisi vermeye başladıklarında diğer operatörler 100 Mbps sınırını aşmış oldular.

3. Diğer operatörler hala upload hızını ve yüksek bant genişliğini hatta bırakın bu kadar teknik detayı interneti lüks olarak görüyorlar. TurkNet hiçbir zaman bu bakış açısıyla bu yola girdiğini düşünmüyorum çünkü yaptıkları yatırımlar ve verdikleri servis neticesinde bunu anlamak çok da güç değil. 1 Gbps interneti erişilebilir seviyede hiçbir zaman başka operatörlerde göremedim.

Ayrıca şunu da belirteyim belli bölgelerde düzgün hizmet veremiyorsa ya kullanıcı hattı çok zorluyordur ya da orada hiçbir operatör doğru düzgün hizmet zaten veremiyordur. Çünkü hat aynı hat kimin verdiğinin pek bir önemi yok. Karşılaştırabileceğin tek husus müşteri hizmetleri olabilir onda da online işlemlerin yeterli geldiğini düşünüyorum.
Bu konuda ortak bir iş yapılarak ancak bu yapı düzelebilir fakat bu ülkede buna izin verilir mi, hiç sanmam.
Ortak işten çok belediyelerin de kolaylık sağlaması gerekir. Rekabet elbette olmak zorunda. Şu anda TurkNet'i herkes övse de aslında tek ele düştüğü zaman o da fahiş fiyat çekebilir her zaman yaklaşım bu şekilde olmalı sadece internet olarak değil çoğu sektörde durumlar böyle işliyor.

Sen dündayada yokken bizim Turknet aboneliğimiz vardı. Son ödeme tarihi 1 gün geçince interneti kesen haftasonu diye fatura ödeyemediğimiz, ping değerlerini ve hat stabilliğini söylemiyorum bile. Yazamayacağım şey olmadığı için değil bunu anlamayacağın için zamanımı çalmadım. Mesajıma yazdığın yazıdan zaten kapasiteni anladım ve uzatmadım.

Burda mesajım az oluduğu için neyin ne olduğunu bilmediğimi sanıyorsan çok yanılıyorsun.

Önce sinirlenmeyip mesajları düzgünce yazarsan sevinirim. Burada kimse kimseyi aşağılamıyor ayrıca mesaj sayını belirtmeden önce mesaj sayının kaç olduğunu da bilmiyordum çünkü bakmadım. Ben yokken internet kullanıyorsan büyük üstat 128 Kb/s internette kararlılık mı aradın? Her operatörün kötü servis verdiği yer vardır fakat bu TurkNet için geçerli değil çünkü genelde hat kiralaması yaparak servis veriyor. Bunda da kötü internet veriyorsa kusura bakma Türk Telekom'un oraya düzgün hat çekmemesinden kaynaklanıyor başka operatör kullansan onda da hat değerleri hemen hemen aynı olacaktır merak etme. Sen hangi operatörü savunuyorsun veya hangi operatöre düşmansın beni hiç alakadar etmez çünkü ben olabildiğince objektif bir şekilde yorumumu yaptım sen de insanların güzel bir şeyi övmesine Hype dedin ben de sebeplerini olabildiğince düzgün bir üslupla anlattım.

Ping demişsin en düşük pingi TurkNet'te aldım belki ADSL ile VDSL arasında teknik bir fark vardır, bilmiyorum ama ping sorunu 3 yıldan beri olmadı. Hat kararlılığı demişsin kıyaslayabileceğim bir rakibi olamadı maalesef çünkü SOL ve Türk Telekom'da ADSL ile düşük bant genişliği kullandığım için oradaki sinyal kalitesini umursamam çünkü zaten düşük frekansta verilen bilgi bırak da kararlı gelsin ve kararlı çıksın. Neden VDSL alamadım dersen de SOL'de kampanya vardı ama port yoktu. :) Nedense bu sorun SOL'de hep var. Müşteri hizmeti olarak SOL'ün eline kimse su dökemez bu bir gerçek ancak verdiği servis de aman aman iyi değil zaten. Türk Telekom'da adam akıllı internet kullanamadım olur olmadık yerde internet kesilmesi yaşıyordum.

Şu anda hangi operatörü kullanıyorsun bilmiyorum fakat diğer operatörlerin kampanyalarına baktığım zaman kampanyaları pek de iç açıcı değil maalesef. Suçlu da bizmişiz. Türk Telekom böyle düşünüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı